Detail na fotovoltické panely na streche domu.
Zdroj: ZSE

O finančný príspevok môžu požiadať aj domácnosti z Bratislavského kraja

31. 12. 2023 Zdieľať

Projekt Zelená domácnostiam, ktorý finančne podporuje domácnosti, ktoré sa rozhodnú využívať energiu z obnoviteľných zdrojov, je opäť na scéne. Koncom októbra tohto roku spustila Slovenská inovačná a energetická agentúra ďalšie kolo. Rovnako ako v predošlých kolách eurofondového programu sa budú dotácie rozdávať na fotovoltické panely, tepelné čerpadlá, slnečné kolektory a kotly na biomasu.

V prvej fáze je možné inštalovať zariadenia prostredníctvom zhotoviteľov, ktorí sa môžu v projekte registrovať. Druhá fáza bude spustená začiatkom roka 2024. V nej budú vydávané a preplácané poukážky. Celkovo je na projekt Zelená domácnostiam vyčlenených takmer 152 miliónov eur, z toho až 58 miliónov poputuje pre Bratislavský samosprávny kraj.

„V novom projekte sa zásadne mení spôsob zvýhodnenia, ktorý zohľadňuje, či inštalácia prispieva k zlepšovaniu životného prostredia. Zvýšením základnej sadzby o 15 percent budú zvýhodnené domácnosti, ktoré prestanú využívať tuhé palivá, napríklad kotol na uhlie alebo kotol na biomasu, alebo domácnosti, ktoré si nechajú nainštalovať v oblastiach s riadením kvality ovzdušia bezemisné zariadenie, teda tepelné čerpadlo, slnečný kolektor, fotovoltický panel alebo veternú turbínu,“ uvádza Slovenská inovačná a energetická agentúra.

Príspevok na fotovoltiku môže byť až štyri tisíc eur

Žiadosť o podanie dotácie na zaobstaranie solárnych panelov zvažuje čoraz viac slovenských domácností. Fotovoltika je v poslednej dobe veľmi často skloňovanou témou. Čoraz viac domácností sa snaží ušetriť na elektrine. A fotovoltické panely dokážu vyrobiť elektrinu zo slnečného žiarenia. Tento spôsob je šetrný k životnému prostrediu a je v podstate zadarmo.

Rátať musíte len s počiatočnými nákladmi na zaobstaranie celého systému. Tie sa však vďaka finančnému príspevku z projektu Zelená domácnostiam môžu výrazne znížiť.

„Najviac stúpla podpora pri fotovoltických systémoch v prípade domácností, ktoré majú vyššiu spotrebu. Maximálny výkon, na ktorý bude bežne poskytovaný príspevok, je obmedzený na 3 kW s príspevkom 1725 eur. Ak domácnosť preukáže vyúčtovacou faktúrou vyššiu spotrebu ako 3 000 kW/rok, môže byť maximálny podporovaný výkon až 7 kW,“ vysvetľuje Erik Chabreček, odborník na fotovoltiku zo ZSE. Na fotovoltické panely tak môžete získať maximálny príspevok až 4 025 eur.

S fotovoltikou ušetríte aj na poplatkoch za elektrinu

Na inštaláciu fotovoltiky nikdy nebola lepšia príležitosť. Po vstupnej investícií sú mesačné náklady na energie neporovnateľne nižšie, ako pri tradičných zdrojoch. Vďaka fotovoltike môžete znížiť vaše náklady na elektrinu až o 40 percent. S využitím Virtuálnej batérie dokonca o polovicu. Ročne to predstavuje sumu takmer 650 eur.

Jej výška sa samozrejme odvíja od geografickej polohy, orientácie panelov, spotrebiteľského správania a mikroklimatických podmienok. Neznamená to však, že ak žijete na severe Slovenska, výroba elektriny zo slnečného žiarenia je pre vás nemožná. Rozdiel v získavaní slnečnej energie je medzi južnými a severnými regiónmi len minimálnych 10 až 15 percent ročne.

„Fotovoltika je vhodná pre domácnosti žijúce v rodinných domoch na území celého Slovenska, ktoré si chcú vyrábať elektrinu pre vlastnú spotrebu. Dokážu tak šetriť financie i životné prostredie. Rodinný dom by mal mať väčšiu strechu orientovanú na juh, juhovýchod alebo juhozápad. Minimálna veľkosť plochy strechy je 15 m2 pri šikmej streche a 24 m2 pri rovnej streche. Fotovoltika je aj pre tých, ktorí chcú zvýšiť hodnotu svojej nehnuteľnosti,“ vysvetľuje Erik Chabreček zo ZSE.

