Zdroj: VELUX

Ako si vybrať správne okno

05. 10. 2021
Zdieľať

Farba profilu a „dobré U-čko“ sú dôležité, no určite nestačia. Okná môžu mať totiž aj ďalšie rozličné parametre či odlišné vlastnosti. Najskôr by ste sa teda mali zamyslieť nad tým, čo všetko od nových okien očakávate, a svoje priority si usporiadať.

Rám

Na výber sú v zásade tri základné materiály – plast, drevo a hliník. Kvalitný produkt z každého z nich pritom dokáže splniť tepelnoizolačné parametre požadované aktuálnou prísnou normou. Podľa čoho si teda vybrať? Samozrejme, aj podľa typického vzhľadu. Dizajn okna však ovplyvňuje nielen vzhľad samotného materiálu, ale aj pohľadová šírka či povrchová úprava rámu, každý materiál má zároveň svoje obmedzenia.

Prečítajte si tiež
Jedinečný podkrovný byt v Bratislave prekvapuje zimnou záhradou v centre dispozície

Drevo osloví prírodným výrazom a obnoviteľnosťou, ale aj prirodzene dobrými tepelnoizolačnými a mechanickými vlastnosťami. Cena drevených okien býva pomerne priaznivá, no raz za pár rokov treba počítať s prácnejšou údržbou, ktorá tiež niečo stojí. Veľkej obľube sa v poslednom čase tešia drevo-hliníkové okná – drevo zo strany interiéru sa postará o príjemný vzhľad a izolačné vlastnosti, hliníková kapotáž zo strany exteriéru zlepší odolnosť proti vplyvom počasia. Samozrejme, za prepracovanejší rám si priplatíte.

Veľké okná na dome

Zdroj: REHAU

Hliníku patrí elegancia. Tento materiál totiž zvláda veľké rozmery zasklení pri subtílnych profiloch. Povestná je aj jeho odolnosť a životnosť, ako však upozorňuje Peter Škvaril z firmy Schüco, čistenie a údržbu netreba zanedbávať. „Mnoho používateľov robí chybu v tom, že sa riadia rôznymi ‚zaručenými‘ radami, používajú nevhodné nástroje a čistiace zmesi. Povrch a funkčnosť okien tak môžu nezvratne poškodiť,“ hovorí Peter Škvaril. Keďže hliník je prémiový materiál, treba počítať aj s prémiovou cenou.

Veľkosť a umiestnenie okien majú zásadný vplyv na presvetlenie interiéru, dizajn zvýrazní charakter architektúry a materiál rámov aj zasklenia ovplyvní energetické straty i zisky.

Pre plastové okná je typická jednoduchá údržba a priaznivá cena. Výhodou je aj bezkonkurenčný výber farieb a dekorov povrchu, pričom je k dispozícii aj možnosť zvoliť si iný odtieň v interiéri a iný v exteriéri, v ponuke sú aj plastové rámy s vonkajším hliníkovým obložením. Počet komôr už dnes nie je podstatný, dôležité je všímať si koeficient U. Limity plastových profilov pri mechanickom namáhaní a zmene teplôt posunuli kompozitné materiály na báze PVC a sklených vlákien. Keďže majú vyššiu tvarovú stabilitu, pevnosť a tuhosť, umožňujú realizovať elegantnejšie profily a veľké formáty aj bez kovovej výstuže.

VIETE, ŽE…?

Staré plastové okná sa dajú recyklovať. Materiál sa zbiera, čistí, drví, triedi, čiastočne spracúva a nakoniec používa na výrobu nových okenných profilov. Recyklované okná majú pritom rovnakú kvalitu ako okná z čerstvých materiálov. Viac na www.rehau.sk.

Kovanie

Od typu kovania závisí napríklad vaša bezpečnosť. Na Slovensku nájdete v ponuke najčastejšie okná v základnej úrovni bezpečnosti, t. j. v triede RC1. Ak chcete vyššiu bezpečnosť, mali by ste požadovať aspoň triedu RC2, k špičke patrí trieda RC3. Typ kovania, a teda i spôsob otvárania, však ovplyvňuje aj váš komfort a cenu okna. Napríklad tam, kde postačí pevné zasklenie alebo kde nepotrebujete okná otvárať „na vetračku“, je komplikovanejšie, a teda aj drahšie, kovanie zbytočné.

