14. 11. 2006
Zdieľať

Podobnosť – s drevom? Áno, v tom najlepšom slova zmysle. Zrod, rast, zapúšťanie koreňov do pôdy, vyťahovanie sa až do nebies, pokrčenie rokmi, závislosť od prírodných živlov a celý život vpísaný do kôry a útrob. Tá blízkosť je neodolateľná. Potreba dotyku a vône dreviny sa k nám stále vracia. Často, napriek mnohým racionálnym argumentom v prospech iných materiálov, siahame po dreve. Niekde sa drevo rodí, inde sa z neho stavia.

Dozreli ste na drevo?

Patrím k tým odrasteným deťom, ktoré mamičky poctivo vodili na raňajšie tréningy na zimný štadión. Ten náš bol celý z dreva. O vykurovanej športovej hale sme mohli len snívať. Oblá nosná konštrukcia z lepených poloblúkov a drevený podhľad príjemne klamali hlavu a telo. Aj za najmrazivejšieho rána sme si navrávali, že nie je vlastne tak chladno. Pri výjazdoch na iné, možno honosnejšie oceľou podopreté športoviská som už nikdy tento pocit nemala. Je drevo iba o pocite? Tento argument by nestačil na úspešnú kariéru drevených stavieb na severe Spojených štátov, v Kanade, Škandinávii, Nemecku, kde bežne stoja nízkopodlažné budovy, niektoré športové a priemyselné haly, ale hlavne obytné domy z drevenej konštrukcie. Čo vlastne v prípade dreva zabralo?

Cnosti a necnosti

Pre drevo – možno viac ako pre väčšinu stavebných materiálov – platí, že vývoj v zdokonaľovaní technológie spracovania a v zlepšovaní povrchových hmôt skvalitnil spôsob stavania. Fráza alebo aj nie.


Sme si podobní

69914

Drevu sa darilo vždy. Dodnes stoja u nás stáročné stavby v Španej Doline, Magurke, Čičmanoch, kostolíky na východnom Slovensku… Nad Benátkami na drevených pilótach vzdychá celý svet. Čo by tak asi drevu chýbalo? Tomu starému, zabudovanému v starých drevených chalupách a zabudnutých zemianskych kúriách majitelia ochotní vložiť peniaze a námahu do tradičného bývania. Drevu určenému na novostavby návrat k náročnému prvotnému výberu suroviny, ktorým sa môžu pochváliť len renomované stavebné firmy a skúsení majstri remesla.


Sme si podobní

69916

Drevo dostáva novú šancu na dlhú životnosť vďaka premyslenému sušeniu, kvalitnej konzervácii a hlavne správnemu využívaniu jeho základných vlastností. Že konštrukcia môže byť aj ľahká, a pritom pevná a pružná? Za to môže drevo! Dôkazom sú doteraz funkčné strechy barokových a renesančných budov po celej Európe. Drevu sa dá vyčítať tvarová nestálosť vo vlhkom prostredí; stavbári hovoria, že vtedy drevo pracuje. Vďaka svojmu organickému pôvodu sa môže drevo stať ľahkou korisťou drevokazných húb a podľahnúť hnilobe. Najmä počas stavby je najmenej vhodnou kamarátkou pre drevenú konštrukciu voda v akejkoľvek podobe. To je dôvod, prečo sa na stavbe minimalizuje objem mokrých procesov a rozostavaný objekt sa chráni pred nepriazňou počasia. Faktom je, že drevo zabudované do nového domu už nemusí zrieť ako murované stavby, ale skôr než sa stanete jeho obyvateľmi, rátajte s tým, že domček má byť dôsledne vysušený.


Sme si podobní

69915

Dodávatelia rodinných domov s dreveným konštrukčným systémom sa zamerali v posledných rokoch najmä na zníženie budúcich nákladov na vykurovanie drevených stavieb. Drevo síce s nami príjemne komunikuje, pripomína nám staré dobré časy, ale čo sa týka akumulačných schopností, to mu veľmi nejde. Drevené chalupu vykúrite jedna radosť, ale ak nebude správne zaizolovaná, teplo sa v nej po skončení kúrenia dlho neudrží. Spokojní však môžeme byť so schopnosťou vnútorných drevených povrchov prijímať a vydávať vlhkosť do interiéru nášho domova. Odmenou je priaznivá mikroklíma. Drevené obydlie si pýta dostatok vzduchu. Ako dýcha drevo vo vašom interiéri? Zhlboka, a a ešte aj nesplesnivie, ak mu zabezpečíte pravidelnú a primeranú dávku vzduchu vetraním, klimatizáciou alebo mikroventiláciou na oknách. . Drevo má výborné tepelnoizolačné vlastnosti a pri vhodnej kombinácii moderných izolačných látok a povrchových úprav zvláda aj drsné podmienky severských štátov. Slovensko zažilo obdobie, keď sa stavalo zo všetkého možného, len nie z dreva. Drevené stavby sa k nám vrátili veľkým oblúkom potom, ako si získali obľubu v zahraničí.

