Zdravý dom? Bez plesní!

06. 09. 2013 Zdieľať

Z roka na rok trpí čoraz viac Slovákov rôznymi alergiami. Zväčša ide o sezónne alergie, avšak pele kvetov, tráv či stromov nie sú zďaleka jedinými alergénmi, ktoré vás môžu potrápiť. Preto sa mnohí alergici zdržujú počas peľovej sezóny prevažne v interiéri, kde však zdanlivo čisté ovzdušie môže byť pre nich rovnako nevyhovujúce. Dôvod? Najčastejším, sprvu neviditeľným, sú plesne, ktorým sa najlepšie darí v „nezdravých“ domoch či bytoch. A pritom nemusí ísť iba o objekty postavené pred rokmi, pretože plesne sa dokážu udomácniť hoci aj v novostavbách. Ak sa teda chystáte stavať dom, myslite na to, aký stavebný materiál naň použijete. Iba v zdravom dome budete môcť žiť zdravý život – bez plesní.

Chráňte si zdravie

Aj pri plesniach platí, že prevencia je účinnejšia ako liečba. Je teda na vás, aby ste ochránili nielen svoje zdravie, ale aj zdravie celej rodiny. Vdychovaním jedovatých spórov z plesní si môžete spôsobiť mnoho zdravotných komplikácií, ktoré môžu viesť k alergiám a astme. Tie môžu zapríčiniť chronický kašeľ, infekcie, dlhodobú únavu, bolesti hlavy, akútne až chronické zápaly očných spojiviek či rôzne podráždenia kože. Najohrozenejšími sú malé deti a starí ľudia, ktorých imunitný systém zvykne byť náchylnejší na ochorenia v porovnaní s dospelými ľuďmi. Je teda na mieste postaviť „zdravý“ dom, ktorý dýcha, udržuje stálu a správnu teplotu, ako aj vlhkosť interiéru, čím chráni zdravie svojich obyvateľov.

Stavajte zo zdravého materiálu

Ak chcete zdravo žiť a bývať, mali by ste stavať v súlade s prírodou. A presne takým by mal byť aj vami použitý stavebný materiál na dom. Čo by ste povedali na zloženie z kremičitého piesku, vápna, cementu a vody? Spomínané suroviny majú čisto prírodný charakter a tvoria zhruba 81% zemskej kôry. Ich zmesou vzniká biely pórobetón, na Slovensku známy pod značkou YTONG. Tento stavebný materiál neobsahuje žiadne zložky, ktoré by negatívne ovplyvňovali zdravie obyvateľov pri užívaní domu, alebo by nejakým spôsobom ohrozovali životné prostredie. Z toho dôvodu YTONG patrí medzi najčistejšie a hygienicky najpriaznivejšie materiály na použitie v bytových a v občianskych stavbách. Navyše, ide o komplexný stavebný systém, s ktorým môžete postaviť dom od pivnice až po strechu.


Zdravý dom? Bez plesní!

Zdravý dom? Bez plesní!
Xella Slovensko, s. r. o.

Bezproblémové podkrovie aj pivnica

Možno aj vy patríte k tým ľuďom, ktorí majú negatívne skúsenosti s bývaním v podkrovných priestoroch alebo v podpivničených priestoroch. A práve podkrovie či pivnica patria medzi rizikové miesta, kde sa môžu tvoriť plesne. Tie si rady vyberajú kúpeľne, toalety alebo sklady, kde prevláda vysoká vlhkosť vzduchu. Bežne sa stáva, že zo sadrokartónového povrchu v podkroví sa začne olupovať farba a na stenách vznikajú nepekné vlhké či plesňové „mapy“. Je to aj vďaka teplotným výkyvom počas leta, kedy sa strecha príliš prehrieva a v zime sa zasa veľmi ochladzuje. 

Jednou z príčin, prečo sa to deje je, že na stavbu podkrovia boli použité rôzne stavebné materiály. Zväčša odlišné od materiálu, z ktorého bola postavená hrubá stavba domu. Aby ste však dosiahli čo najpriaznivejšie podmienky pre zdravé bývanie, mali by ste zvoliť homogénny stavebný materiál na celý dom. Vyhnete sa tak tepelným mostom, teplotným výkyvom a v neposlednom rade aj únikom tepla. Dosiahnuť to môžete s kompletným staveným systémom YTONG, ktorého portfólio v sebe zahŕňa aj pórobetónové dielce vyrábané na mieru – strop a strecha YTONG


Zdravý dom? Bez plesní!

Zdravý dom? Bez plesní!
Xella Slovensko, s. r. o.

Aktuálnou novinkou sú montované konštrukčné systémy YTONG Ekonom a YTONG Komfort pre stropy a strechy do sklonu 40°. Vďaka svojej masívnosti a použitému materiálu chránia pred letným teplom a zimným chladom, hlukom a vytvárajú príjemnú klímu po tepelnej aj vlhkostnej stránke. Difúzne otvorenou strechou YTONG Komfort a stropom YTONG Ekonom môže zvnútra von ľahko prestupovať vodná para, čím tieto konštrukcie bránia jej kondenzácii.

V zime zamedzujú úniku tepla a naopak v lete sa strecha neprehrieva vďaka vysokej tepelnej zotrvačnosti, čím je pobyt v podkrovných miestnostiach maximálne komfortný. Biely pórobetón navyše neobsahuje zdraviu škodlivé prvky a vďaka svojmu zloženiu zásaditej povahy neutralizuje kyslé (kladné) ióny vznikajúce pri domácich činnostiach, čím prispieva k zdravému vnútornému prostrediu.

Kategória: Materiály
Tagy: xella
Zdieľať článok