Sklenená  dominancia v kuchyni

Sklenená dominancia v kuchyni

19. 12. 2013 Zdieľať

Sklo je materiálom, ktorý vládne modernej kuchyni, pretože predstavuje kompromis medzi tradičným poňatím a novými dizajnovými trendmi. Vďaka svojím prirodzeným vlastnostiam dokáže presvetliť tmavé kúty, vpustiť svetlo do interiéru a prepojiť, či naopak oddeliť priestor pomocou sklenených priečok alebo dverí. Ak potrebujete opticky zväčšiť priestor, je hladký a reflexný povrch skla tou správnou voľbou. Na rozdiel od ostatných obytných priestorov je kuchyňa miestom, kde je nutné okrem estetického hľadiska brať ohľad aj na hygienu a bezpečnosť.

Čistota hladkých povrchov

Dokonalú čistotu vnášajú do kuchyne veľké sklenené plochy. Príkladom sklenených kuchynských aplikácií môže byť kuchynská pracovná doska veľmi originálna a nezvyčajná. Jednou z možných variant použitia pre takúto pracovnú dosku je napríklad sklo Matelux®, ktoré sa vyrába chemickým matovaním. Toto sklo je možno tepelne opracovať a vďaka tomu je odolné proti rozbitiu. Sklá Matelux® môžu mať rôzne odtiene a hrúbku, záleží vždy len na vás. Zároveň sa sklenená pracovná doska alebo doska jedálenského stola ľahko udržuje, je odolná voči poškriabaniu, odoláva čistiacim prostriedkom aj bežne dostupným domácim chemikáliám a zachováva si stále fyzikálne vlastnosti. Dôkazom tohto tvrdenia môžu byť na trhu stále viac známe sklenené krájacie dosky, ktoré potvrdzujú vyššie popísané vlastnosti skla. 


Matelux Linea Azzurra

Matelux Linea Azzurra
AGC Trenčín, s. r. o.

Sklenené obklady – wall clading

Ďalšou aplikáciou v kuchyni sú sklenené obklady. Vynikajú úžasným dizajnom a neuveriteľne ľahkou údržbou, ktorá zaistí požiadavky na maximálnu hygienu. Tieto obklady môžu byť dodávané dokonca aj v antibakteriálnej verzii, ktorá nijako nelimituje ich farebnú škálu. Celkový dizajn potom vďaka sklu, jeho spôsobu opracovania a prirodzeným vlastnostiam, ako je vysoká reflexia a hladký povrch, predstavuje ideálne riešenie pre stále aktuálne minimalistické poňatie kuchynského dizajnu. Vhodnými sklami pre obklady stien je škála Lacobel® – farebné  lakované  sklá alebo Matelac® – farebné sklá s matným, zamatovým povrchom. Prekvapivý estetický i funkčný aspekt získame, ak použijeme na obklad steny veľkoformátové zrkadlo. Škála Mirox® zahŕňa nielen číre, modré, bronzové či šedé, ale výnimočnou dizajnovou záležitosťou je aj čierne zrkadlo Black Mirox. 


obklad za kuchyňskou linkou

obklad za kuchyňskou linkou
AGC Trenčín, s. r. o.

Sklo v kuchyni je bezpečné 

Kuchyňa je ústredným priestorom, kde sa rodina stretáva v čase jedla či pri jeho príprave. Je teda absolútne nevyhnutné, aby sklo v takto namáhanom a frekventovanom mieste plnilo okrem estetickej funkcie aj funkciu bezpečnostnú. Sklenené aplikácie do modernej kuchyne musia byť definované tak, aby každá aplikácia skla bola bezpečná. Vo väčšine prípadov je bezpečnosť riešená takzvaným tepelným tvrdením skla. Tepelne tvrdené sklo prechádza riadenou metódou prudkého zahrievania a ochladzovania a týmto postupom sa na povrchu sklenenej tabule vytvorí tlakové napätie, ktoré je v rovnováhe s ťahovým napätím vo vnútri. Vďaka tomu odoláva tepelne upravené sklo lokálnym teplotným rozdielom až 150 °C. Túto získanú vlastnosť oceníte predovšetkým v okolí varnej dosky, zvlášť potom pri plynových horákoch alebo v prípadoch, kedy sa môžu okraje hrncov dotýkať skleneného obkladu stien a aj tým zvýšiť možnosť, že sklo praskne vplyvom tepelného šoku. Práve tepelne tvrdené sklo toto riziko eliminuje.

Spoločnosť AGC prichádza na trh s vynikajúcou technologickou novinkou, ktorá je riešením problémov s praskaním skla. Na škálu už velmi rozšíreného lakovaného skla Lacobel® nadväzuje škála Lacobel® T, čo je lakované sklo určené práve pre tepelné spracovanie.

Verná svojej povesti inovátora dokázala AGC vyvinúť špeciálny lak pre tepelné spracovanie a robí z lakovaného skla ešte viac bezpečný a odolný produkt. Lacobel® T je ideálny práve pre obklady stien, kde hrozí riziko tepelného šoku alebo tam, kde je plocha mechanicky namáhaná (napr. pracovná doska, doska stola, obklad v komerčných priestoroch, hoteloch a pod.). Je zatial k dispozícii v štyroch farbách, ktoré sú v súlade s modernými farebnými trendmi, ide predovšetkým o farbu čiernu a žiarivo bielu.

Viac informácií o produktech spoločnosti AGC Glass Europe nájdete na stránkach www.YourGlass.com 

Kategória: Materiály
Tagy: kuchyňa sklo
Zdieľať článok