S dotáciou a polystyrénom ušetríte dvojnásobne

12. 10. 2015
Zdieľať

Zateplenie polystyrénom má veľa výhod – ide o materiál s mimoriadnymi tepelnoizolačnými vlastnosťami, s ktorým dokážete ušetriť viac ako 50 percent nákladov na energie. Vďaka dotácii od štátu môžete navyše ušetriť pri zateplení rodinného domu až 6500 eur. Ušetríte teda dvojnásobne – raz pri jednorazovej investícii a druhýkrát pri platení účtov za vykurovanie či chladenie.

Skontrolujte si hrúbku izolácie

Ruku na srdce – kedy ste zatepľovali naposledy? Životnosť polystyrénu a ostatných zatepľovacích materiálov je oveľa dlhšia ako 10 rokov, o izoláciu, ktorú už na dome máte, sa teda nemusíte obávať. Ak ste však zatepľovali pred viac ako 10 rokmi, pravdepodobne máte dom zaizolovaný oveľa tenšou vrstvou, než je potrebné. Kým súčasný štandard izolácie fasády je 5 až 12 centimetrov, nová norma hovorí o 14 až 18 cm. „Nová norma vstúpi do platnosti v januári 2016 a do roku 2020 budú normy vyžadovať izoláciu ešte hrubšiu,“ hovorí Vladimír Balent, odborník na pasívne domy zo spoločnosti Isover. „Ak ste teda doteraz nad zatepľovaním mávali rukou s tým, že to už predsa máte za sebou, overte si, či vaše zateplenie vyhovuje súčasným štandardom,“ dodáva. To isté samozrejme platí aj pri novostavbách – zateplenie nového domu je nevyhnutné nielen kvôli predpisom. Len kvalitnou a dostatočne hrubou izoláciou dosiahnete komfort a úsporu nákladov.


S dotáciou a polystyrénom ušetríte dvojnásobne

1641499
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.

O izolácii by nemala rozhodovať iba cena

Najpopulárnejším zatepľovacím materiálom je expandovaný polystyrén – EPS. Niet sa čomu diviť, pomer cena/výkon je takmer bezkonkurenčný. EPS má výnimočné tepelnoizolačné vlastnosti, je ľahký, dobre sa s ním manipuluje a nezaťažuje konštrukciu. „Pri výbere dodávateľa si treba uvedomiť, že neobjednávate len materiál, ale aj servis a poradenstvo. O dodávateľovi by preto nemala rozhodnúť len cena,“ hovorí Vladimír Balent z Isoveru. „Existuje viacero druhov EPS – jeden je vhodný na podlahu, iný na fasádu. Naši odborníci vedia poradiť, aký typ a hrúbka materiálu je vhodná,“ odporúča Vladimír Balent. Pri výbere EPS samozrejme zaváži aj garancia kvality. „Isover podrobuje každú výrobnú várku EPS internej kontrole, takže dokážeme garantovať, že vyrábame kvalitu. Rovnako sa môžeme pochváliť bezkonkurenčným portfóliom výrobkov a vynikajúcou sieťou dodávateľov a školených profesistov,“ vymenúva odborník.  

Zateplite výhodnejšie ako kedykoľvek predtým

Vďaka dotáciám môžete teraz navyše pri zateplení rodinného domu ušetriť až 6500 eur. Žiadateľom o príspevok môže byť fyzická osoba, ktorá má na Slovensku trvalý pobyt a je vlastníkom rodinného domu. Podmienkou je, aby rodinný dom bol daný do užívania aspoň desať rokov pred zateplením. ďalšou podmienkou sú rozmery – pri jednopodlažnom dome majú na dotáciu nárok majitelia s podlahovou do 150 m², pri dvojpodlažnom nesmie podlahová plocha domu presiahnuť 250 m². O dotáciu budú môcť požiadať aj majitelia rodinných domov, ktorí začali so zatepľovaním ešte v tomto roku. V prípade požiadania o podporu po ukončení zateplenia rodinného domu bude príspevok poskytnutý do 90 dní. 


S dotáciou a polystyrénom ušetríte dvojnásobne

1641503
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products, s.r.o.

www.isover.sk
www.isover-eshop.sk

Kategória: Materiály
Tagy: izolácia stavebný materiál zateplenie
Zdieľať článok

Diskusia