Zdroj: Vaillant

Opýtali sme sa odborníkov, aká je budúcnosť vykurovania

23. 03. 2022
Zdieľať

Vlna veľkého zdražovania sa prehnala naprieč celou ekonomikou, ceny elektrickej energie, plynu a tepla lámu rekordy. Je tento trend dlhodobý? Ako na súčasnú situáciu reagujú výrobcovia vykurovacích zariadení? Čím možno pri stavbe rodinného domu ovplyvniť budúce faktúry za kúrenie a ohrev vody? Opýtali sme sa odborníkov z praxe.

V poslednom čase prudko stúpajú ceny energií. Dá sa podľa vás odhadnúť, ako sa bude situácia vyvíjať?

Miroslav Janda, Viessmann

Rast cien energií je v súčasnosti naozaj bezprecedentný. Ale pri zmenách, ktoré prebiehajú v energetike a v spoločnosti (odstavenie jadrových kapacít v Nemecku, koniec využívania uhlia, masívny prechod k elektromobilite, významný tlak na redukciu uhlíkovej stopy vo všetkých oblastiach…), sa ani nič iné nedalo očakávať. Ceny energií sa podľa môjho názoru budú stabilizovať, ale k zásadnému poklesu už nepríde.

Prečítajte si tiež
Ako funguje spojenie tepelného čerpadla a radiátorov

Juraj Malík, Vaillant

Tie slovenské domácnosti, ktoré využívajú na vykurovanie a prípravu teplej vody zemný plyn alebo elektrickú energiu, musia každoročne počítať s určitými výkyvmi ich cien. Samozrejme, konkrétne dosahy budú vždy závisieť od viacerých faktorov, teda aj od veľkosti spotreby v domácnosti či od zvolenej sadzby dodávky a distribúcie. A ako by sa mohla situácia vyvíjať? Majiteľom rodinných domov určite odporúčame zamyslieť sa už dnes nad tým, ako obmedziť používanie fosílnych palív a začať vo väčšej miere využívať obnoviteľné zdroje energie. Práve to je totiž cesta, ako získať určitú nezávislosť.

Budúcnosť vykurovania rodinných domov vidia odborníci v moderných technológiách, ktoré významne prispievajú k ochrane klímy, no okrem emisií šetria aj peniaze. Tepelné čerpadlá dokážu dodať až 75 % energie zadarmo (z prírody), čím výrazne znížia účty za jej spotrebu. Vyššia vstupná investícia je tak vykompenzovaná dlhodobou úsporou.

Dušan Smilek, Romotop

To je otázka na odborníka v energetike, ktorý by budúci vývoj cien dokázal aspoň odhadnúť. Preto je lepšie zamerať sa skôr na to, čo môžeme urobiť už teraz, aby nás neustále stúpajúce ceny príliš nezaskočili. Pokiaľ ide o spôsob vykurovania rodinných domov, dobrou voľbou sú krbové kachle alebo krbová vložka. Ako palivo potom kusové drevo. Stále ide o jeden z najlacnejších a ekologických zdrojov tepla.

Tepelné čerpadlo aroTHERM Split vzduch – voda (3 až 12 kW, A++/A+++) s technológiou oddeleného chladivového okruhu prináša dokonalé teplo v interiéri, pohodlie s teplou vodou aj chladenie. Ide o jedno z najtichších tepelných čerpadiel typu vzduch – voda na trhu. Jeho interiérová jednotka uniTOWER vo svojom vnútri ukrýva 190 l zásobník teplej vody. www.vaillant.sk

Tepelné čerpadlo pred moderným bielym rodinným domom

Zdroj: Vaillant

V čom vidíte budúcnosť vykurovania rodinných domov?

Miroslav Janda, Viessmann

Budúcnosť vykurovania vidím jednoznačne v systémových riešeniach šitých na mieru spotrebiteľa. Štandardný vykurovací systém súčasnosti, resp. veľmi blízkej budúcnosti, by mal vyzerať napríklad takto: tepelné čerpadlo ako základ, s dizajnovou vnútornou kompaktnou jednotkou, fotovoltickým systémom s dostatočnou výkonovou rezervou na významné prebytky a s fyzickou alebo systémovou batériou. K tomu moderný vetrací systém s rekuperáciou a HEMS (home energy management system) na napojenie všetkých systémov. Ako voliteľná možnosť aj inteligentná nabíjacia stanica na elektromobil.

Ale hardvér nie je všetko. K systému patria aj služby: v prvom rade dlhodobá servisná zmluva s diaľkovým dohľadom nad vykurovacím systémom, spolu s tým aj moderná zmluva na odber/spoločné využívanie energií v energetickej komunite využívajúcej a produkujúcej zelenú energiu, ako aj rozdelenie, presúvanie a využívanie prebytkov. A nie, nehovorím o budúcnosti – to všetko je možné realizovať už dnes. Naše služby ako Servis Plus či Viessmann Share sú toho príkladom.

