Zdroj: iStock

Chceme bývať lacnejšie, ale solárnu energiu využíva len 1225 bytov. Kde takto šetria Slováci najviac?

05. 05. 2023
Zdieľať

Stúpajúce ceny energií nás nútia hľadať riešenia, ako náklady na ne znížiť. Nie je novinkou, že výdavky na bývanie nám v tejto súvislosti môže pomôcť znížiť solárna energia. Do akej miery ju na Slovensku naozaj využívame a aké úspory môže reálne priniesť?

3.5. bol Deň Slnka, ktorý Organizácia Spojených národov vyhlásila prvýkrát v roku 2013 s cieľom zvýšiť povedomie o využití slnečnej energie.

Viete, ako možno využiť solárnu energiu v domácnosti?

Solárna energia sa dnes u nás využíva najviac dvomi spôsobmi:

  • na podporu vykurovania a ohrev vody cez solárne panely, ktoré premieňajú energiu slnečného žiarenia na teplo. Týmto teplom sa prostredníctvom špeciálnej teplonosnej kvapaliny potom pripravuje teplá voda alebo sa čiastočne vykuruje, hlavne v prechodných obdobiach;
  • fotovoltické panely/články zase premieňajú slnečnú energiu na elektrickú, ktorú za určitých podmienok môžeme skladovať v batériovom úložisku a využívať napríklad aj na nabíjanie elektromobilov.
Electric car power charging, Charging technology, Clean energy filling technology.

Zdroj: iStock

Koľko môžete ušetriť vďaka slnku?

Solárne riešenia síce znamenajú o niečo vyššie vstupné náklady, no z dlhodobého hľadiska nám pomáhajú šetriť, pretože slnečná energia je zadarmo v neobmedzenom množstve.

Prečítajte si tiež
Poľnohospodársky sklad premenený na dva domy? Fotovoltaika, svetlý interiér aj zimná záhrada

Ak ju využijeme, môžeme podľa odborníkov znížiť množstvo energie na ohrev vody z iných (platených) zdrojov až o 60 % a na vykurovanie až o 35 %, čo sa, logicky, primerane odrazí aj na nákladoch. Okrem toho sa zníži spotreba fosílnych palív a závislosť od plynu, ako aj  produkcia CO2. Výhodou je aj to, že solárne systémy možno pripojiť aj k existujúcim technológiám v starších budovách.

fotovoltické panely

Zdroj: iStock

Do akej miery solárne systémy naozaj využívame?

Tieto plusy si uvedomuje čoraz viac ľudí. Už aj naša legislatíva vyžaduje, aby sa pri výstavbe viac využívali obnoviteľné zdroje energie, teda aj tá slnečná (A0 domy). Navyše, využívanie solárnej energie podporuje štát dotáciami, takže toto riešenie pomaly, ale isto volí stále viac Slovákov. Slovensko však zďaleka nepatrí k lídrom vo využívaní solárnej energie a obnoviteľných zdrojov. Tým je v Európe Nemecko.

Prečítajte si tiež
Po solárnych ohrievačoch vody sa obzeráme málo. No mali by sme sa viac

Z údajov posledného Sčítania obyvateľov, domov a bytov 2021, zverejnených práve na Deň Slnka, napríklad vyplýva, že solárnu energiu na vykurovanie využíva 1225 z celkového počtu takmer 2,24 milióna sčítaných bytov v SR. Ide o 0,05 % oproti 0,03 % v roku 2011 (635 bytov).

hlavica radiátora a 50 eur

Zdroj: iStock

Zaujímavé je, že nad slovenským priemerom je Žilinský kraj, kde slnečnú energiu podľa sčítania využíva na kúrenie 258 bytov. Spomedzi okresov sa slnečná energia v predminulom roku na vykurovanie bytov najviac využívala v Gelnici (0,38 %). Obcou, ktorá na kúrenie v bytoch používala solárnu energiu najviac, bola Veľká Ves nad Ipľom (okres Poltár). Tam bolo týmto typom energie vykurovaných 14,66 %. Stúpajúcu tendenciu využitia solárnych systémov potvrdzuje aj fakt, že o financie z dotačných programov je veľký záujem. Takže tieto čísla budú v blízkej aj vzdialenej budúcnosti zrejme rásť.

Text: Zuzana Kubalová, zdroj: TASR
Foto: iStock

 

 

Kategória: Aktuality Energia
Tagy: dotácie na fotovoltiku fotovoltické panely solárne kolektory
Zdieľať článok

Diskusia