Ako ožijú drevené domy?

Na dva spôsoby:

  • na mieste činu: stavby zhotovené na stavenisku, remeselne, časovo náročné, závislé od meteorologických podmienok, podľa individuálnych požiadaviek,


  • po súčiastkach: prefabrikované zo stavebných dielcov (obvodové steny, priečky, krov), zmontované vo výrobnej hale pod strechou kedykoľvek počas roka, so skúškami kvality, rozmerovej presnosti a používaných materiálov. Čas montáže na stavbe na pripravenú základovú dosku sa pritom skráti na dva-tri dni alebo len na niekoľko hodín.


Sme si podobní

69920

Zruby a výbehová konštrukcia?

Nič nové na svete. Na Slovensku zrub síce patrí do rozprávok starých materí, ale opäť sa nájdu takí investori, ktorí sa púšťajú do rekonštrukcie chalúp v horských oblastiach alebo sa dokonca rozhodli pre zrubovú novostavbu. Neboja sa zimy? Vypichnutie problematických miest v zrubovej stavbe a využitie nových materiálov na zateplenie drevostavby umožňuje novodobým zálesákom dosiahnuť kvalitnú tepelnú ochranu. Smrekové kmene hrubé 15 až 30 cm tvorili podstatu pôvodných zrubov. V rohoch sa spájali do hladkej alebo rybinovitej väzby. Vonkajšia zámka troch driev riešila prepojenie vrchného radu steny so strechou. Zatepľovalo sa samou prírodou: mach do vodorovných škár, ktoré sa niekedy prekryli latami alebo hlinenou mazaninou, hlina alebo drevo bez hydroizolácie na dlážku – čo, samozrejme, nestačilo. Plevy alebo hlina s plevami, inokedy seno ako súčasť trámového alebo prekladaného stropu, izolovali koľko, vládali. Niekedy zo severnej strany a zo smeru prevládajúcich vetrov chránili zrub predsadenou konštrukciou s doskami alebo šindľami. Omietanie stien hlinenou mazaninou tiež trochu zahrialo. Ak bola mazanina natiahnutá na šikmom latkovom rošte, zvýšila neprievzdušnosť zrubu. Okná boli síce bez tesnenia, ale o určitú tepelnú ochranu sa snažila ich dvojitá konštrukcia.

Ako na zobytnenie starého zrubu? Pomaly a po jednotlivých konštrukciách. Po posúdení stavu spodných driev stien a ich prípadnej výmene treba doplniť chýbajúcu hydroizoláciu, steny zatepliť izoláciou hrubou 4 až 12 cm, použiť parozábranu zo strany interiéru, zabezpečiť na zrub vetrovú prekážku, vynechať medzery na rozvod elektriny a odpadu, nakoniec položiť drevený obklad. Nezabudnúť na dilatačnú medzeru pri podlahe alebo strope. Ak má byť teplo od nôh, najlepšie je vybrať starú podlahu, položiť hydroizoláciu napojenú na obvodové steny, potom 10 cm tepelnej izolácie a novú drevenú podlahu.


Sme si podobní

69922

Podkrovie tiež pýta svoje: stropné trámy a dosky musia byť zdravé a nosné, plávajúca podlaha zlepší akustické vlastnosti stropu, podlahová izolácia sa napojí na izoláciu strechy. Podkroviu urobia dobrú službu vnútorné drevené bočné steny vysoké 1 m – zúžia šírku podlahovej plochy, ktorá je aj tak hluchým priestorom podkrovia, ale vďaka 12 cm izolácii zateplia miestnosť pod strechou. Do stien patrí paronepriepustná vrstva. Štítové steny potrebujú paropriepustnú hydroizoláciu. Sklon strechy rozhoduje o hrúbke tepelnej izolácie (14 až 20 cm). Zlepšeniu tepelnej bilancie pomôže z vnútornej strany aj priečne latovanie na krokvy. Do skladby stropu podkrovia patrí zo spodnej strany paronepriepustná vrstva. Záklop z dosiek prekryje 20 cm tepelnej izolácie. Okná si polepšia hodnotu súčiniteľa prechodu tepla (U = 1,1 W/m² K) zachovaním dvojitej konštrukcie, avšak s moderným profilom, tesnením, kovaním a aspoň s jedným izolačným dvojsklom. V prípade, že ostanete verní tradícii zrubu aj pri pohľade na jeho vnútorné steny, pridajte aspoň 20 % na tepelnej izolácii (požiadavka STN 73 0540-2 je R = 3,0 (m² K)/W).