Juraj Malík, Vaillant

Budúcnosť vykurovania rodinných domov môžete zásadne ovplyvniť už teraz – ak urobíte zmenu tam, kde to má zmysel, teda u seba doma. Cieľom je vymeniť staré vykurovanie za nové, šetrnejšie a ohľaduplnejšie k prírode. Zatiaľ čo zastarané vykurovacie systémy nadmerne zaťažujú životné prostredie, moderné technológie významne prispievajú k ochrane klímy. Boli by ste prekvapení, koľko emisií sa dá ušetriť s novým vykurovaním. A tiež peňazí. Zásadným problémom je, že ľudia veľakrát vnímajú len vstupnú investíciu, nie však dlhodobú úsporu. V prospech tepelných čerpadiel pritom hovoria viaceré argumenty. Tým najzásadnejším je, že domácnosti dostanú až 75 % energie zadarmo
(z prírody) a čakajú ich nižšie účty za energie.

Najúspornejšiu prevádzku dosiahnete kombináciou viacerých technológií. V súčasných rodinných domoch by malo byť základom riadené vetranie s rekuperáciou, ktoré obmedzí tepelné straty, a tým aj potrebu tepla na vykurovanie na minimum.

Tepelné čerpadlá využívajú ako primárny zdroj energie obnoviteľné zdroje, ako je zem, voda alebo vzduch, ktoré sú všade okolo nás a zadarmo. Len zhruba 25 % energie je potrebné dodať vo forme elektrickej energie. Vstupná investícia je síce vyššia, no prevádzkové náklady budú určite nižšie než pri klasických spôsoboch vykurovania. Počiatočné náklady si pritom môžete výraznejšie znížiť, ak využijete štátnu dotáciu či zľavu priamo od niektorého z výrobcov.

Tepelné čerpadlá sú ekologickou voľbou na vykurovanie, prípravu teplej vody a taktiež na chladenie vďaka takmer nulovým emisiám a zároveň sú nezávislé od fosílnych palív. V prípade, že sa elektrická energia pre tepelné čerpadlo získava výrobou napríklad v jadrovej alebo vodnej elektrárni, použitie takýchto energetických zdrojov nemá žiadny negatívny ekologický vplyv, pretože pri výrobe elektrickej energie sa neprodukujú emisie CO2. Preto sú pri tepelných čerpadlách v porovnaní s fosílnymi palivami emisie CO2 zanedbateľné.

Dušan Smilek, Romotop

Ideálna je kombinácia moderných krbových kachlí alebo krbovej vložky s niektorým ďalším zdrojom tepla, ako je tepelné čerpadlo alebo plynový kondenzačný kotol. Ktorý spôsob vykurovania bude prevládať a ako sa budú navzájom dopĺňať, potom záleží na konkrétnom dome a požiadavkách jeho majiteľov.

Rodinný dom s kolektormi a terasou

Zdroj: Viessmann

Premena slnečnej energie na elektrickú je určite finančne zaujímavá. V rodinnom dome sa totiž pri optimálne navrhnutom systéme, ktorého súčasťou je aj fotovoltika, dajú dosiahnuť faktúry za energie len o málo presahujúce výšku distribučných poplatkov. Základom fotovoltického systému sú fotovoltické moduly, ktoré pozostávajú z veľkého počtu solárnych článkov. Tie premieňajú slnečnú energiu na elektrickú bez znečisťovania životného prostredia. Túto energiu možno priamo spotrebovať, uchovávať v akumulačnom systéme alebo za istých podmienok odviesť do siete. 

Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí zvažujú stavbu rodinného domu – ako pristupovať k vykurovaciemu systému? Na čom by mohli ušetriť?

Miroslav Janda, Viessmann

Najlacnejšia energia je tá, ktorú netreba, takže základom je stavba v energetickej triede A0. Ak chcete ozajstný komfort, potrebujete teplovodný systém, pri ktorom by malo byť zdrojom jednoznačne tepelné čerpadlo. Pre dom A0 je rekuperácia v zásade nevyhnutná. A potom je to už o osobných preferenciách a potrebách. Pri väčších domoch a domácnostiach s vyššou spotrebou určite fotovoltický systém, inteligentná nabíjačka…

Prečítajte si tiež
Svojpomocne aj ekologicky: Multifunkčné riešenie podkrovia pri trnavskom štadióne

Keď bude celý systém navrhnutý optimálne vzhľadom na potreby užívateľa, napríklad v rámci zmluvy o odbere energií – tarifného systému Viessmann Share –, dá sa dosiahnuť faktúra za energie len o málo presahujúca výšku distribučných poplatkov (pri dostatočnom výkone fotovoltického systému). To chápeme naozaj ako šetrenie. A, samozrejme, stále sa bavíme len o zelenej energii.

