29. 01. 2007
Zdieľať

Radiátory v interiéri prešli za posledné desaťročie naozaj prevratným vývojom. A to nie len z hľadiska funkčnosti, ale predovšetkým z pohľadu dizajnu. Klasické situácie, keď sa radiátor zakrýval dlhou záclonou, čo nebolo najšťastnejšie riešenie, pretože teplo ostávalo za záclonou a v miestnosti ostávalo chladno, sú našťastie za nami. Dnešné moderné radiátory nemajú len dobrú výhrevnosť, ale navyše sa podobajú na umelecké artefakty, ktoré dotvárajú interiér alebo si ich ani nevšimneme.


Pekné teplo

77782

V záplave tvarov, farieb a materiálov by sme nemali zabudnúť na základnú funkciu vykurovacích telies. To znamená, že pomocou nich by sa mala vytvoriť v obytnom priestore tepelná pohoda čiže stav, pri ktorom človek v obytnom prostredí nepociťuje ani priveľký chlad, ani teplo. Aké vykurovacie telesá zvoliť do konkrétneho priestoru, záleží od viacerých faktorov. Napríklad je to veľkosť miestnosti, počet a veľkosť okien, hrúbka obvodových stien a veľa ďalších aspektov. Preto si dajte poradiť od odborníka v oblasti vykurovania a technického zariadenia budov.


Pekné teplo

77779

Platí to hlavne pri rekonštrukcii, ktorá nepodlieha stavebnému povoleniu, ktorého súčasťou je väčšinou aj projekt vykurovania. Vidina ušetrených peňazí je lákavá, no nespoliehajte sa na to, že to zvládnete sami, pretože náprava chýb je zvyčajne drahšia ako konzultácia s odborníkom. Takže veľkosť, typ a umiestnenie vykurovacieho telesa nechajte na odborníkov a sami si zvoľte jedine jeho vzhľad.

 

 

Aby ste vedeli, o čom odborník rozpráva. Vykurovacie telesá môžu byť teplovodné, teplovzdušné, elektrické, plynové a na tuhé palivo (kozuby). U nás sa najčastejšie používajú teplovodné a elektrické sústavy vykurovania a s tým súvisiace vykurovacie telesá. Poznáme :

  • článkové liatinové radiátory – sú to klasické radiátory, dlhé roky používané v našich domácnostiach. Ich výhrevnosť závisí od počtu článkov. Majú veľký objem, vďaka ktorému pomaly vychladnú, čiže majú veľkú tepelnú zotrvačnosť. Ďalšou výhodou je dlhá životnosť, niekedy až päťdesiat rokov. Nevýhodami sú časté poruchy v spojoch jednotlivých článkov a nasledujúce známe tečenie radiátora či náročné čistenie;
  • článkové hliníkové radiátory – na rozdiel od liatinových sa jednotlivé články odlievajú ako ucelený kus, bez spojov a zvarov, ktoré sú často kritickým miestom. Majú väčšiu výhrevnosť ako liatinové a menší objem, čo znamená rýchlejšie nahriatie;
  • doskové oceľové radiátory – sú v súčasnosti asi najpredávanejšie. Majú malý objem, čo urýchľuje nahriatie, ale zároveň aj rýchlo vychladnú. Sú populárne pre veľkú rozmerovú a výkonovú variabilitu;
  • konvektory – tvoria vlastne lamely pripojené na trubicu. Väčšinou sú umiestnené v žľaboch v podlahe s nášľapným krytom alebo v kryte nad podlahou, ktorý je esteticky prispôsobený interiéru. Ich výhodou je nízka výška, preto sú vhodné pod okná z nízkym alebo nijakým parapetom a najčastejšie sa umiestňujú k veľkým zaskleným plochám na vyrovnanie teplotného rozdielu medzi exteriérom a interiérom. Vylúči sa takto rosenie okien a vznik plesní;
  • trubkové oceľové radiátory určené do vlhkých priestorov – takzvané kúpeľňové rebríky – sú u nás veľmi obľúbené. Nemajú takú veľkú výhrevnosť ako ostatné radiátory, sú však vhodné aj ako sušiaky uterákov v kúpeľni a dajú sa postaviť aj do priestoru. A na vyhriatie malého priestoru kúpeľne či predsiene stačia. Záleží, akú veľkosť si zvolíte. Výhodné sú tie typy, ktoré môžu byť mimo vykurovacej sezóny napojené aj na elektrickú sieť.

 

 

Od trpenej „nádhery“ ku skutočnej kráse


Pekné teplo

77785

Medzi estetické skvosty radiátorov patria doskové elektrické sálavé radiátory, ktoré môžu mať rôznu podobu. Sú tenké a môžu byť umiestnené kdekoľvek, kde je prístup k elektrickej zástrčke. Sú to radiátory, ktoré v miestnosti buď úplne prehliadnete, alebo vás zaujmú ako výrazný estetický prvok interiéru. Alebo vám môžu aj udrieť do očí, ak sa to preženie z ich stvárnením.

Zaujímavým prvkom interiéru môžu byť aj rúrkové radiátory v netradičnom tvarovom a farebnom vyhotovení, napríklad ako jednoduchý had nepravidelne sa vlniaci po stene. Do predsiene zasa ponúkajú výrobcovia radiátor v podobe zrkadla aj s vešiakom či poličkou. Oceníte to v sychravých a chladných dňoch, keď budete mať kabát, v ktorom ste večer zmokli, ráno pekne predhriaty a vysušený.

Kategória: Energia
Tagy: radiátor teplo vykurovanie
Zdieľať článok

Diskusia