Exteriér budovy s drevenou terasou s ležadlom, vedľa ktorej sa nachádza tepelné čerpadlo.
Zdroj: Stiebel

Tepelné čerpadlá zažívajú boom. Sú však návratnou investíciou?  

16. 10. 2023 Zdieľať

Predaj tepelných čerpadiel na Slovensku minulý rok vzrástol až o 90 % a ich inštalácia je dotovaná aj štátom. Tepelným čerpadlom sa dá kúriť, ohrievať voda, ale aj chladiť.  Pre aké budovy je tepelné čerpadlo vhodným riešením a kedy sa vstupná investícia majiteľom vráti? Prezradil odborník na obnoviteľné zdroje profesor Peter Tauš.


Majitelia domov siahajú po tepelných čerpadlách jednak kvôli cenám energií, ale aj pre neustále sa zvyšujúce environmentálne povedomie. Tepelné čerpadlá totiž využívajú takmer neobmedzený zdroj energie z okolitého prostredia, čím znižujú emisie oxidu uhličitého a ponúkajú energetickú nezávislosť od fosílnych palív. Tieto zariadenia sú navyše aj všestranné: „Tepelné čerpadlá možno využiť na vykurovanie, chladenie a na prípravu teplej vody tak v rodinných domoch, ako aj pri väčších objektoch. V budove možno použiť buď  jedno tepelné čerpadlo s požadovaným výkonom, alebo použiť tzv. kaskádové zapojenie jednotlivých tepelných čerpadiel,“ vysvetľuje vedúci oddelenia obnoviteľných zdrojov energií FBERG na Technickej univerzite v Košiciach prof. Peter Tauš, ktorý je tiež odborným poradcom spoločnosti Stiebel Eltron, vyrábajúcej tepelné čerpadlá.

Profesor Peter Tauš.

Prof. Peter Tauš, vedúci oddelenia obnoviteľných zdrojov energie Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity Košice. Zdroj: archív Petra Tauša

Tepelné čerpadlo možno inštalovať aj do starších budov

Výberom vhodného typu tepelného čerpadla možno eliminovať aj prípadné nedostatky pôvodnej stavby, akými sú vlhkosť či nerovnomerné rozloženie teplôt. Pri starších nehnuteľnostiach sa však najskôr odporúča rekonštrukcia zahŕňajúca výmenu okien a tepelnú izoláciu: „Vďaka rekonštrukcii  budete potrebovať tepelné čerpadlo s nižším výkonom. Samotné zariadenia viete napojiť aj na existujúci rozvod kúrenia tak ako štandardný kotol. Na trhu sú vysokoteplotné tepelné čerpadlá zvládajúce i radiátorové vykurovanie, tu sa ale vždy treba poradiť s odborným inštalatérom. Stále však platí, že tepelné čerpadlá dosahujú optimálne výsledky predovšetkým pri nízkoteplotnom podlahovom alebo stenovom vykurovaní,“ hovorí prof. Peter Tauš

Kedy sa nám investícia vráti?

Faktorov vplývajúcich na výpočet návratnosti je viac. Záleží od toho, aký typ vykurovania tepelným čerpadlom nahrádzate, aký typ tepelného čerpadla použijete, ale aj to, ako sa energeticky správate: „Ak budeme kúriť pri otvorených „vetračkách“, návratnosť bude podstatne vyššia, ako pri správnom spôsobe kúrenia a vetrania. Štandardne sa však návratnosť investície do tepelného čerpadla pohybuje od 4 – 8 rokov v závislosti od typu zariadenia,“ hovorí prof. Peter Tauš. Ak okrem toho vezmeme do úvahy, že životnosť tepelného čerpadla je zvyčajne 20 a viac rokov, investícia do tohto zariadenia sa majiteľom domov určite oplatí.

Zdroj: PR Stiebel Eltron

Kategória: Energia
Tagy: tepelná energia tepelné čerpadlá
Zdieľať článok
Naozaj sa oplatí investovať do obnoviteľných zdrojov energie?Urob si sám

Naozaj sa oplatí investovať do obnoviteľných zdrojov energie?

Lunárny kalendár pre záhradkárov – jún 2023Záhrada

Lunárny kalendár pre záhradkárov – jún 2023

3x inšpirácia na prírodnú dekoráciu z konárov, ktorá poteší romantické duše a fanúšikov rustikálneho štýluZáhrada

3x inšpirácia na prírodnú dekoráciu z konárov, ktorá poteší romantické duše a fanúšikov rustikálneho štýlu

Pestrý svet magnólií: Ako si vybrať ten správny druhZáhrada

Pestrý svet magnólií: Ako si vybrať ten správny druh