Moderné a zdravé bývanie v dome po babičke
Zdroj: Velux

Moderné a zdravé bývanie v dome po babičke

29. 05. 2020 Zdieľať

Dom so stanovou strechou a štvorcovým pôdorysom s rozmermi okolo 10 × 10 m na zvýšenom sokli. V 50. až 70. rokoch 20. storočia zaplavili slovenské dediny a mestá. Tieto štvorcové domy sa stavali jeden vedľa druhého a zväčša tak stoja dodnes. Ak ste aj vy jeden z takých domov zdedili alebo v ňom už dlhšie bývate, spoločnosť VELUX má pre vás návod, ako z neho urobiť zdravý a moderný domov.

Rekonštrukcia podľa RenovActive

Na prvý pohľad sa zdá, že takýto dom je zbytočné rekonštruovať. No opak je pravdou. Spoločnosť VELUX prišla s jednoduchým návodom, ako zo štvorcového domu urobiť zdravé bývanie.

Architekti, ktorých VELUX k vypracovaniu rekonštrukcie prizval, zachovali pôvodný výraz domu, pričom moderný vzhľad dosiahli dizajnovým spracovaním detailov, akými sú napríklad hladká krytina alebo hranaté odkvapy.

Vo vnútri sa zamerali najmä na zabezpečenie komfortného bývania. Stačili na to drobné stavebné úpravy a materiály, ktoré podporujú zdravú mikroklímu. Najzásadnejšou zmenou bolo rozšírenie obytného priestoru do podkrovia.

Obytné podkrovie

Štvorcový dom neponúka dostatok priestoru, preto je zobytnenie podkrovia nevyhnutnou súčasťou rekonštrukcie. Dôležité je zabezpečiť správne presvetlenie, prísun čerstvého vzduchu a zabezpečenie tepelného komfortu počas celého roka, teda ochranu pred chladom v zime a ochranu pred prehrievaním v lete.

rodinný dom pred rekonštrukciou

Takto vyzeral rodinný dom pred rekonštrukciou.Velux

Väčšia plocha okien

Dostatočne presvetliť podkrovie, ale aj celý dom je pri prestavbe zásadný krok. Správnym presvetlením domu zaistíte príjemné vnútorné prostredie plné prirodzeného svetla a čerstvého vzduchu v každej miestnosti a na každom poschodí. Pozor, nelimitujte sa len fasádnymi oknami, do podkrovia patria strešné okná, ktoré zabezpečia optimálne svetelné podmienky vnútri domu.

Schodisková šachta pomáha osvetleniu i vetraniu

Otvorená schodisková šachta zabezpečí dostupnosť denného svetla a prirodzené vetranie pomocou komínového efektu. Nahromadený znečistený vzduch z celého interiéru sa rýchlo odvádza cez strešné okná v hornej časti schodiska. Priestor by preto mal byť otvorený do krovu už z prízemia, prípadne možno použiť schodiskovú šachtu. Takéto riešenie pomôže nielen efektívne vyvetrať, presvetlí tiež prízemie domu.

Otvorená schodisková šachta

Otvorená schodisková šachta zabezpečí dostupnosť denného svetla a prirodzené vetranie pomocou komínového efektu.Velux

Dynamická ochrana pred slnkom

Tepelnú ochranu proti prehrievaniu pomáha zabezpečiť vonkajšie tienenie zasklených plôch. Vonkajšie rolety poskytnú maximálnu ochranu pred prehrievaním a postarajú sa o príjemnú teplotu počas celého dňa a všetkých ročných období, zatemnenie z vnútornej strany zasa pomáha správne nastaviť nočný režim a vytvára podmienky na kvalitný spánok.

Systém hybridného vetrania

Hybridný vetrací systém kombinuje mechanické a prirodzené vetranie pomocou automatizácie okien a vykurovania. V lete sa na chladenie domu využíva vetranie prostredníctvom komínového efektu. Počas zimy pomáha udržať dobrú kvalitu vzduchu vnútri mechanické vetranie.

Lepšia energetická efektivita

Kvalitnejšia obálka domu a moderný vykurovací systém prinesú lepšiu energetickú efektivitu domu. Obálka optimalizuje energetické parametre a tepelný komfort domu. Dôležité je preto staré obvodové steny aj strešnú konštrukciu zatepliť, vybrať si kvalitné okná.

Etapizácia – základ úspechu

Rekonštrukciu si rozčleňte na niekoľko etáp. Renovovať môžete aj postupne v závislosti od svojich finančných možností či požiadaviek na veľkosť úžitkovej plochy v dome. Začnite s nevyhnutnými rekonštrukčnými prácami. Časom môžete obytný priestor rozšíriť.

Viac informácií a projekt domu zdarma získate na www.renovactive.sk.

Kategória: Materiály Strecha, podkrovie
Tagy: rodinný dom zobytnenie podkrovia
Zdieľať článok