Zdravé a úsporné vetranie rodinného domu s rekuperáciami Lindab

31. 07. 2018 Zdieľať

Nakoľko Európska únia stále zvyšuje požiadavky na energetickú hospodárnosť budov, rekuperácia ako taká sa pomaly stáva nielen doplnkom pre zdravšie bývanie, ale hlavne neodmysliteľnou súčasťou šetrenia energie a zvýšenia energetickej efektivity Vášho domova.

Požiadavka na energetickú hospodárnosť a udržiavanie tepla v budovách je v právnom systéme Slovenskej republiky upravená od 1.1.2016. Požadovaná energetická hospodárnosť budov je stanovená nasledovne: 

Do 31.decembra 2015 – nízkoenergetická úroveň výstavby pre nové aj obnovené budovy, ohraničená hornou hranicou energetickej triedy B.

od 1.1.2016 – ultranízkoenergetická  – horná hranica triedy A1

od 1.1.2019 pre nové budovy verejnej správy a od 1. januára 2021 pre všetky nové budovy – energetická úroveň budov s takmer nulovou potrebou energie – daná hornou hranicou triedy A0. 

Čo je to rekuperácia ?

Rekuperácia vzduchu je laicky povedané neustály a riadený spôsob vetrania vzduchu s menšími stratami tepla a teda lepšou energetickou úsporou. Najdôležitejším prvkom je rekuperačná jednotka, ktorej úlohou je prevziať tepelnú energiu z odpadového vzduchu a vrátiť ju do privádzaného vzduchu. Regulácia toku odvodného aj prívodného vzduchu môže byť plne regulovaná. 


Zdravé a úsporné vetranie rodinného domu s rekuperáciami Lindab

2227845

Prečo vetrať s rekuperáciou?

Vetranie budovy má kľúčový vplyv na kvalitu života, pohodu a zdravie obyvateľov. Moderné vetracie systémy účinne odstraňujú vlhkosť, prach, plesne, chemikálie a iné nečistoty a prostredníctvom rekuperácie tepla dokážu znížiť náklady na vykurovanie.

Hlavnou výhodou je, že zabezpečíte potrebnú výmenu vzduchu bez straty energie. Okrem toho, zariadenie je vybavené filtrami s rôznou triedou filtrácie. Ak sa podcení zlá kvalita vzduchu v interiéri, následkom často býva vznik a koncentrovanie plesní, zhoršenie zdravia a zvýšenie alergií, ako aj poškodenie stavebných materiálov a vnútorného zariadenia. Vlhkosť, ktorá v priestore ostáva, sa totiž ukladá v nábytku a okolitom zariadení bytu či domu.

Prečo je v domácnosti dôležitý systém riadeného vetranie


Zdravé a úsporné vetranie rodinného domu s rekuperáciami Lindab

2228007
Lindab

Len rekuperačná jednotka nestačí …

Úsporný a funkčný systém vetrania je možné docieliť správnou kombináciou všetkých prvkov v rekuperačnom systéme. Rekuperačná jednotka, ktorá je srdcom systému, musí byť prepojená s distribučnými prvkami – tzv. tanierovými ventilmi alebo vetracími mriežkami pomocou vzduchotesného potrebného systému, ktorého úlohou je rozviesť čistý vzduch do všetkých miestností v rodinnom dome. Poďme si teda jednotlivé prvky systému bližšie opísať. 

Rekuperačná jednotka

Rekuperačné jednotky Brink Renovent, ktoré Lindab ponúka patria medzi najúspornejšie na trhu s certifikátom od Passivhaus Institut. Použitím tichých nízkootáčkových ventilátorov a znížením vnútorného odporu sa znížila hladina hluku. Úsporné EC motory i väčšie priemery pripojovacích potrubí zredukovali spotrebu elektrickej energie až o 40% oproti štandardu. V našej ponuke nájdete nástenné i podstropné jednotky vhodné do akéhokoľvek priestoru. Vysokoúčinné rekuperačné jednotky Brink v kombinácií s novými systémovými prvkami pre zvlhčenie (EVAP), čistenie (PURE INDUCT), kúrenie a chladenie vzduchu (AIR COMFORT) zabezpečia ideálnu klímu podľa požiadaviek užívateľa. Produktová rada Brink Renovent Excellent je vybavená automatickým predohrevom zabezpečujúcim rovnotlaké vetranie i počas mrazivých zimných dní.


Zdravé a úsporné vetranie rodinného domu s rekuperáciami Lindab

2228009
Lindab

Potrubný systém Lindab InDomo

Lindab InDomo je systém vyvinutý pre interiérové použitie a začlenenie resp. zapustenie vzduchotechnického systému v rámci budov a objektov. Jeho hlavnou úlohou je rozvod vzduchu od rekuperačných jednotiek. Kruhové spoje tohto systému sú vybavené tesnením, čím zamedzujú akýkoľvek únik vzduchu, ktorý spĺňa najprísnejšie požiadavky na vzduchotesnosť. Inštalácia potrubia je jednoduchá a rýchla vďaka ”click” zámku na jednotlivých prvkoch potrubného systému. 


Zdravé a úsporné vetranie rodinného domu s rekuperáciami Lindab

2227839

  
Tanierový ventil Lindab Airy – dizajnový doplnok do vašej izby

Lindab Airy je inovatívny tanierový ventil s neobmedzenými možnosťami. Je tenký a efektívny pričom si zachová-va najnižšiu možnú úroveň hluku na trhu. Lindab Airy ponúka nové príležitosti pre moderný a trendy vzhľad vašej obývačky, kúpeľne alebo spálne a súčasne zabezpečí lepšiu klímu v miestnosti.  Pri dizajnovaní tanierových ventilov Lindab Airy sme mysleli na všetko. 5 rôznych tvarov (kruh, štvorec, oblúk, elipsa, obdlžník), 3 rozmery (Ø 100, 125 a160 mm), prevedenie kovové (RAL9010/9003; nerez) alebo jedinečné sklenené prevedenie. K tomu nekonečné farebné variácie, ktoré vytvoria váš domov jedinečným. Stačí si vybrať. 


Zdravé a úsporné vetranie rodinného domu s rekuperáciami Lindab

2227835

       
 
Nezabúdajte! Vyváženie vetranie čiže prívod čerstvého vzduchu do miestnosti a odvod znehodnoteného vzduchu z objektu prispieva k zdravému a komfortnému vnútornému prostrediu. 


Zdravé a úsporné vetranie rodinného domu s rekuperáciami Lindab

2228005
Lindab

 

Zaujal Vás tento článok a chcete sa dozvedieť viac? Kontaktujte nás nižšie uvedených telefónnych číslach alebo na webe www.rekuperacie.eu

Ing. Richard Koller – 0905 362 794 – richard.koller@lindab.sk
Ing. Katarína Kalivodová   – 0918 887 758  – katarina.kalivodova@lindab.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti Lindab a.s.

Kategória: Energia
Tagy: vetranie s rekuperáciou
Zdieľať článok