Francúzske okno – elegancia a dostatok svetla

19. 04. 2021 Zdieľať

S pojmom francúzske okno sa v stavebníctve stretávame pomerne často. Pri tomto slovnom spojení sa nám môže v mysli vynoriť mnoho vecí, ktoré si spájame s Francúzskom: elegancia, šarm, štýl, originálnosť. Čo v skutočnosti ale francúzske okno presne je?

Francúzske okná vlastne vôbec nepochádzajú z Francúzska, ako ich názov napovedá. Pôvod majú v Taliansku, kde sa začali vo veľkej miere používať na konci 14. storočia a spolu s rozšírením renesancie do zvyšku Európy sa dostali aj do Francúzska, kde rýchlo stúpli na obľube. Práve tu teda vznikol názov francúzske okno.

Zdvižno-posuvny system

Zdroj: KALYPSO

V našich zemepisných šírkach sa s označením francúzske okno môžeme stretnúť pri všetkých oknách či okenných dverách siahajúcich až po podlahu, takže ho možno použiť aj ako prístup na balkón, lodžiu alebo terasu. Ak hovoríme o okne, ktoré prepája obytný priestor s terasou či záhradou, môže byť nielen otváravé, ale aj posuvné. Pri všetkých typoch okien je dôležité dbať na kvalitu. Značka Kalypso ju navyše spája s funkčnosťou, moderným dizajnom a bonusom je aj ich ekonomickosť.

Francúzske okno v jedálni

Zdroj: KALYPSO

Francúzske okno je v obľube, najmä ak je posuvné

Posuvné systémy už takmer neoddeliteľne patria k výbave rodinného domu. Podľa typu otvárania rozlišujeme posuvno-sklopný systém PSK, a zdvižno-posuvný HS portál. Obidva systémy sa využívajú ako pri plastových oknách, tak aj pri oknách z hliníka a drevohliníka. Ak je okno umiestnené na poschodí a v miestnosti, ktorá nie je prepojená s lodžiou, okná sú zabezpečené zábradlím, zväčša skleneným alebo kovovým. Práve tento typ okna je u nás najčastejšie označovaný za francúzske okno.

Vchodové posuvné dvere

Zdroj: KALYPSO

Nech už si pod týmto pojmom predstavíte ktorýkoľvek zo spomenutých, pri francúzskom okne Kalypso si vždy môžete byť istý jeho nadčasovou krásou, elegantnosťou a schopnosťou zmeniť estetiku domu. Francúzske okná prinášajú do stavby jednoznačne viac pozitív než negatív. Prepúšťajú do miestnosti oveľa viac prirodzeného svetla ako okná klasických rozmerov a do domova prinášajú nerušené výhľady na okolie, čím zintenzívňujú spojenie s vonkajším svetom.

Zdvižno-posuvný systém

Zdroj: KALYPSO

Mnohí za nevýhodu väčšieho presklenia považujú skutočnosť, že väčšia plocha môže byť príčinou väčších tepelných strát. Ak však berieme do úvahy fakt, že okná môžu mať pozitívnu energetickú bilanciu, s výberom kvalitného a overeného profilu s kvalitným zasklením sa presklení nemusíte obávať. Treba však myslieť na to, že väčší sklenený povrch so sebou okrem viac svetla prináša aj viac tepla, preto je potrebné ich v letných dňoch tieniť exteriérovým tienením.

O kvalite rozhoduje najmä materiál

Tak ako klasické okno, aj francúzske môže byť vyrobené z viacerých materiálov: od dreva, cez plast, kompozit, obľúbený hliník alebo stále populárnejší drevohliník. Každý z materiálov má svoje výhody. Drevo je príjemným materiálom, ale je náročné na údržbu. Preto tých, ktorí túžia po teple a útulnosti, ktoré drevo do príbytku prináša, odporúčame drevohliníkové okná. Sú oveľa odolnejšie voči počasiu a poveternostným vplyvom a odpadá aj náročná údržba.

Hliníkové okná

Zdroj: KALYPSO

Hliníkové okná si stále získavajú väčšiu obľubu predovšetkým pre svoj elegantný vzhľad a nenáročnosť, navyše z hľadiska teplotechniky urobili obrovský krok vpred. Hliníkové okná Kalypso z nemeckého profilu Heroal už niekoľko rokov spĺňajú všetky podmienky pre pasívne domy a domy s takmer nulovou spotrebou energie.

Naše odporúčanie

V Kalypso nie je dôležitá len kvalita, ale dbajú aj na cenovú efektivitu. Ich filozofiou  je ponúknuť nielen výborné produkty, ale aj cenovo dostupné. Ak je to potrebné, vždy sa snažia nájsť riešenia, vďaka ktorým si kvalitu môže dovoliť takmer každý.

Je len na Vás, aké francúzske okno si zvolíte. Rozhodne s ním však neurobíte krok vedľa. Viac o oknách pre váš rodinný dom nájdete na www.kalypso.sk.

Zdroj: PR článok spoločnosti KALYPSO SK, spol. s r.o.

Kategória: Okná
Tagy: exteriérové tienenie francúzske okná posuvný systém tepelno-izolačné sklo
Zdieľať článok