Dá sa počas horúčav vychladiť interiér aj bez klimatizácie?
Letné horúčavy sú čoraz neznesiteľnejšie a človek je často rád, keď nájde úľavu aspoň vnútri. No dá sa takáto pohoda v interiéri dosiahnuť aj bez známych klimatizačných jednotiek?
Klimatizačné jednotky dokážu ochladiť interiér naozaj efektívne, no s týmto komfortom je spojená nielen vyššia spotreba energie, ale aj investícia do samotného zariadenia a jeho inštalácie. K dispozícii je pritom i technika, ktorá sa dnes už v rodinných domoch bežne používa na iné účely a chladenie miestností má ako ďalšiu, doplnkovú funkciu. Stačí si len správne vybrať a správne ju používať.
Čo zvládne tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlá vedia úsporne využívať teplo z vonkajšieho prostredia na vykurovanie a ohrev vody, no niektoré typy zvládajú aj chladenie. Všetko tak „vybavíte“ jedným zariadením. Prvá dôležitá vec však je výber toho správneho čerpadla. Vo všeobecnosti môžu tepelné čerpadlá chladiť buď pasívne, alebo aktívne.
Splitové tepelné čerpadlo vzduch – voda Vitocal 200-S s mimoriadne tichou vonkajšou jednotkou ekologicky a úsporne využíva teplo z vonkajšieho vzduchu. K dispozícii je verzia výlučne na vykurovanie alebo reverzibilné vyhotovenie na vykurovanie a chladenie (verzia AC). Akumulačný zásobník môže akumulovať vykurovaciu aj chladiacu vodu, ktorou potom zásobuje pripojené vykurovacie/chladiace okruhy. www.viessmann.sk
Pasívne chladenie je možné len pri typoch voda – voda a zem – voda. „Nízka teplota z podzemnej vody alebo zo zeme sa vtedy prenáša pomocou obehového čerpadla priamo cez výmenník tepla do vykurovacieho systému. Neaktivuje sa teda kompresor, takže tepelné čerpadlo zostane ‚pasívne‘. Keďže nepracuje chladivový okruh s kompresorom, ale iba obehové čerpadlo, takéto chladenie je prakticky zadarmo,“ vysvetľuje Alžbeta Jendrichovská zo spoločnosti Stiebel Eltron.
Obavy zo vzniku kondenzátu a rosenia povrchu už dávno nie sú pri podlahovom chladení namieste. Stráži si to totiž diaľkové ovládanie tepelného čerpadla, ktoré meria relatívnu vlhkosť a teplotu v interiéri. Systém vyhodnocuje namerané veličiny, na základe ktorých potom reguluje optimálnu teplotu a trvalo zabraňuje nežiaducim (d)efektom.
Alžbeta Jendrichovská, Stiebel Eltron
Aktívne chladenie umožňujú všetky tri typy tepelných čerpadiel (vzduch – voda, voda – voda, zem – voda), ktoré sa vtedy uvedú do tzv. reverzného chodu. Pri tomto režime sa do procesu zapája aj kompresor. „Kompresor sa aktivuje, tepelné čerpadlo je teda ‚aktívne‘,“ dodáva Alžbeta Jendrichovská.
Stropné rozvody ponúkajú pri chladení pomocou tepelného čerpadla najvyšší komfort – sálavý chlad vytvára príjemnú klímu bez fúkania studeného vzduchu. Limitom je, rovnako ako pri stenových alebo podlahových rozvodoch, teplota rosného bodu, pri ktorej začnú na povrchu kondenzovať vodné pary. Chladiaci strop preto nemôže mať menej než približne 18 až 20 °C. Takéto chladenie je teda vhodné do domov, ktoré pred prehrievaním chráni kvalitná tepelná izolácia a účinné tienenie. (Foto REHAU)
Nie každý model tepelného čerpadla však dokáže chladiť. Najmä ak ste sa rozhodli pre typ vzduch – voda, ktorý je dnes jednoznačne najčastejšou voľbou, dôležité je vybrať si tzv. reverzibilné tepelné čerpadlo, ktoré zvláda aktívne chladenie. „Reverzibilné čerpadlá dokážu nielen vykurovať a ohrievať pitnú vodu, ale rovnako ako chladnička vedia pri otočenom (reverzibilnom) chode aj odoberať teplo zvnútra a odovzdávať ho do okolia,“ hovorí odborníčka. Na pasívne chladenie je zas potrebný prídavný modul, ktorý sa však môže nainštalovať aj dodatočne.
Najvhodnejšie riešenie závisí od konkrétnych podmienok v mieste inštalácie. Preto by ho mal odporučiť odborník, ktorý po obhliadke domu a prepočítaní tepelných strát určí výkon tepelného čerpadla potrebný na vykurovanie, chladenie i prípravu teplej vody.
Juraj Malík, Vaillant
Podlahovka alebo konvektor?
