Zdroj: VELUX

Chcete mať lepšiu náladu? Trávte viac času na dennom svetle

11. 05. 2023 Zdieľať

Náš život vo veľkej miere ovláda stres, príliš mnoho aktivít a málo oddychu. To môže negatívne vplývať na naše duševné zdravie. Doprajte si viac denného svetla.

Pre mentálne zdravie je mimoriadne dôležitý oddych. K jeho zlepšeniu môže dopomôcť aj dostatok denného svetla – je to jedno z kľúčových zistení prieskumu, ktorý vytvorila slovenská agentúra 2muse. Podľa neho si Slováci uvedomujú, že dostatok prirodzeného svetla a čerstvého vzduchu pozitívne vplýva na ich duševnú pohodu. Až 9 z 10 Slovákov vníma vplyv denného svetla na duševné zdravie a považuje ho za dôležité.

VELUX strešné okno

Zdroj: VELUX

Prečo je denné svetlo také dôležité pre naše duševné zdravie?

Ak sa človek pravidelne vystavuje dennému svetlu, môže dôjsť k zlepšeniu jeho nálady, zmierneniu úzkostí a ku kvalitnejšiemu spánku. „Serotonín je známy ako hormón šťastia a pre fungovanie nášho tela a mysle je nesmierne dôležitý. Vedci skúmajú rolu serotonínu v rámci ľudského zdravia a psychiky, čo vieme je, že jeho dysfunkcia môže byť spojená s úzkosťou, depresívnou náladou, ťažkosťami so sústredením a poruchami spánku,“ vysvetľuje psychologička Denisa Debrecká.

strešné okno VELUX

Zdroj: VELUX

Nie je to však len o tvorbe serotonínu. Niektoré štúdie dokazujú, že úzkosť je prepojená s množstvom vitamínu D v tele – jeho dostatok napomáha k zníženiu jej symptómov.[1]Vitamín D je veľmi dôležitý a pomáha nám pri regulácii našej nálady, energie a spánku. Nedostatok vitamínu D je spojený s výkyvmi nálad, pocitmi úzkosti, a taktiež so zábudlivosťou,“ uzatvára Denisa Debrecká.

Riešite svoje vysnívané bývanie? Na dostatok denného svetla myslite už v štádiu projektu

Pokiaľ plánujete stavbu domu alebo jeho rekonštrukciu, je potrebné myslieť na dostatok denného svetla už v štádiu projektu. Spôsobov, ako ho dostať pod strechu je niekoľko – a všetky z nich prináša aj spoločnosť VELUX.

VELUX

Zdroj: VELUX

V prípade plochej strechy si môžete vybrať rôzne formy svetlíkov, ktoré sú jednoduchým spôsobom, ako do interiéru priviesť dostatok denného svetla zhora. Navyše sú praktickým pomocníkom v otázke efektívneho vetrania. Strešné okná zas presvetľujú interiér pod šikmou strechou.

www.velux.sk

Poznámka k zdrojom informácií

[1] Jaddou, H. Y., Batieha, A. M., Khader, Y. S., Kanaan, S. H., El-Khateeb, M. S., & Ajlouni, K. M. (2012). Depression and anxiety symptoms in people with epilepsy: A community-based study. Epilepsy & Behavior, 23(3), 291-297.

Zdroj: PR článok spoločnosti  VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Kategória: Okná
Tagy: presvetlenie bytu strešné okná
Zdieľať článok