Sme si podobní

69918

Pri novostavbe zrubu platí, že na slabé miesta – vodorovné škáry, spojenie zrubových stien a priečok, rohové spoje – treba najmä kvalitnú remeselnú prácu, správne hrúbky izolácií a správny spôsob zatepľovania. Do vodorovných škár, v strede po ich šírke, sa použije tepelná izolácia s vyššou účinnosťou, pri pohľade je viditeľná izolácie z drevnej vlny alebo prekrytie latami. Na stavbu zrubu sa vyberajú prvky z masívneho strojovo profilovaného alebo lepeného dreva. Tepelná ochrana sa rieši buď jednoplášťovými 15 až 20 cm hrubými stenami s vrstvou tepelnej izolácie alebo dvojitou konštrukciou s izoláciou vnútri steny. Lepené prvky môžu mať okrúhly, štvorcový alebo obdĺžnikový prierez. Sú technologicky náročnejšie ako masív, ale tvarovo stálejšie. S tým súvisí aj cena. Zaplatíte viac. Dobrá rada: Zrubové konštrukcie sa dobre znášajú najmä s materiálmi prírodného pôvodu s fyzikálnymi vlastnosťami blízkymi drevu. Stavanie klasických zrubov je predsa len časovo náročnejšia záležitosť; kým stavba nie je pod strechou a neobliekla si obvodový plášť, dážď je jej nepriateľ.

Panely, steny a drevo?


Sme si podobní

69919

Ako to ide dohromady? Výborne, najmä ak si chcete ušetriť čas, ktorý by ste inak strávili úpravou drevených prvkov na stavenisku, a neistotu ohľadom záruky na vyhotovenú stavbu. Ak chcú firmy stavať takouto technológiou, musia sa preukázať certifikátom. K dobrým zvykom renomovaných firiem patrí používanie kvalitných projektov, vhodnej izolácie a spojovacích materiálov, chemické ošetrenie proti biotickým škodcom, ochrana proti požiaru retardérmi (zbrzďovačmi) horenia. Nevýhodou je modul od 1 do 3 m, ktorý síce zjednoduší montáž, ale čiastočne obmedzí variabilitu konštrukcie. Výroba drevených panelov (podlahových, obvodových, priečkových, stropných, štítových, strešných) v uzavretej hale ochráni drevo pred vlhkom, a tak sa na stavbe hneď po vyložení dielcov začne montáž zo suchého materiálu. Počas montáže, až kým sa povrch neomietne, je dôležité, aby panely nenavlhli. Riešením sú podstatne drahšie celé dokončené steny s izoláciou, omietkami, obkladmi, oknami, dverami z kvalitných materiálov.

Doprava takýchto stien musí byť dokonale zabezpečená proti poškodeniu. Drevený rám zostrojený spojmi na tupo zo zvislých, vodorovných a uhlopriečnych smrekových alebo jedľových prvkov je kostrou panela. Prvky z reziva (50/120 mm, 60/140 mm a pod.) sa spájajú klincami a sponami. Takýto rám sa oblečie veľkoplošným materiálom (drevotrieskové dosky s označením DTD, prípadne cementotrieskové), ktorý vnútri ukryje vrstvu tepelnej a zvukovej izolácie (sklenené, minerálne vlákna, drevené vlákno). Opláštenie hrubej konštrukcie panela patrí sadrokartónovým, sadrovláknitým doskám alebo drevenému obkladu. Ako sa to všetko spája? Sponami, klincami, skrutkami, svorníkmi, nosnými okami…Spojenie panelov so základom zabezpečujú kotvy do betónu a kovové uholníky. Panely navzájom držia svorníky alebo kovové doštičky s prelisovanými hrotmi. Montáž krovu sa nezaobíde bez tesárskych spojov, skrutiek do dreva, svorníkov, uholníkov, zavetrovacích pásikov…