Juraj Malík, Vaillant

Dá sa povedať, že k dlhodobému šetreniu energiami nás nabáda aj súčasná legislatíva. Tá nariaďuje, že rodinný dom (so stavebným povolením po 1. januári 2021) má spĺňať podmienky na zaradenie do energetickej triedy A0 (potreba primárnej energie do 54 kWh/m2 za rok). V praxi to znamená, že vstupná investícia do vykurovania a prípravy teplej vody bude v takomto dome síce vyššia, treba však očakávať nižšie prevádzkové náklady, pretože v takomto dome je nižšia celková spotreba energie. Uvádza sa šetrenie okolo 60 % prevádzkových nákladov v porovnaní s bežným domom. S akými technológiami (resp. ich kombináciou) sa zmestíte do novej normy, to vždy závisí od konkrétneho projektu. Určite odporúčame rátať vopred s tepelným čerpadlom, respektíve s jeho kombináciou s fotovoltikou, krbom alebo riadeným vetraním s rekuperáciou (teda spätným získavaním tepla).

Dušan Smilek, Romotop

Dnes sa často realizujú individuálne stavané krbové kachle či krb v podstate ako hlavný zdroj tepla a k nemu potom napríklad už spomenuté tepelné čerpadlo. Keď ste doma, kúrite drevom, keď ste v zamestnaní, žiadny problém, pretože akumulačné kachle ešte dlho sálajú, a ak sa zdržíte dlhšie, druhý systém udrží teplo za vás. Zároveň tiež trvalo vykuruje priestory, do ktorých sa teplo z kachlí nedostane. Môžete tak dosiahnuť citeľné zníženie nákladov a pritom mať príjemné sálavé teplo najmä v čase, keď ste doma. Pocit, že v prípade akejkoľvek poruchy sa vlastne nič nedeje, je možno najväčším bonusom. Aj viacčlenná rodina sa na pár nocí hravo zmestí k domácemu krbu, kým hlava rodiny zariadi opravu.

Krb v modernej obývačke s koženou sedačkou a kamennou stenou

Zdroj: ROMOTOP

V kombinácii viacerých zdrojov tepla možno využiť aj moderné krbové kachle alebo krbovú vložku na drevo. Zásobu tepla až na niekoľko hodín pritom dokáže zabezpečiť napríklad akumulačný modulárny systém AMS. Ide o jednoduchý, no efektívny spôsob využitia tepla, ktoré by inak uniklo komínom. Do spalinovej cesty medzi krbovú vložku a komín sa umiestnia špeciálne moduly, tzv. AMS tvarovky, s vysokou akumulačnou schopnosťou a rýchlym vedením tepla. Tie rýchlo absorbujú tepelnú energiu z prechádzajúcich spalín a počas horenia aj po dohorení odovzdávajú akumulovanú energiu do svojho okolia a nahrievajú plášť (obstavbu) krbu alebo pece. Interiér je potom dlho vykurovaný príjemným sálavým teplom. 

AKO UŠETRIŤ ENERGIU pri vykurovaní a ohreve vody

  • Nenechajte unikať teplo. Pri stavbe rodinného domu dbajte na čo najlepšiu izoláciu a tesnosť, staršiu stavbu zateplite a vymeňte okná. Udržať teplo v dome vám pomôže aj riadené vetranie s rekuperáciou.
  • Využite obnoviteľné zdroje energie pomocou tepelného čerpadla, fotovoltického systému či krbových kachlí. I keď zariadenia, ktoré dokážu využiť energiu zo slnka, vzduchu alebo zeme, znamenajú vyššiu investíciu, táto energia je zadarmo. Drevo patrí k najlacnejším a ekologickým zdrojom tepla.
  • Zbytočne neprekurujte. Znížením teploty o 1 °C na celú zimu ušetríte až 5 % nákladov na vykurovanie. Ak si napríklad namiesto 23 °C nastavíte 21 °C, ušetríte až 10 %.
  • Rozumne regulujte. Inteligentná regulácia vám umožní nastaviť si
    nižšiu teplotu, napríklad kým ste v práci, navolený program pritom zabezpečí, že sa vrátite do tepla. Ušetriť môžete aj pomocou
    zónovej regulácie – napr. v spálni je zdravšie mať chladnejšie
    (okolo 15 – 18 °C).
  • Strážte si spotrebu teplej vody. Pri efektívnom sprchovaní sa minie až 3× menej vody než pri kúpaní, vodu i energiu na jej ohrev ušetríte aj umývaním riadu v umývačke.

Pripravila: Erika Kuhnová

Foto: Vaillant, Romotop, Viessmann

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Energia
Tagy: Inteligentné technológie regulácia vykurovania tepelné čerpadlá vykurovacie systémy vykurovanie
Zdieľať článok

Diskusia