Ďalšou otázkou je, ako sa chlad dostane do interiéru. Jednou z možností sú plošné rozvody vykurovacieho alebo samostatného chladiaceho okruhu (podlahové, stropné či stenové). „Radiátory, ploché vykurovacie telesá a pod. nie sú na chladenie vhodné,“ upozorňuje Ing. Peter Kuliaček, špecialista firmy Viessmann na alternatívne zdroje. Použiť však možno nízkoteplotné podlahové vykurovanie, ktoré je dnes najpopulárnejším variantom vykurovacieho systému.
Popri využití existujúcich rozvodov je výhodou aj veľká teplovýmenná plocha, no toto riešenie má i svoje obmedzenia. „Aj tu sa treba dopredu poradiť s odborníkom a zohľadniť chladiaci výkon podlahy,“ upozorňuje Juraj Malík z Vaillantu. „Pri chladení sme totiž limitovaní povrchovou teplotou podlahy, ktorá by nemala klesnúť pod teplotu rosného bodu (približne 18 °C), aby nedochádzalo ku kondenzácii vodných pár obsiahnutých vo vzduchu. Väčšina regulácií dokáže merať vlhkosť vzduchu a upravuje teplotu výstupnej vody do podlahy podľa aktuálneho rosného bodu, takže kondenzácia na povrchu nehrozí, chladenie je však možné len do istej miery.“ Ďalším negatívom je nie práve optimálna cirkulácia vzduchu v priestore, pretože chladný vzduch sa drží pri podlahe.
Na zabezpečenie komfortu a zabránenie tvorby kondenzátu sa musia pri podlahových rozvodoch dodržať teplotné limity – teplota povrchu podlahy by pri prevádzke chladenia nemala byť nižšia ako 20 °C.
Peter Kuliaček, Viessmann
Ďalšou možnosťou je kombinácia tepelné čerpadlo + fancoil, teda ventilačný konvektor. „Fancoil jednotky zabezpečujú oveľa rýchlejšie, účinnejšie a rovnomernejšie ochladenie priestoru – podobne ako pri klimatizačných jednotkách, pretože tepelné čerpadlo pre ne vyrába vodu s nižšími výstupnými teplotami.
Nie je tu potrebné snímanie vlhkosti a fancoily sa môžu namontovať aj dodatočne, nutné sú však rozvody vody i odvod kondenzátu,“ približuje výhody a podmienky tohto riešenia Juraj Malík. „Sálavé chladenie cez stropy alebo steny síce nie je také rýchle ani také výrazné, v dome však vytvára príjemnú klímu bez fúkania studeného vzduchu,“ dodáva na záver.
Samotná rekuperácia aktívne chladiť nedokáže, ale pri vetracom režime bez použitia rekuperácie môžete využiť tzv. pasívne chladenie, ktoré oceníte najmä počas letných nocí – do interiéru sa vtedy dostáva chladnejší čerstvý vzduch z exteriéru.
Alžbeta Jendrichovská, Stiebel Eltron
Pomôže aj rekuperácia
Ďalším technickým zariadením, ktorým je dnes vybavených čoraz viac domov, je vetracia jednotka s rekuperáciou tepla. Väčšine ľudí sa rekuperácia spája s úsporami pri vykurovaní, keďže jej hlavnou úlohou je spätné získavanie tepla z odvádzaného vzduchu, ktoré tak v zime neodchádza z interiéru pri vetraní. No užitočná môže byť aj v lete, a to dvoma spôsobmi.
Centrálna vetracia jednotka recoVAIR (s rekuperáciou tepla) odvádza odpadový vzduch z domu a spätne získava energiu už raz vloženú do vykurovania priestorov, ktorá by sa pri klasickom vetraní stratila. V lete sa môže využiť na pasívne chladenie (aktiváciou zabudovaného prepínateľného bajpasu). www.vaillant.sk
Samotná rekuperácia síce aktívne chladiť nedokáže, môže však zvýšiť efektivitu spomínaného plošného chladenia tým, že rozvrství chlad rovnomerne do celého priestoru. Podobne ako dokáže v zime odobrať teplo z odvádzaného vzduchu a ohriať ním ten privádzaný, totiž vie v lete privádzaný vzduch od odvádzaného aj ochladiť. Druhou možnosťou je pasívne nočné chladenie.
„Počas letných nocí, keď je vonkajšia teplota často nižšia ako teplota v miestnosti, sa aktivuje tzv. prepínateľný bajpas, teda obchádzka výmenníka spätného získavania tepla. Ten je štandardne súčasťou takmer každej centrálnej vetracej jednotky. Zapnutie bajpasu umožňuje obísť v letných mesiacoch rekuperáciu a dostať tak do miestnosti chladný nočný vzduch zvonka,“ opisuje Juraj Malík.
Na vetranie s rekuperáciou pritom možno využiť nielen centrálne, ale aj lokálne jednotky. Tie sa dajú pomerne jednoducho nainštalovať aj dodatočne, keďže nepotrebujú centrálny rozvod vzduchu.
Pripravila: Erika Kuhnová
Foto: Protherm, Vaillant, www.klimadodomu.sk, Stiebel Eltron, Viessmann, REHAU
Zdroj: Časopis Môj dom