Nízkoenergetický bytový dom Minergo

Nízkoenergetický bytový dom Minergo

02. 12. 2011 Zdieľať

Bratislavská Koliba sa ešte stále považuje za lukratívnu adresu. Nasvedčuje tomu aj výstavba, ktorá v posledných rokoch ukrojila z tamojších vinohradov podstatnú časť – podkolibský kopec dnes nevykazuje žiadne znaky krízy. Je plný nových projektov; a k tým najaktuálnejším patrí bytový dom Koliba Minergo pochádzajúci z architektonického ateliéru hantabal architekti. Minergo sa svojimi parametrami nachádza v nízkoenergetickej skupine, pričom pórobetonové tvárnice Ytong sa stali ideálnym stavebným materiálom obvodového muriva.

— Advertorial spoločnosti Xella Slovensko, spol. s r.o. —

 

Lokalita zo zlata

„Projekt sa nachádza na úpätí Koliby, v časti nazývanej Zlatá noha,“ hovorí Michal Horváth, marketingový riaditeľ developerskej spoločnosti ICT ISTROCONTI, a. s. Dodáva, že názov lokality vznikol chybným prekladom z nemeckého názvu Goldfüssl, čo znamená Zlaté úpätie, ale aj Zlatá noha. „Tento názov chcel asi poukázať na slnkom zaliaty svah orientovaný na juhovýchod,“ konštatuje Michal Horváth a zimné ranné slnko, odrážajúce sa od okien novostavieb, mu dáva za pravdu.

Tento projekt je už druhým v danej lokalite, ktorý developuje spoločnosť ICT ISTROCONTI. Prvým bol práve projekt s názvom Zlatá noha, ktorý developer vyhodnotil ako úspešný a rozhodol sa preto opäť „vstúpiť do tej istej rieky“.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

„Investor uprednostnil ekonomickejšie riešenie s lepšími dispozíciami bytov,“ hovorí architekt Juraj Hantabal. Podľa neho mal investor celkom presnú predstavu o tom, čo chce; počet bytov aj ich veľkosť. „To v podstate udalo aj tón riešeniu dispozícií,“ konštatuje architekt Juraj Hantabal.
Dispozícia bytov tiež zodpovedá logike nízkej spotreby energie. Svah je orientovaný na juhovýchod, a tak mali architekti pomerne jasnú voľbu. „Sú to preplávajúce byty, s dennou časťou obrátenou práve na juhovýchod a nočnou na severozápad. Okná majú na obe strany, čím získavajú na kvalite a hodnote,“ konštatuje architekt. Dodáva, že pri dispozičnom riešení chápali ako výzvu najmä požiadavku investora spraviť byty kvalitné, no menšie ako v predošlom projekte.


Nízkoenergetický bytový dom Minergo

Nízkoenergetický bytový dom Minergo
Dano Veselský


Nízkoenergetický bytový dom Minergo

Nízkoenergetický bytový dom Minergo
Dano Veselský

 

Ytong podporil energetickú triedu A

Zelené stavby na Slovensku ešte stále nie sú bežné, ale objavujú sa už aspoň prvé lastovičky v nízkoenergetickej skupine. Minergo je jednou z nich. Z hľadiska architektúry to vyžadovalo správne navrhnutie konštrukcie tak, aby vyhovovala tepelným normám. Špeciálne riešenie si vyžiadal aj systém vykurovania tepelnými čerpadlami. Rozvod tepla v bytoch je teplovzdušným kúrením, ktoré v lete umožňuje bez zvýšených nákladov plnohodnotné chladenie. „Museli sme správne navrhnúť okenné otvory, hrúbku zateplenia, konštrukciu obvodového plášťa strechy a v neposlednom rade myslieť aj na odhlučnenie vykurovacej jednotky, nachádzajúcej sa v každom byte,“ opisuje nároky nízkoenergetického domu na architektúru autor riešenia architekt Juraj Hantabal. Ytong sa stal pre toto riešenie ideálnym materiálom.

Obvodové murivo je výplňové s hrúbkami 200 mm z pórobetónových tvárnic Ytong s charakteristikou P4-500 a P2-400. Ich súčasťou je Ytong tenkovrstvová lepiaca malta (lepidlo), pričom ich povrchová úprava je zrealizovaná vápenno-cementovou maltou Cemix. Dôvodom návrhu tvárnic Ytong sú ich tepelnoizolačné vlastnosti, objemová hmotnosť a možnosť riešiť tvarovo zložitejšie architektonické návrhy pri zachovaní kvality tepelnoizolačných vlastností obvodového plášťa. Pri splnení požiadaviek na rýchlosť výstavby a minimalizáciu odpadu boli presné tvárnice Ytong optimálnym stavebným materiálom.


Nízkoenergetický bytový dom Minergo

Nízkoenergetický bytový dom Minergo
Dano Veselský


Nízkoenergetický bytový dom Minergo

Nízkoenergetický bytový dom Minergo
Dano Veselský

 

Miesto: Bratislava, Koliba
Využitie: nízkoenergetický bytový komplex
Autor: Ing. arch. Hantabalová Michaela, Ing. arch. Hantabal Juraj
Generálny projektant: hantabal architekti, s. r. o.
Investor: SOPRA MINERGO, s. r. o.
Developer: ICT ISTROCONTI, a. s.
Začiatok výstavby: jún 2008 (HTU)
Ukončenie výstavby: december 2010
Úžitková plocha: celková úžitková plocha bytov 4 470,56 m2
Generálny dodávateľ: HANT BA, a. s.

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Tagy: xella
Zdieľať článok