Murovanie v 21. storočí (pokračovanie)

09. 12. 2008
Zdieľať

Murovacie materiály predstavujú asi iba 10 percent z celkovej ceny stavby domu, zásadne však ovplyvňujú budúcu kvalitu bývania. Pri ich výbere netreba zabudnúť, že v dome sa dá po čase vymeniť všetko – okrem základov a obvodového muriva…

Betón

Betón si ako stavebný materiál v minulosti trocha pošramotil povesť najmä vďaka nepodareným panelákom. Dnes však znovu získava zaslúžené postavenie na trhu stavebných materiálov. Betónové tvárnice sa kedysi používali predovšetkým na murovanie záhradných múrikov, základov a pivníc. Dnes sa z nich stavajú celé domy.

Tvárnice majú pomerne tenké steny, ale sú pevné, mechanicky odolné, trvanlivé a mrazuvzdorné. Môžu byť hladké, drážkované alebo určené na neomietané murivo s konečným povrchom (bez omietky). Niektoré druhy obsahujú vložku z expandovaného polystyrénu, ktorá zlepšuje ich tepelnoizolačné vlastnosti. Profil tvárnic vytvára zámok, ktorý urýchľuje a zjednodušuje murovanie – prvky sa kladú nasucho (tvárnice suchého murovania) alebo sa použije len tenká vrstva maltovej zmesi. Potom sa zalejú monolitickým betónom, poprípade sa konštrukcia spevní armovaním.










Murovanie v 21. storočí (pokračovanie)

173830


Murovanie v 21. storočí (pokračovanie)

173829

Betónové tvárnice kedysi nachádzali uplatnenie najmä pri murovaní záhradných múrikov, základov a pivníc, dnes sa z nich stavajú i celé domy. (Premac)

Tvárnice možno dodatočne omietnuť alebo natrieť fasádnou farbou, ale vyrábajú sa i vo farebnom vyhotovení. Pomerne nový je u nás spôsob murovania z tenkostenných tvárnic (takzvaných škrupín) s vnútornou izoláciou stien. Z tvárnic sa najprv postaví nosná stena hrubá asi 20 cm, potom sa vyhotovia inštalačné rozvody a nakoniec sa na vnútornú stranu steny nalepí izolačný sendvičový panel. Aj betónové murivo sa väčšinou dodáva ako ucelený stavebný systém, ktorý pokryje potrebu prefabrikátov a tvárnic na stavbu celého domu.

Ľahké murivo z keramického betónu

Na stavbu obvodových konštrukcií možno použiť tiež dutinové tvárnice z keramického betónu. Základom ich výroby je kamenivo z expandovaného ílu – Liaporu. Liapor (predtým známy ako keramzit) je ľahký, má dostatočnú pevnosť a je dobre spracovateľný. Zmiešaním Liaporu, cementu a vody vzniká zmes, ktorá má po vytvrdnutí charakter ľahkého betónu (Liaporbetón).

Murivo z keramického betónu je objemovo stále, dobre sa vytvrdzuje a nepraská. Omietka na ňom vysychá pomalšie. Má tiež priaznivý súčiniteľ tepelnej vodivosti a dobrú schopnosť pohlcovať zvuk. Okrem základných murovacích prvkov systém obsahuje aj doplnky ako vencovky, priečkovky, prvky na vnútorné nosné murivo, pivničné murivo a preklady. Pri porovnaní s bežným betónom majú takéto tvarovky len polovičnú hmotnosť, čo uľahčuje manipuláciu na stavbe.


Murovanie v 21. storočí (pokračovanie)

173831
Zuzana Kierulfová

Súčasná alternatíva – nepálené lisované tehly

Do začiatku minulého storočia ľudia stavali domy iba z prírodných materiálov, takže využitie hliny v stavebníctve nie je módnou záležitosťou, ale návratom k zdravému materiálu. Asi 1/6 ľudí na svete býva v hlinených domoch. Dôvod je jednoduchý – hlina je na mnohých miestach ľahko dostupným a aj vďaka svojpomocnej výstavbe lacným stavebným materiálom.


Murovanie v 21. storočí (pokračovanie)

173832

Správne navrhnutá hlinená konštrukcia môže akumulovať teplo alebo chlad, môže pôsobiť ako vetrotesná vrstva, ako parozábrana alebo ako hmota, ktorá pohltí nadmernú vlhkosť a neskôr ju odovzdá do prostredia. Počas dňa zadržiava vodné pary vzniknuté pri varení, sprchovaní alebo vyprodukované dýchaním ľudí, a keď je vzduch následkom vetrania a kúrenia suchý, hlina pomaly odovzdáva vlhkosť naspäť do izieb. Pohlcuje tiež škodlivé výpary a masívne hlinené konštrukcie dokážu absorbovať nielen hluk (zvuková izolácia), ale napríklad aj elektromagnetické vlnenie, takže dochádza k znižovaniu elektrosmogu.

Steny z nepálených tehál sú vhodné na vnútorné nenosné priečky, konštrukcia nosných obvodových stien vyžaduje na základe stavebného zákona certifikáty a technické osvedčenia. Na obvodové steny sú tieto tehly vhodné v kombinácii s ľahkou drevenou konštrukciou alebo kontaktným zateplením. Stena z nepálených tehál sa môže nechať bez povrchovej úpravy alebo sa môže omietnuť hlinenou omietkou. Nepálené tehly, ak nie sú vystavené vode alebo prílišnej vlhkosti, ostávajú dlhodobo pevné a uchovávajú si všetky dobré, už spomínané vlastnosti hliny.





Prednosti murovaných domov (aj z ekologického hľadiska)
Murované domy nepotrebujú žiadnu dodatočnú ochranu v podobe konzervačných látok alebo plastových fólií, sú odolné proti hmyzu a plesniam. Dokonca chránia aj pred elektrosmogom, ktorý vyžarujú elektrické spotrebiče. Domy z murovacích prvkov alebo betónu spĺňajú všetky požiadavky na zdravé obytné prostredie, a to vďaka vysokej tepelnoizolačnej i akumulačnej schopnosti a vzduchotesnému obalu. Ich schopnosť akumulovať tepelnú energiu zabezpečuje vyrovnanú vnútornú teplotu v lete i zime, pretože masívne steny a stropy dokážu regulovať príjem a výdaj tepla.

V lete vyrovnávajú teplotné rozdiely medzi nocou a dňom, v zime zase optimálne využívajú slnečnú energiu. V stredoeurópskom prostredí práve toto prispieva k príjemnej vnútornej klíme. Navyše, obal budovy je vzduchotesný, takže v budove nevznikajú nepríjemné prúdenia studeného vzduchu alebo prievan. Murované domy poskytujú aj dobrú akustickú ochranu, ktorá vás určite ušetrí pred zbytočnými rodinnými konfliktami: nebudete počuť hlučnú hudbu po celom dome a ani jašiace sa deti nevyvolajú pocit, že každú chvíľu padne strop. Masívne murované steny a stropy lepšie zachytávajú zvukové vlny, a chránia tak pred hlukom vznikajúcim vnútri i mimo domu.

Stavebné materiály, ako piesok, štrk, hlina, vznikajú v našom prirodzenom prostredí. O ich pozitívnej ekologickej bilancii svedčia aj procesy, pri ktorých sa získava základná surovina, ďalej samotná výroba či proces odstraňovania dožitého materiálu, pri ktorom môžu vznikať nové biotopy a krajiny s prirodzeným charakterom.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom 11/2007.

Kategória: Materiály
Tagy: murovacie materiály sm
Zdieľať článok

Diskusia