Ak chcete využiť potenciál fotovoltiky naplno a ušetriť čo najviac, je ideálne skombinovať fotovoltiku s Virtuálnou batériou od ZSE. Dokážete tak zužitkovať každú jednu kilowatthodinu, ktorú fotovoltaický panel vyrobí. „Virtuálna batéria funguje ako priebežné úložisko, kam si dočasne uložíte prebytočnú elektrinu a ZSE vám ju vráti v čase, keď ju budete potrebovať. V momente keď bude vaša spotreba vyššia než výroba, využijete najprv elektrinu z Virtuálnej batérie a až potom tú z distribučnej siete,“ vysvetľuje princíp fungovania batérie Chabreček.

Podpora nie je len pre rodinné domy

Ďalšou podstatnou novinkou v projekte Zelená domácnostiam je rozšírenie okruhu oprávnených žiadateľov o finančný príspevok. Okrem vlastníkov rodinných domov budú môcť o príspevky požiadať aj majitelia rekreačných alebo záhradných chát, ktoré slúžia na bývanie a žiadateľ v nich má trvalý pobyt.

„Podpora sa v tomto kole Zelená domácnostiam týka aj bytových domov. Pri fotovoltických zariadeniach je to výkon do 10,8 kW. Aj v týchto prípadoch sa uplatňuje zvýhodnenie príspevku o 15 percent, v prípade že domácnosti prestanú využívať tuhé palivá (napr. kotol na uhlie alebo kotol na biomasu). Maximálna výška príspevku so zvýhodnením je tak 575 € na jeden byt,“ vysvetľuje Chabreček zo ZSE.

Finančné príspevky sú ale určené len pre domácnosti. Nehnuteľnosť preto nesmie byť vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve právnickej osoby a nesmie byť vedená ako majetok akéhokoľvek podnikateľského subjektu.

ZSE vybaví všetky papierovačky za vás

Zásadnou zmenou v novom projekte Zelená domácnostiam je, že zariadenia bude možné inštalovať aj vopred, ešte pred zaregistrovaním žiadosti a získaním poukážky.

„Inštaláciu musí vykonať oprávnený zhotoviteľ, ktorý má so SIEA podpísanú zmluvu a inštalované zariadenie sa musí nachádzať v zozname oprávnených zariadení. Pri zariadeniach, ktoré sú pripojené do distribučnej sústavy, je nevyhnutné dodržiavať požiadavky a podmienky distribučnej spoločnosti,“ dopĺňa Chabreček zo ZSE.

Spoločnosť ZSE je zapísaná v zozname oprávnených zhotoviteľov v zmysle Všeobecných podmienok národného projektu Zelená domácnostiam.

Očakáva sa veľký záujem domácností o finančný príspevok z programu Zelená domácnostiam. ZSE preto odporúča dohodnúť si konzultáciu s odborníkmi o vhodnosti fotovoltického riešenia pre vašu domácnosť a možnostiach získania dotácie už teraz.

„Rozhodne podporujeme zákazníkov v tom, aby nečakali a rozhodli sa pre inštaláciu fotovoltického riešenia čo najskôr,“ uzatvára Chabreček zo ZSE.

Ak sa rozhodnete pre fotovoltiku od ZSE, vybavia za vás komplet celú administratívu od získania poukážky na finančný príspevok až po pripojenie vašej fotovoltiky do distribučnej sústavy.

Zdroj: PR článok ZSE
Zdroje informácií: siea.sk, zse.sk

Kategória: Energia
Tagy: dotácie na fotovoltiku fotovoltické panely fotovoltika
Zdieľať článok
Fotovoltických panelov na strechách domov pribúda. Ich návratnosť však nie je taká rýchlaASB.sk

Fotovoltických panelov na strechách domov pribúda. Ich návratnosť však nie je taká rýchla

Trnava má ako prvé mesto fotovoltické panely na všetkých základných školáchASB.sk

Trnava má ako prvé mesto fotovoltické panely na všetkých základných školách

Naozaj sa oplatí investovať do obnoviteľných zdrojov energie?Urob si sám

Naozaj sa oplatí investovať do obnoviteľných zdrojov energie?

Banská Bystrica chce vo veľkom obnovovať základné školy, v pláne sú fotovoltika aj zelené opatreniaASB.sk

Banská Bystrica chce vo veľkom obnovovať základné školy, v pláne sú fotovoltika aj zelené opatrenia