Novo zrekonštruovaná tatranská Chata pod Rysmi ponúka turistom všetok komfort

Novo zrekonštruovaná tatranská Chata pod Rysmi ponúka turistom všetok komfort

31. 12. 2013 Zdieľať

Po troch rokoch rekonštrukcie sa najvyššie položená a zároveň najmladšia tatranská chata dočkala svojej finálnej podoby. Chata pod Rysmi je teraz nielen bezpečnejšia voči lavínam, ale aj útulnejšia , priestrannejšia a komfortnejšia.

Rekonštrukcia chaty prebiehala takmer od základov a zo všetkých predchádzajúcich úprav ide o rekonštrukciu najväčšieho rozsahu. Rekonštrukčné práce začali 15. júna 2010 a do ťažko prístupného horského terénu v pásme piateho stupňa ochrany sa stavebný materiál dopravoval hlavne vrtuľníkom. 
 
Tvárnic a prekladov Ytong z bieleho pórobetónu sa doviezlo viac ako sto paliet, nielen na obvodové steny chaty .

Konštrukcia chaty musí vedieť čeliť prejavom počasia, ktoré charakterizujú silné mrazy, množstvo zrážok a nápor vetra. Majitelia preto hľadali riešenie, ktoré by vyhovovalo prevádzke v týchto podmienkach a zároveň umožnilo vykonať stavbu vo vysokej nadmorskej výške. Všetky tieto požiadavky splnil biely pórobetón Ytong, ktorý veľmi dobre odoláva vode, je mrazuvzdorný a trvanlivý. Dôležitým faktorom bola tiež možnosť prepravy a v neposlednom rade aj výborné referencie z porovnateľného prostredia, zo stavieb Zbojníckej chaty vo Vysokých Tatrách, Kamennej alebo Žiarskej chaty .


Novo zrekonštruovaná tatranská Chata pod Rysmi ponúka turistom všetok komfort

1280537
Xella Slovensko, s. r. o.

Celkové náklady na rekonštrukciu chaty predstavujú 600 000 Eur, z čoho zhruba 200 000 Eur činí výška štátnej dotácie. Zvyšok tvorí podiel financií investorov, medzi ktoré patrí Klub slovenských turistov a horolezecký spolok JAMES. Práve JAMES bol poverený vedením rekonštrukcie objektu.

“ Pod Rysmi je naša obľúbená horolezecká chata. Preto som sa po jej zničení chcel osobne zapojiť do jej rekonštrukcie, aby ďalšie generácie horolezcov mali komfortné a príjemné miesto, kde nocovať, “ vysvetlil slávny slovenského horolezec Igor Koller, predseda spolku JAMES.


Novo zrekonštruovaná tatranská Chata pod Rysmi ponúka turistom všetok komfort

1280536
Xella Slovensko, s. r. o.

Chata pod Rysmi je najvyššie položenou chatou, prešla generálnou rekonštrukciou vrátane odizolovanie základovej vane a nových nosných múrov. Vďaka použitým moderným materiálom bude teraz môcť odolávať miestnym klimatickým podmienkam. Pred lavínami ju navyše ochráni nábehová časť, vytvorená zo železobetónovej konštrukcie. Na streche sú solárne kolektory a objekt je vykurovaný kotlom na paletky. Nová chata má jedno poschodie a je väčšia ako pôvodná, ale vizuálne si zachováva svoj vzhľad s typickými červenými oknami a okenicami.
 

Info o chate :
Chata pod Rysmi je najvyššie položenou a zároveň najmladšou tatranskou chatou. Je situovaná v súťovišti pod sedlom Váha v rovnomennej doline, ktorá je súčasťou kotliny Žabích plies, na konci Mengusovskej doliny. Je výborným východiskovým bodom k horolezeckým výpravám v Bielovodskej doline ( Ťažká – Česká dolina , Galéria gank , Rysy … ), ale aj v horných častiach Mengusovskej doliny. Okolo chaty vedie turistický chodník na Rysy, ďalej s prechodom na Morské oko. Je otvorená len v letnej sezóne ( od 15.6 . Do 31.10 ). Turistom ponúka na prespanie 14 lôžok, ale v prípade núdze nenechajú majitelia nikoho “ na holičkách “ a sú pripravení ustlať návštevníkom aj “ núdzové “ lôžka. Zaujímavosťou je dozaista aj najexponovanejšie suché WC mimo chaty, ktoré je tiež najvyššie položeným svojho druhu v Tatrách. Pre hostí sú k dispozícii raňajky aj večere.

Zabezpečovať nocľah môžete na telefónnom čísle +421 903 181 051.

Kategória: Materiály
Zdieľať článok