Zdroj: Xella

Dom z pórobetónových tvárnic Ytong Lambda YQ je inšpiráciou pre ďalších staviteľov

03. 06. 2024 Zdieľať

Inšpiratívna nie je len konečná podoba domu a veľká spokojnosť jeho majiteľov s tým, čo spoločne dokázali vytvoriť. Inšpiráciou pre každého staviteľa, ktorý ešte stojí na začiatku celej cesty k novému domovu, môže byť aj proces, ako k stavbe svojho domu jeho majitelia pristupovali. Pórobetónové tvárnice Ytong a tepelnoizolačné dosky Multipor dokonale zapadli do plánov mladých manželov a dnes im navyše aj skvele slúžia.

Pán Pavol s manželkou sa pred narodením ich syna plne venovali svojim kariéram v oblasti bankovníctva a realít. V krásnom prenajatom byte boli maximálne spokojní, ale už v tom čase mali obaja jasno v tom, že pokiaľ budú niekedy riešiť vlastné bývanie, nadobudnuté skúsenosti a princípy si budú chcieť preniesť aj do svoj

Stavebný systém mal byť účelný, funkčný a preverený

Súčasné stavebníctvo sa posúva obrovským tempom dopredu a výber materiálov nie je jednoduchý. Od začiatku obaja manželia vedeli, že nech zvolia akýkoľvek stavebný alebo vykurovací systém alebo vybavenie domácnosti, všetko musí byť účelné, praktické a dokonale preverené. Na realizácii si po výberovom konaní vybrali architekta, ktorý s nimi mohol byť v aktívnom kontakte, súčasne poznal región budúcej výstavby. Výhodou bolo, že sa s ním mohli otvorene baviť ako o stavebných systémoch, tak predovšetkým o svojich predstavách budúceho bývania a o funkčnosti priestoru. Rozhodne nechceli celkový typový projekt – hoci niektoré vydarené prvky typových projektov im inšpiratívne pomohli k rozvoju vlastného návrhu. Čomu sa chceli vyhnúť úplne, bol generický projekt bungalovu s valbovou strechou, ktorých sú plné satelity a mestá. V mieste stavby potom ešte do realizačného tímu prizvali autorizovaného projektanta v úlohe stavebného dozoru. Ten mal v priebehu stavebného procesu v kompetencii dohľad nad celou výstavbou. Stavbu realizovali pomocou pravidelného tendrovania alebo na základe odporúčaní špecializovaných firiem. Podstatnú časť realizovali aj svojpomocne.

Pórobetónové tvárnice.

Zdroj: Xella

Pórobetónové tvárnice Ytong a tepelnoizolačné dosky Multipor museli obstáť v prísnom porovnaní konkurenčných stavebných systémov

Pán architekt ponúkol manželom pórobetón Ytong a tvárnice Ytong  Lambda YQ hneď v prvej voľbe. Avšak rozhodnutie, či zvoliť práve tento systém, obaja pomerne dlho podrobovali konkurenčnému porovnaniu. V jeho priebehu hodnotili ekonomiku stavby, praktickosti realizácie alebo skúseností používateľov, projektantov a realizačných firiem.„Keď sme si návrh pána architekta odsúhlasili, potom už sme využili takmer všetko, čo dnes Ytong stavebníkom rodinného domu ponúka. Po rokovaní so zástupcami firmy Xella sme sa rozhodli pre objednávku zo širokej palety produktového radu. Na zaistenie tepelného komfortu obálky domu sme zvolili pórobetonové tvárnice Ytong Lambda YQ 450 – vďaka tomu sme dom nemuseli dodatočne zatepľovať. Rozhodli sme sa používať čo najmenej toxických zatepľovacích systémov – teda aj naša strecha je zateplená viac ako 60 cm vrstvou tepelnoizolačného systému Multipor,ktorý nedovolí náš dom v lete prehrievať a drží tak príjemný tepelný komfort. Oba stropy sú systému Ytong Komfort a Klasik. Vďaka nadobudnutej skúsenosti môžem ubezpečiť a podporiť začínajúcich stavebníkov, že so stavebnými materiálmi Ytong a Multipor sa dá realizovať moderné, krásne a pohodové bývanie, kde budú všetci spokojní. V priebehu stavby nám navyše veľmi ochotne pomáhali aj obchodní a technickí zástupcovia firmy Xella, za čo im patrí naša veľká vďaka!“ uvádza pri ohliadnutí za dobou výstavby pán Pavol.

Pohľad do kuchyne s jedálenským stolom.

Zdroj: Xella

Nový dom manželom skvele slúži a sú v ňom veľmi spokojní

Nový dom je nízkoenergetický, a aj napriek svojej veľkosti má spotrebu energií iba ako väčší byt. Vďaka veľkému portálu, ktorý prepája obývaciu izbu so záhradou a s oknami na juhovýchod, dom dopoludnia príjemne vyhreje slnko. Pokiaľ tepelné zisky nie sú dostatočné, je k dispozícii dobre dimenzovaná sústava podlahového vykurovania. Moderné domy už nie je problém vykúriť, ale skôr ochladiť. V tom sa prejavila ako prozreteľná inštalácia externého žalúziového systému. Ako skvelé sa tiež ukázalo rozhodnutie realizovať vnútorné stropy v oboch poschodiach až do výšky troch metrov. Bývanie sa vďaka tomu stalo vzdušnejšie, komfortnejšie a príjemnejšie.

Zdroj: PR článok Xella SK

Kategória: Materiály
Tagy: betónové tvárnice stavba domu tvárnice
Zdieľať článok
Je vysunutý sokel bezpečný?Dom z tehly

Je vysunutý sokel bezpečný?

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vásDom z tehly

Hľadáte cenník murárskych prác? Zisťovali sme za vás

Čo je kolaudácia a ako prebieha?Dom z tehly

Čo je kolaudácia a ako prebieha?