Sme si podobní

69925

Opäť sendvič

Z vonkajšej strany môže pripomínať zrub, avšak skladba stien kráča s dobou: ukrýva v sebe vrstvu tepelnej izolácie s vysokou účinnosťou. Je riešením pre tzv. nízkoenergetické stavby. Skladba vonkajšej steny THERMO- MEGA sa začína vrchnou vonkajšou omietkou, potom základnou omietkou, pokračuje 5 cm polystyrénu, DTD doskou, nosnou drevenou konštrukciou vyplnenou minerálnou vlnou, smerom k interiéru nasledujú DTD doska, parozábrana, drevoštiepková doska a doska s maľovkou. Opodstatnenosť sendvičových stavieb spočíva v inteligentnom poskladaní vrstiev, z ktorých každá má svoju úlohu a spoločne šetria energiu. V tomto prípade sú v 28 cm hrubej stene tri vrstvy tepelnej izolácie. Súčiniteľ prechodu tepla v takomto drevenom dome je U = 0,17 W/m² K, pričom požadovaná hodnota je 0,25 0,17 W/m² K. V tomto prípade platí: čím menej, tým lepšie.

Systém Atrium rieši prestup tepla odsadením parozábrany za inštalácie a vytvorením inštalačnej predsteny. Týmto spôsobom nedochádza k porušeniu parozábrany elektroinštaláciou a rozvodom vody. Riešenie je v zhode s európskou požiadavkou na vzduchotesnosť. V EÚ čoraz viac pritláčajú, a tak je bežná požadovaná hodnota prieniku vzduchu netesnosťami (Blowerdoor test) menej ako 0,6 objemu budovy za hodinu.

Nerušte spojenie, prosím

Tradičné drevené spoje sú závislé od kvality remeselnej práce a od vlhkosti dreva. Spájanie drevených prvkov sa často zlepšuje používaním kovových prvkov, ktoré zlepšia schopnosť spoja odolávať koncentrácii namáhania od zaťaženia vlastnej konštrukcie domu. Navyše sa týmto spôsobom zníži spotreba dreva.


Sme si podobní

69927

Jedným z riešení spevnenia a nastavenia poškodených častí drevených trámov a zosilnenia konštrukčných detailov sú vlepované závitové tyče. Najlepšie spolupôsobenie závitových tyčí s drevom zabezpečí epoxidové lepidlo. Na Stavebnej fakulte ČVUT v Prahe overujú tzv. ťažký skelet s polotuhými rámovými stykmi, istenými vlepenými závitovými tyčami (lepené smrekové drevo a oceľová tyč kvality 4.6). Skúšky rámov s rozmermi 4,5 ×3,3 m preukázali, že k porušeniu dochádza až pri väčšom namáhaní, ako je navrhované, a aj to v strede priečnika. V blízkej budúcnosti je predpoklad využitia takýchto rámov aj pre trojpodlažné obytné budovy. Vlepované závitové tyče sú určené tam, kde treba zabezpečiť styk dvoch drevených prvkov alebo zosilniť miesto v drevenej konštrukcii, vystavené veľkému sústredenému namáhaniu.

Po schodoch k vstupným dverám?

Konštrukcia klasickým tesárskym spojom, doplnená kovovými skrutkami, ťahadlami alebo spevňujúcimi profilmi, je najlepším riešením na zhotovenie vonkajšieho dreveného schodiska. Lacnejšie je schodisko s kovovými spojmi. Menej tesárčiny, menej peňazí. Husté a tvrdé drevá môžu zaistiť, že vonkajšie schodisko odolá nepriazni počasia. Chemické ošetrenie ochrannými nátermi je nevyhnutné najmä pre menej odolné dreviny. Mechanicky, nahladko opracovaný povrch alebo odkôrená guľatina, ktorá má prirodzene uzavretú štruktúru, lepšie odolávajú priamym vplyvom klimatických zmien.

Záver?

Drevo nie je bez mena. Malo svoj osud a pôvod, kým vstúpilo do nášho domova. Pre niekoho postaviť nový dom znamená dať drevu druhý život. Kto potrebuje okolo seba prírodné materiály alebo ocení spojenie horskej, podhorskej krajiny s celodreveným bývaním, nájde spôsob, ako si vybrať.






Spýtali sme sa v spoločnosti Candom:


Za aký čas sa dá postaviť rodinný dom?

