Dom z tehál Heluz
Zdroj: HELUZ Slovensko

Nízkoenergetický dom postavíte z tehál HELUZ FAMILY 44 bez zateplenia

11. 05. 2021 Zdieľať

Polstoročia uplynulo odvtedy, keď sa v dôsledku svetovej energetickej krízy začala riešiť energetická náročnosť budov. Jedným z riešení bolo dodatočné zateplenie domov. Súbežne s tým sa však výrobcovia stavebných materiálov venovali zdokonaľovaniu tepelnoizolačných vlastností muriva, aby vyhoveli nárokom na energeticky úsporné budovy.

V tehliarskom priemysle sú výsledkom dnešné voštinové tehly, ktoré už od šírky 44 cm (HELUZ FAMILY 44 má U = 0,17 W/m2K) spĺňajú požiadavky na stavbu nízkoenergetických domov, bez nutnosti dodatočne zatepľovať. Z dodatočného zatepľovania novostavieb sa tak po pol storočí stala prekonaná technológia, pretože z jednovrstvovej murovanej konštrukcie postavíme rýchlejšie za rovnaké náklady trvanlivejšiu konštrukciu.

Heluz porovnanie

Zdroj: HELUZ Slovensko

Argumentov na stavbu jednovrstvového muriva je celý rad, najmä ekonomických, ekologických a zdravotných – stavba má dlhšiu životnosť, za rovnakú cenu prebieha rýchlejšie až o dva mesiace, bez rizika technologických chýb pri inštalácii dodatočného zateplenia, jednovrstvové murivo lepšie dýcha, pretože má 4 – 6-krát lepšie difúzne vlastnosti ako EPS (polystyrén) používaný na zatepľovacie systémy, takže nehrozí biologická ani mechanická degradácia atď.

HELUZ FAMILY 44 tehla

Zdroj: HELUZ Slovensko

„V cenovom porovnaní konštrukcie z tehál HELUZ FAMILY so šírkou 44 cm vs. tehlová konštrukcia so 16 cm EPS, ktorá má porovnateľný súčiniteľ prestupu tepla, dosiahneme rovnaké náklady na realizáciu. Záleží do veľkej miery na cene práce, druhu izolantu, ukotvení a pod., ale za rovnakú cenu môžeme mať trvanlivejšiu a jednoduchšiu jednovrstvovú konštrukciu,“ potvrdzuje ekonomický argument Ing. Filip Bosák, manažér technického poradenstva spoločnosti HELUZ .

Zdroj: Heluz

Kategória: Materiály
Tagy: brúsená tehla jednovrstvové murivo murivo tehly
Zdieľať článok