Neverte poruchovému a starému kotlu. Takto spoznáte, že sa mu už nedá dôverovať
Zdroj: TermoTeam

Neverte poruchovému a starému kotlu. Takto spoznáte, že sa mu už nedá dôverovať

28. 10. 2021 Zdieľať

Revízia komína, čistenie žľabov a odkvapov, správne nastavenie okien, odvzdušnenie radiátorov, kontrola výkonu a životnosti kotla. To je len zopár aktivít a povinných jázd, ktoré by mala každá domácnosť absolvovať pred príchodom zimy. V opačnom prípade si jej obyvatelia koledujú o nepríjemnosti a v krajných prípadoch aj o nízke teploty v izbách.

Každý z nás túži po tom, aby fráza teplo domova nebola len frázou, ale skutočným pocitom. Nezáleží, či preferujete izbovú teplotu na úrovni 18 alebo 23 stupňov Celzia. Ani na tom, či bývate v byte alebo dome. Teplo chce mať doma každý. V prípade, ak vám ho vyrába plynový kotol, mali by ste vedieť, že tento užitočný pomocník sa môže veľmi rýchlo zmeniť na nepríjemného spoločníka, ktorému sa po niekoľkých rokoch nedá veriť.

Servis, servis, servis

V prvom rade je dôležité pred začiatkom každej vykurovacej sezóny dopriať kotlu patričnú prehliadku profesionálom. Pomôžeme tak nielen jemu, ale aj nám, nakoľko nespoľahlivý alebo starý kotol je doslova časovanou bombou. O úniku oxidu uhoľnatého snáď nemusíme písať… Tiež je dôležité zamerať sa na jeho výkon, počet hodín v prevádzke a na ďalšie premenné. „Dosluhujúci kotol spôsobuje vyššiu spotrebu plynu, pričom sa paradoxne znižuje jeho výkon. Pribúdajú sadze a negatívne stopy zanecháva takýto kotol aj na životnom, prostredí. V krajných prípadoch, a teda pri nešťastí alebo požiari, za ktoré je zodpovedný kotol bez preukázateľnej servisnej prehliadky, možno dostať aj pokutu vo výške niekoľko sto eur,“ hovorí Pavol Varga, produktový manažér zo spoločnosti TermoTeam, ktorá sa zaoberá inštaláciou nových a spoľahlivých kotlov.

Ešte jeden rok, prosím

Mnohí z nás sa rok čo rok spoliehajú na to, že ich dosluhujúci kotol ešte jednu vykurovaciu sezónu vydrží. Sľuby sú na obidvoch stranách. Majiteľ sľubuje kotlu servis a zaslúžený dôchodok, kotol zas spoľahlivosť. Ako však zistíte, že dané sľuby sú prázdnymi? „V prvom rade treba brať do úvahy technický stav zariadenia. Ten sa s pribúdajúcim zhoršuje. O to viac, ak nebol pravidelne servisovaný. Ak má viac ako 15 rokov, je potrebné vymeniť ho a nedôverovať mu. Rozhodujúci je aj plameň a jeho farba. Pri žltom plameni treba urgentne vyhľadať špecialistu. Ďalším varovným signálom je hlučnosť zariadenia, nerovnomerne vykurované miestnosti a zdĺhavejší rozbeh,“ pokračuje Pavol Varga.

Ak sa rozhodnete pre výmenu kotla a pre skoncovanie s prázdnymi sľubmi, dôležité je vybrať si dôveryhodného partnera a špecialistu, s ktorým tento proces absolvujete. „V prvom rade odporúčam vyskúšať konfigurátor, ktorý vám pomôže s prvotným výberom. Zohľadňuje sa v ňom viacero kritérií, napríklad typ nehnuteľnosti, vývod komína, počet kúpeľní v domácnosti, smart technológie a podobne. Následne je vhodné dohodnúť si konzultáciu a až potom pristúpiť k montáži nového kotla. Ten si dnes môžete zakúpiť aj na splátky, s päťročnou zárukou,“ dodáva Pavol Varga zo spoločnosti TermoTeam.

Čím skôr sa rozhodnete pre výmenu starého kotla za nový, tým menej stresu si počas zimných mesiacov vytrpíte. Zostať bez tepla a teplej vody počas vianočných sviatkov, to nie je príjemné. Ani v prípade, ak si pod stromčekom nájdete teplé ponožky. Myslite na svoje pohodlie už teraz a vyberte si dobre na termoteam.sk

Zdroj: PR článok spoločnosti innogy Slovensko s.r.o.

Kategória: Energia
Tagy: kotly plynové kotly teplá voda údržba vykurovanie výmena zdroje tepla
Zdieľať článok