19. 05. 2009
Zdieľať

Dobre navrhnutá plochá strecha je výrazným architektonickým prvkom, ktorý premení obyčajný dom na skutočnú architektúru. V kvalitnej architektúre je prirodzenou súčasťou domu, ktorá ho uzatvára vo vertikálnom smere. Síce ju okoloidúci v podstate nevidí, no napriek tomu by to nemal byť len funkčný prvok stavby – mali by sme vnímať jej proporcie i hmotu.


Nie je plochá ako plochá

197127


Nie je plochá ako plochá

197129

Plochá strecha ako výrazový prvok architektúry, aj keď ju nevidno. (Foto: Dano Veselský) Dobre rozohraná hra s plochými strechami (Foto: Dano Veselský)


Nie je plochá ako plochá

197131


Nie je plochá ako plochá

197130

Krásna a funkčná aj zdola aj zhora. Veľký presah strechy poslúži ako elegantný prístrešok a vegetačná úprava výborne izoluje. Veľmi pekná symbióza účelu a krásy. (Foto: Iveta Kopicová)

Nie je plochá ako plochá

197132


Nie je plochá ako plochá

197137

Nemáte pocit, že im prší do domu? Toto je ten zlý príklad, keď plochá strecha dom neukončí, neuzavrie vo vertikálnom smere, skrátka, keď dom vyzerá akoby žiadnu strechu nemal alebo akoby sa malo ešte v stavbe pokračovať vyššie. (Foto:Dano Veselský) Tomuto domu netreba veľa, aby sa dal nazvať dobrý. To, čo tým pekným pomáha, teda hra plochých striech, by pomohlo aj tu. Presahy, pergola, zaujímavý materiál – a pekný dom by bol na svete. Veľké vertikálne okná sú, dúfam, začiatkom na dobre zvolenej ceste. Zatiaľ však nič mimoriadne. (Foto:Dano Veselský)

Nie je plochá ako plochá

197133


Nie je plochá ako plochá

197134

Táto strecha má aj presah, aj hmotu, len jej je akosi priveľa k hmote domu. Možno keby nebola taká tmavá alebo keby drevený obklad bol uložený horizontálne, zmiernil by opticky tú „ťažobu“ priveľkého klobúka. A keby sa časť mohutnej strechy premenila na vzdušnú pergolu s priznaným konštrukčným systémom, cez ktorú by prenikalo svetlo na terasu, mohol by z toho byť aj zaujímavý objekt. Len sa do toho nepúšťajte svojpomocne! (Foto: Dano Veselský) Predpokladám, že pôvodný zámer bol dom iba do výšky dvoch podlaží. Keby to tak ostalo a prekrylo sa to ľahkou plochou strechou s presahmi v podobe pergoly a s malými korekciami v proporciách a veľkosti okien, mohol to byť zaujímavý dom. Tretie podlažie z neho urobilo veľkú opachu, ktorú sa nepodarilo opticky znížiť ani tmavým obkladom atiky strechy. (Foto: Dano Veselský)

Nie je plochá ako plochá

197135


Nie je plochá ako plochá

197136

Často spomínaná „kocka“, rodinný dom s plochou strechou, predstavovala v 60. až 80. rokoch minulého storočia víziu modernej a vyspelej budúcnosti prenesenú do reality a symbolizovala progresívne myšlienky bývania. Škoda však, že sa tieto myšlienky minuli s chápaním u majiteľov. Väčšinu z nich pokazila „ľudová tvorivosť“. (Foto: Dano Veselský)

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Stavba a rekonštrukcia Strecha, podkrovie
Tagy: plochá strecha rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia