Ochrana pred nadmerným hlukom s izoláciami ROCKWOOL

25. 03. 2011 Zdieľať

Ticho lieči… Toto tvrdenie môžu podaktorí považovať za klišé, v skutočnosti však ide o celkom opodstatnený fakt, ktorý by sa nemal prehliadať. Hluk v rôznych zvukových hladinách sa stal súčasťou nášho každodenného života. Jeho nadmerná miera spôsobuje únavu i rad zdravotných problémov. Útlm hluku možno dosiahnuť najmä kvalitnou zvukovou izoláciou.

— Advertorial spoločnosti ROCKWOOL Slovensko s.r.o. —

Nech sa už rozhodneme pre bývanie v rodinnom alebo bytovom dome, otázka minimalizácie hluku je veľmi dôležitá. Aby mohla stavebná konštrukcia dosiahnuť ideálne hodnoty nepriezvučnosti, je podstatný výber izolačného materiálu. Ideálnu kombináciu vlastností na tlmenie hluku predstavujú akustické izolácie z kamennej vlny ROCKWOOL®
•    vlákna z kamennej vlny zaistia potrebnú mäkkosť a poréznosť izolačnej dosky,
•    izolácie ROCKWOOL sa vyrábajú s dostatočne vysokou objemovou hmotnosťou
•    vlastnosti kamennej vlny umožnia pohltiť široké spektrum zvukových frekvencií, znížiť odraz zvuku a premeniť jeho energiu na teplo,
•    kamenná vlna je ideálnym zvukovoizolačným materiálom všade tam, kde treba eliminovať zvuky prichádzajúce tak z okolitých miestností, ako aj z ulice a ďalšieho vonkajšieho prostredia.

Pri novej výstavbe je zaistenie kvalitnej zvukovej izolácie celkom jednoduchou záležitosťou a je v záujme každého investora, aby trval na jej zapracovaní už v momente návrhu projektu. Aplikácia akustických izolačných materiálov však nie je žiadnou prekážkou ani pri rekonštrukciách domov.

Pri návrhu akustiky domu sa treba na ňu pozerať ako na celok vrátane všetkých detailov. Spoločnosť ROCKWOOL si je vedomá tejto skutočnosti a ponúka akustické izolácie pre každý typ konštrukcie.

Izolácia na steny a priečky – najvhodnejšou voľbou je izolačná doska Airrock ND, ktorá má vynikajúce akustické vlastnosti a jej aplikácia v konštrukcii prináša najvýraznejší útlm.

Izolácia na podlahy a stropy – pri podlahách a trámových stropoch sú požiadavky na akustiku náročnejšie a výberu zodpovedajúcej izolácie sa vyplatí venovať pozornosť.
•    Systém AKUFLOOR, ktorého súčasťou je izolačná doska ROCKWOOL Steprock HD, sa odporúča na ľahké plávajúce podlahy.
•    Izolačná doska Steprock HD je ideálna na ťažké plávajúce podlahy.
•    Systém AKUFLOOR v kombinácii s izoláciami Airrock alebo Multirock ROCKWOOL odporúča na trámové stropy.

Izolácia šikmej strechy – šikmú strechu možno izolovať dvomi spôsobmi:
a)    izolácia medzi a pod krokvami – ideálna je izolačná doska Airrock ND, ktorá má jednak vynikajúce akustické vlastnosti, jednak najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti,
b)    izolácia nad krokvami – veľmi elegantný spôsob zateplenia strechy, ktorý zachová čaro podkrovia; spoločnosť ROCWKOOL na tento účel vyvinula nadkrokvový systém TOPROCK.

Izolácia potrubných rozvodov – pri celkovom riešení akustiky domu treba myslieť aj na rozvody tepla, kanalizácie či odpadov –  na ich izoláciu možno odporučiť izolačné puzdro s hliníkovou fóliou PIPO ALS.

Obstarávacie náklady zvukových izolácií sú veľmi prijateľné a v porovnaní s efektom, ktorý prinášajú, takmer zanedbateľné. Použitím izolácií ROCKWOOL si navyše zaistíte zdravé bývanie šetrné k životnému prostrediu.

Bližšie informácie o uvedených izolačných materiáloch získate na www.rockwool.sk.

Kategória: Materiály Stavba a rekonštrukcia
Tagy: akustika izolácia kameň materiál podlaha priečka stena strecha strop vlna
Zdieľať článok