Pozor na lacné tepelné čerpadlá. Šetrenie sa môže nepekne vypomstiť

01. 07. 2024 Zdieľať

Tepelné čerpadlá v súčasnosti patria medzi nákladovo a energeticky najefektívnejšie alternatívy k tradičným systémom vykurovania a chladenia rodinných a bytových domov, či komerčných priestorov. Aj keď mnohých odrádzajú vyššie počiatočné náklady na ich kúpu a inštaláciu, odborníci zo STIEBEL ELTRON Slovakia varujú pred nástrahami lacnejších variantov od neoverených výrobcov, ktorých prevádzka alebo servis sa môžu predražiť.  

Tepelné čerpadlá sa na Slovensku tešia veľkej obľube kvôli cenám energií aj pre zvyšujúce sa environmentálne povedomie. Všestranne využívané v novostavbách aj pri rekonštrukciách dokážu znížiť súčasné nepredvídateľné ceny za energie aj o 75 % oproti konvenčnému vykurovaniu – a tým, že využívajú takmer neobmedzený zdroj energie z okolitého prostredia, znižujú emisie oxidu uhličitého a prinášajú energetickú nezávislosť od fosílnych palív.

Pre väčšinu Slovákov sú hlavným problémom počiatočné náklady na kúpu tepelného čerpadla a práce spojené s jeho inštaláciou. Odborníci však upozorňujú, že hoci sa niekomu môže táto investícia javiť ako príliš vysoká, v konečnom dôsledku sa ľuďom predovšetkým v dlhodobých úsporách energií vráti. Na základe vlastných skúseností a praxe odporúčajú záujemcom sa pri výbere tepelného čerpadla neriadiť cenou, ale rozumom.

„Keď si kúpite lacné čerpadlo, v najhoršom prípade cez internet, možno neskôr zistíte, že jeho servisná a technická podpora je prakticky nulová. Zháňanie a zaplatenie experta, ktorý to potom ,dá do poriadku´, bude zrejme drahšie, než rozdiel ceny v porovnaní s kvalitným výrobkom,“ hovorí Alžbeta Jendrichovská, technický špecialista spoločnosti STIEBEL ELTRON Slovakia, a jedným dychom zároveň varuje pred kúpou lacných typov tepelných čerpadiel od menej známych a nepreverených výrobcov.

„Ľudia by si mali pri kúpe tepelného čerpadla dôsledne zvážiť viaceré kritériá, pričom dbať by mali v prvom rade na kvalitu a dôveryhodnosť výrobcu a zaujímať sa o technickú podporu pri projektovaní a inštalácii, či dostupnosť servisu a náhradných dielov,“ dopĺňa Jendrichovská s tým, že dôležitým parametrom je aj efektívnosť a hlučnosť tepelného čerpadla.

Obe funkcionality si záujemcovia majú možnosť overiť priamo počas návštevy showroomu spoločnosti STIEBEL ELTRON Slovakia, kde uvidia technológie v prevádzke a nechajú si ich predviesť pri maximálnom výkone. Zároveň môžu požiadať o odporučenie ich správneho zapojenia do vlastnej vykurovacej sústavy.

Interiér showroomu značky Stiebel Eltron so stolíkmi a stoličkami a vystavenými tepelými čerpadlami.

Dôležité funkcionality tepelného čerpadla akou je napríklad hlučnosť si záujemcovia majú možnosť overiť priamo počas návštevy showroomu spoločnosti STIEBEL ELTRON Slovakia, kde uvidia technológie v prevádzke a nechajú si ich predviesť pri maximálnom výkone. Zároveň môžu požiadať o odporučenie ich správneho zapojenia do vlastnej vykurovacej sústavy. Zdroj: Stiebel Eltron

Pri výbere tepelného čerpadla je podľa expertky nutné si preveriť aj to, či má výrobca priame zastúpenie na Slovensku a koľko má servisných stredísk – vlastných a zmluvných, respektíve, či sa v krajine nachádza sklad náhradných dielov. Pri samotnom prístroji je vhodné sa zaujímať, či jeho parametre overila nezávislá skúšobňa. Najmä pri mimoeurópskych výrobcoch je to zložité, pretože tí namiesto nameraných relevantných údajov, tie vlastné len „deklarujú“. Vysoké renomé tepelných čerpadiel od STIEBEL ELTRON Slovakia potvrdilo nezávislé testovanie spotrebiteľskej organizácie dTest, v ktorom získal flex set s tepelným čerpadlom HPA-O 07.1 CS Premium prestížnu značku kvality.

Vyhodnotenie výsledku dtestu "značka kvality" pre produkt od Stiebel Eltron.

Vysoké renomé tepelných čerpadiel od STIEBEL ELTRON Slovakia potvrdilo nezávislé testovanie spotrebiteľskej organizácie dTest, v ktorom získal flex set s tepelným čerpadlom HPA-O 07.1 CS Premium prestížnu značku kvality. Zdroj: Stiebel Eltron

„Keďže tepelné čerpadlo potrebuje kvalitný projekt a montáž, zodpovedný a spoľahlivý výrobca by mal pre svojich obchodných partnerov, projektantov a inštalatérov, zabezpečiť pravidelné školenia. Nemenej potrebné je tiež budovanie siete servisných partnerov, interných aj externých,“ uzatvára Jendrichovská.

Zdroj: PR článok STIEBEL ELTRON Slovakia, s.r.o.

Kategória: Energia
Tagy: náklady na vykurovanie tepelné čerpadlá úspora energie
Zdieľať článok
Sviatky pokoja či odpadu a mrhania energiami? 8 tipov pre ekologickejšie VianoceASB.sk

Sviatky pokoja či odpadu a mrhania energiami? 8 tipov pre ekologickejšie Vianoce

Zákaz kotlov na fosílne palivá aj povinné solárne zariadenia? Nová smernica vyvolala diskusiuASB.sk

Zákaz kotlov na fosílne palivá aj povinné solárne zariadenia? Nová smernica vyvolala diskusiu

Chcete ušetriť energiu? Pomôže vám tepelnoizolačná omietkaDom z tehly

Chcete ušetriť energiu? Pomôže vám tepelnoizolačná omietka

Naozaj sa oplatí investovať do obnoviteľných zdrojov energie?Urob si sám

Naozaj sa oplatí investovať do obnoviteľných zdrojov energie?