Aké okná si zvolíte, takí budete spokojní!

02. 07. 2020 Zdieľať

Na prvý pohlaď na akomkoľvek rodinnom dome očividne každého zaujme jeho tvar, fasáda a tiež okná. Ich veľkosť a farba hrajú totiž v architektúre objektu významnú rolu. Pri novostavbách zaznamenávame v posledných rokoch rastúci trend veľkých presklených plôch, čo je mimochodom dané rozvojom technických vlastností a konštrukčných možností súčasných okenných systémov, a to najmä plastových.

Ich popularita totiž neklesá, skôr naopak. Je to dané jednak najlepším pomerom ceny a výkonu, ale takisto faktom, že plastové okenné systémy je teraz možné vyrábať vo veľkostiach, ktoré sú už porovnateľné s hliníkovými oknami. Zákazník si navyše môže vybrať z mnohých farieb a dekorov vrátane hliníkového dizajnu alebo dekóru dreva, ktorý je natoľko realistický, že ho ťažko rozpoznáte od originálneho dreva.

Rodinný dom neďaleko Turnova

Zdroj: REHAU

Kritériá na komfort bývania si pri výbere okien stanoví na začiatku sám zákazník, ktorý musí zvážiť celý komplex vlastností. Okrem veľkosti, tvaru, dizajnu a materiálu okien sú to kritériá ako tepelnoizolačné vlastnosti, hlukový útlm, bezpečnostná trieda a pod. Tieto parametre potom generujú špecifiká, ako je stavebná hĺbka alebo počet komôr, ktorý ponúka daný výrobca systému. Je možné rozmyslieť si aj možnosť inštalácie niektorého z veľkoformátových posuvných (dverných) systémov – napríklad HS portálu. Pri voľbe okenných systémov platí obvykle priamy pomer medzi kvalitou, komfortom a životnosťou. Výrobca okien by mal zákazníkovi vo všetkom poradiť a odporučiť vzhľadom na jeho požiadavky to najlepšie riešenie.

Rodinný dom neďaleko Turnova

Zdroj: REHAU

Rodinný dom neďaleko Turnova je príkladom kombinácie niekoľkých systémov, ktoré spolu vytvorili harmonicky fungujúci celok. Dodávateľom a výrobcom okien bola firma MS OKNA s profilmi REHAU. Voľba systému bola ovplyvnená predovšetkým dôrazom na kvalitu, tepelnoizolačné vlastnosti a bezporuchovosť. Väčšina okien v dome bola preto navrhnutá v systéme SYNEGO so stavebnou hĺbkou 80 mm a štandardným trojsklom. Súčiniteľ priestupu tepla Uw je 0,72. Okenné profily sú vyhotovené v modernej antracitovej farbe (okrem prestavanej stavebnej bunky, ktorá neslúži na bývanie). Vstupné dvere sú vyhotovené v systéme Brillant. Majiteľ domu si prial inštalovať v prízemí komfortný HS portál, ktorý prakticky prepojil obývaciu izbu s terasou a celý ho presvetlil. Zmienený HS portál je vyrobený z profilov GENEO, čo znamená z kompozitného materiálu na báze PVC a sklených vlákien, ktorý vykazuje potrebnú pevnosť a tvarovú stálosť najmä pri veľkých rozmeroch, v tomto prípade vo veľkosti 6 600 × 2 400 mm, rovnako v tmavom odtieni. Použité sklá s hrúbkou 6 mm predurčili systému síce vysokú hmotnosť, ale aj tak je jeho ovládanie bezproblémové a zvládne ho celá rodina. Doplnený bol nízkoprofilovým hliníkovým prahom a kvalitným kovaním vrátane pojazdov HAUTAU. Stavebná hĺbka je pri takomto veľkom HS portáli v porovnaní s oknami odlišná (210 mm), ale to nebolo na škodu. S cieľom zvýšiť tuhosť je HS portál vybavený oceľovou výstužou.

Rodinný dom neďaleko Turnova

Zdroj: REHAU

V priestore kúpeľne dal majiteľ domu prednosť PSK systému, ktorý bol tentoraz vyrobený z profilov SYNEGO (80 mm) a doplnený kvalitným kovaním ROTO vrátane hydraulickej podpory na ľahšiu manipuláciu. „Zákazník nám zvyčajne predloží svoje požiadavky a tepelný štítok domu, ktorý nám našepká, akou cestou sa máme vydať. Predstavíme mu rôzne varianty, niektorý mu vzhľadom na zadanie odporučíme, ale je na ňom, aby sa rozhodol. Často hrajú rolu referencie. V prípade HS portálov však zásadne neponúkame kompromisy, pretože zo skúseností vieme, že najlepšie a spoľahlivo fungujú tie z profilov GENEO. Alternatívou je, samozrejme, hliníkové vyhotovenie, ale to je cenovo oveľa náročnejšie,“ vysvetľuje Michal Suchý, riaditeľ dodávateľskej firmy MS Okna. „Dôležitý je aj výber zasklenia, pri ktorom hrá značnú rolu aj hmotnosť celého posuvného systému. Pri súčasných kvalitách systémov SYNEGO alebo GENEO je na záver dôležitá domáca pohoda a bezproblémová prevádzka,“ doplnil pán Suchý.

Zdroj PR článok REHAU s.r.o.

Kategória: Okná
Tagy: kompozitný materiál okenné profily
Zdieľať článok