Zdroj: Fenix

Elektrické sálavé panely sú ideálnym doplnkovým zdrojom vykurovania

17. 06. 2021
Zdieľať

Hľadáte šikovný doplnkový zdroj tepla? Elektrické sálavé panely majú v tomto smere hneď niekoľko praktických výhod.

Nechcete v prechodnom období vykurovať celý dom, stačí vám prikúriť si napríklad len v obývačke alebo v kuchyni, kde sa práve zdržiavate? Hľadáte praktický ohrievač do kúpeľne? Alebo niečo, čo občas zastúpi krb, keď nestihnete priložiť?

Vo všetkých týchto prípadoch sa môže hodiť elektrické vykurovanie, ktoré je k dispozícii okamžite, jednoducho, a práve tam, kde ho potrebujete. Nebojte sa, nebude to pridrahé. Nehovoríme totiž o konvektoroch či klasických teplovzdušných ohrievačoch, ale o sálavých vykurovacích paneloch, ktorých prevádzka je až o 20 % úspornejšia.

Infračervené žiarenie, ktoré je podobné slnečnému, sa používa sa aj v medicíne, napríklad pri liečení pohybového aparátu pomocou tepla.

Prečo sú úspornejšie?

Je za tým spôsob ich fungovania. Ohrievačmi alebo radiátormi, ktoré pracujú na princípe konvekcie (teda prenosu tepla prúdiacim vzduchom), musíte ohriať celý objem vzduchu v miestnosti a až od tohto vzduchu sa následne ohrievajú predmety.

Prečítajte si tiež
Na čo myslieť pri navrhovaní kúpeľne a WC?

Naproti tomu panely, ktoré využívajú sálanie tepla, ohrievajú priamo ľudí a objekty vo svojom okolí. Tie následne vyžarujú teplo do priestoru, čím zvyšujú teplotu vzduchu, ktorá je vďaka tomu rovnomernejšie rozložená. Pri konvekčnom vykurovaní stúpa ohriaty vzduch hore a až po ochladení klesá dolu, takže nižšie pri podlahe, kde práve teplo potrebujete, ho bude menej.

Červený sálavý panel v obývačke

Zdroj: Fenix

Rozdiel medzi podlahou a stropom môže byť v bežne vysokej izbe
6 až 8 °C. Na náš pocit tepelnej pohody má navyše vplyv nielen teplota vzduchu, ale aj rozdiel medzi teplotou vzduchu a stien či ďalších pevných predmetov okolo nás. Ten by nemal byť väčší než 4 °C, súčet týchto teplôt by zároveň mal byť približne 38 °C.

Ak teda bude teplota stien a predmetov v miestnosti 18 °C, budete sa cítiť komfortne pri teplote vzduchu 20 °C.

Ak však budú mať steny len 14 °C, bude potrebné ohriať vzduch až na
24 °C. A keďže teplota vzduchu nižšia o 1 °C znamená úsporu asi 6 % nákladov, vykurovanie sálavými panelmi môže byť až o 20 % lacnejšie.

Podobne ako pri televízoroch či mobiloch, aj pri elektrických sálavých paneloch je trendom eliminácia rámčekov.

Výhodou je jednoduchosť a komfort

Veľkou výhodou priameho elektrického vykurovania je jednoduchá inštalácia. Teplo sa totiž produkuje priamo v jednotlivých zariadeniach, nie sú teda potrebné rozvody či centrálny zdroj tepla. Pri infrapaneloch stačí prívod elektrickej energie, a samozrejme, vhodný panel treba upevniť na stenu či strop.

Prečítajte si tiež
Ako si vybrať podlahu do kuchyne

Podľa Pavla Jackuliaka, riaditeľa spoločnosti Fenix Slovensko, rastie v posledných rokoch záujem o moderné sálavé vykurovacie systémy najmä v energeticky úsporných objektoch.

„Dôvodom sú nízke obstarávacie, ale aj prevádzkové náklady. K výhodám patrí aj nižšia tarifa na prevádzku ostatných elektrických spotrebičov v dome, prakticky nulové náklady na údržbu, komfortná obsluha a presná regulácia. Samozrejme, zaváži tiež elegantný vzhľad, jednoduchá inštalácia a vysoký tepelný komfort,“ dopĺňa Pavol Jackuliak.