Sú firmy, ktoré udávajú vo svojich propagačných materiáloch, že postavia dom za jeden deň… Áno, keď všetky práce, ktoré vyžadujú aj týždne príprav – základy, infraštruktúra, terénne úpravy, mokré procesy –, sú už vopred pripravené a pachy lepidiel a tmelov sú zanedbateľné. Pri výstavbe našou technológiou udávame čas od začatia výkopu po nasťahovanie obyvateľov od troch do šiestich mesiacov. Jednotlivé práce treba predsa dokonale skontrolovať – hlavne inštalácie, tlakové skúšky, kalibrovanie systému kúrenia. Potom prevziať a odovzdať.

Čo ovplyvňuje ceny rodinných domov?

Výstavba rodinného domu je skoro vždy investícia na celý život, niekoľkoročné splácanie hypotéky… Stavebné materiály, pracovná sila a hlavne energie budú už len drahšie. O drevenom dome pretrváva názor, že by mal byť z princípu lacnejší – veď je to „iba“ drevo. Ak hovoríme o rodinných domoch, štandardné stavebné materiály (tehla, kameň, betón) vyžadujú zdĺhavé mokré procesy. Drevo sa vyznačuje najmä vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami, je ekologické, ľahko spracovateľné. Pri rozumnom používaní a hospodárení s lesmi ho vždy bude dostatok. Cena rodinného domu sa nekončí iba jeho výstavbou. Nasledujú prevádzkové náklady a predovšetkým cena energie.

Prečo by mali našinci stavať drevené domy?

Slovensko má dostatok obnoviteľnej a kvalitnej drevnej hmoty. Naše drevenice, ktoré postavili voľakedy jednoduchými pracovnými nástrojmi a spojovacími materiálmi, pretrvali celé generácie. Vzťah k drevu sa čiastočne stratil falošnou predstavou o stavbe, čo „vydrží“, a záplava menejcenných importovaných materiálov s veľkou reklamou urobila svoje. Prečo väčšina rekreačných chát v našich horách je postavená z dreva? Je v nich príjemne v lete aj v zime.

Aký je podiel takýchto domov u nás a vo svete?

U nás je to pomerne ľahké zistiť. Ak sa prejdeme po niektorých oblastiach, kde pribúdajú nové rodinné domy, zistíme, že 90 % je ich postavených technológiou mokrých procesov. Jedným z dôvodov, prečo je taký malý podiel drevodomov, je aj nepripravenosť pracovnej sily, nedôvera a aj niektoré stavebné predpisy, vyhlášky a normy, ktoré sa dodnes neprispôsobili. Máme s nimi svoje skúsenosti. Vo svete v našej zemepisnej šírke je to inak. V Kanade a na severe USA je 90 % rodinných domov s drevenou konštrukciou. V Nemecku viditeľne rastie trh s drevenými rodinnými domami.

Akou cestou ide vývoj drevených rodinných domov?

Vývoj sa riadi všeobecnými podmienkami, dopytom, ponukou. V súčasnosti na nás tlačí cena energie. Nízkoenergetické a tzv. pasívne domy budú už samozrejmosťou.

Čo je dôležité pre úpravu dreva pred stavbou?

Dokonale poznám kanadskú technológiu, ktorá si vyžaduje náročný prvotný výber dreva, jeho sušenie, konzerváciu a správne používanie. U nás sa rozbehlo niekoľko firiem, ktoré sa prezentujú ako realizátori „kanadskej“ technológie. Ak drevo nemá vhodnú vlhkosť, správny rez, správnu montáž, výsledok môže byť po niekoľkých rokoch zdrvujúci. Dobré drevo z našich ihličnatých stromov, po správnom zatriedení, je mimoriadne kvalitný materiál na stavbu rodinných domov. Pre našu ekonómiu by bolo prospešnejšie drevo spracovať a upraviť na použitie v drevených stavbách, ako vyvážať lacnú guľatinu a potom kupovať drahé rezivo z nášho dreva.

Ako sa treba starať o drevené konštrukcie, aby ostali zdravé?

Drevo je živý prírodný materiál. Žije s nami. Aké podmienky potrebuje človek, také sú dobré aj pre drevo. Každý stavebný materiál musíme chrániť pred živlami, vlhkosťou, neprimeranou teplotou a preťažením. Ak je drevo správne zabudované, konštrukcia dýcha, teda je správne vetraná, pretrvá veky.

Kategória: Materiály
Tagy: drevo drevodom stavba domu
Zdieľať článok

Diskusia