No a pokiaľ hovoríme o komforte, treba spomenúť aj čistú prevádzku bez hluku, spalín či popola, s minimálnym vírením vzduchu a prachu.

Jedáleň veľkým oknom a kredencom

Sklenené panely ECOSUN GS s potlačou sú určené na pevnú inštaláciu na stenu. Sú vybavené obmedzovacím termostatom, ktorý zaisťuje ich bezpečné fungovanie, nemajú však zariadenie na kontrolu teploty v miestnosti. Preto je vhodné zabezpečiť ovládanie panelu externým priestorovým termostatom. Tento termostat potom ovláda panel a udržuje nastavenú teplotu vzduchu v miestnosti. Zdroj: Fenix

Zaujímavou dizajnovou možnosťou sú sklenené sálavé panely ECOSUN GS s potlačou, ktoré sú ohrievacím telesom aj dekoráciou zároveň. Kvalitná keramická tlač sa robí na vnútorný povrch sklenenej čelnej dosky, takže je chránená pred mechanickým poškodením. Vzhľad panelu sa pritom môže maximálne prispôsobiť vašej predstave – stačí vo vhodnej dátovej forme dodať výrobcovi vlastný motív. 

Kam ich umiestniť?

Výber vhodného miesta nie je komplikovaný. Dôležité je len dodržať niekoľko zásad. V prvom rade by sa panely nemali zakrývať. Tesne pred panelom nemá stáť nábytok, aby mohlo teplo sálať do priestoru, a musí byť zaručená voľná cirkulácia vzduchu. Do úvahy treba brať aj pomer sálania a konvekcie, pretože aj pri sálavých paneloch sa časť tepla môže šíriť prúdiacim vzduchom. Podiel konvekčnej zložky pritom ovplyvňuje najmä umiestnenia panelu – na stene je konvekčná zložka podstatne vyššia ako pri inštalácii pod stropom.

Prečítajte si tiež
Kúpeľňa, ktorá kráča s dobou? Priestranná, praktická a komfortná

Tam, kde je žiaduce maximalizovať sálavú zložku, je teda vhodnejšie umiestniť panely na strop. V obytných priestoroch, kde je vhodné zvýšiť dynamiku vykurovania, ktorá je pri čistom sálaní pomalá, sa zas umiestnením na stenu môže tento pomer upraviť v prospech konvekcie. V kúpeľni je lepšie dať panel na stenu, aby človek vnímal sálanie čo najväčšou plochou tela.

Kúpeľňa so sálavým panelom

Zdroj: Fenix

Najnovší typ bezrámových panelov ECOSUN Ceramic je dostupný v štyroch rôznych rozmeroch a v štyroch farebných vyhotoveniach (Basalt black, Calacatta, Betón a Concrete Taupe). Panely sú zo spečenej keramiky s hrúbkou 6 mm a pôsobia veľmi elegantne. Možno k nim tiež pridať držiak na uteráky a bezdrôtovú reguláciu.

Prečítajte si tiež
Na pozemku so starou záhradou vyrástol rodinný dom s lúkou na streche a vykurovaný slnkom

Podľa čoho si vybrať?

Vyberať môžete podľa dizajnu, výkonu, veľkosti, umiestnenia (a tým aj podielu sálavej a konvekčnej zložky) či ďalších faktorov. V súčasných úsporných domoch pritom už nehrá takú rolu výkon, dôležitejšie sú dizajn, komfort a možnosť regulácie. Práve regulácia ovplyvňuje aj ekonomiku prevádzky – čím rýchlejšia a presnejšia je, tým nižšie sú náklady. Okrem širokej škály príkonov (300 až 900 W) sú v ponuke aj rôzne možnosti uchytenia (na šírku či na výšku, na stenu či na strop) a vzhľadu. Medzi materiálmi pritom dominuje sklo, keramika a potlač na želanie. Užitočné môžu byť aj doplnky – okrem držiakov, ktoré sú praktické v kúpeľni, sú to aj integrované bezdrôtové prijímače či bezdrôtové termostaty.

Text: Erika Kuhnová, odborná spolupráca Fenix

Foto: Fenix

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Energia
Tagy: elektrické sálavé systémy elektrické vykurovanie interiérový dizajn sálavé panely úspora energie
Zdieľať článok

Diskusia