Prečítajte si tiež
Okrem kruhového pôdorysu sú oblé aj okná! Malá chatka vás dostane svojou atmosférou

Systém kovania a s tým súvisiaci spôsob ovládania je podstatný najmä pri portáloch, čiže veľkých posuvných systémoch zasklených plôch, ktoré sprostredkúvajú intenzívne spojenie obytného interiéru so záhradou a dnes sú obvyklým riešením prístupu na terasu. Najčastejšie sa používajú dva typy portálov – s označením HS a PSK. Aký je medzi nimi rozdiel?

PSK, teda sklopno-posuvný systém má tri polohy: zatvorenú, vetraciu a otvorenú. Keď kľučku na zatvorených dverách otočíte do prvej pozície, odchýli sa ich vrchná časť do vetracej polohy. V druhej pozícii kľučky sa odtiahne od rámu aj spodná časť dverí, ktoré sa tak dajú ľubovoľne posúvať až po úplné otvorenie. Tento systém je lacnejší a umožňuje odchýlenie na vetranie, nie je však bezbariérový, je hlučnejší a dvere možno obsluhovať len zo strany interiéru.

HS, teda zdvižno-posuvný systém má len dve polohy – otvorenú a zatvorenú. Otočením kľučky sa dvere mierne nadvihnú a môžete ich posúvať až do maximálne otvorenej polohy. Výhodou je nižší prah, prípadne aj bezbariérové riešenie a zároveň možnosť použiť mimoriadne veľké (a teda aj ťažké) sklenené plochy, pretože tento typ kovania umožňuje pohybovať veľkými krídlami s minimálnou silou. S veľkými plochami skla je však spojená aj vyššia hmotnosť a so sofistikovanejším kovaním vyššia cena.

Výber správneho ovládania je dôležitý aj pri strešných oknách. V tomto prípade záleží na výške, v ktorej je okno umiestnené – keď je nízko, na jednoduchú manipuláciu je najvhodnejšie otváranie pomocou hornej rukoväti. Pre vyššie umiestnené okná je zas určené otváranie spodnou kľučkou. Kombináciu oboch spôsobov predstavuje výklopno-kyvné strešné okno, ktoré je vhodné pri nízkej nadmurovke a umožňuje panoramatický výhľad. Okná, ktoré sú, naopak, umiestnené vysoko mimo dosahu, je vhodné doplniť diaľkovým ovládaním. Diaľkové ovládanie a motorizácia, ktoré zjednodušujú manipuláciu, sú čoraz obľúbenejšie aj pri portáloch.

Veľké celostenové okno v dome

Zdroj: Schüco

Modulárny zdvižno-posuvný systém Schüco ASE 80.HI. s nulovým prahom a výškou až do 3,5 m je zhmotnením viacerých trendov. Jedno-, dvoj- aj trojkoľajnicové verzie sú založené na multifunkčných profiloch, ktoré umožňujú optimálne použitie rovnakých dielov. Veľkorozmerné posuvné elementy sa dajú vybaviť skrytým mechatronickým kovaním TipTronic, pričom otváranie a zatváranie je možné dotykom na kľučke, pomocou ovládača alebo aplikácie v smartfóne. www.schueco.sk

Tri dôležité odporúčania

Petra Škvarila, vedúceho organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku.

  • Voľte systémové riešenia. Vyhnite sa tvarovo atypickým oknám, ktoré nie sú overené v praxi, pretože je pri nich väčšie riziko vzniku netesností. Vyberte si radšej systém, ktorý dovoľuje dostatočnú dizajnovú a konštrukčnú variabilitu.
  • Pamätajte na bezpečnosť a komfort, a to najmä pri veľkoplošných zaskleniach. Aj s najväčšími okennými modulmi by sa malo dať ľahko manipulovať. Štandardom sa stáva automatické vetranie, ako aj motoricky riadené slnečné tienenie.
  • Vyberte si seriózneho dodávateľa, ktorý dokáže zabezpečiť dlhodobý servis a náhradné komponenty.

Sklo

Keďže tvorí väčšinu plochy okna, výrazne sa podieľa na mnohých jeho vlastnostiach vrátane tej najdôležitejšej – vpúšťať do interiéru denné svetlo. Logická úvaha pritom znie: väčšia plocha skla znamená viac svetla, a teda aj zdravší vnútorný priestor. Také jednoduché to však nie je. Aj to najlepšie sklo, respektíve okno má niektoré parametre horšie než obvodová stena – napríklad tepelnotechnické, ale aj akustické. Okno však môže byť zodpovedné nielen za únik tepla, ale aj za jeho získavanie. A tepelné zisky sú vlastne teplom zadarmo.

Niektoré sklá si navyše dokážu poradiť s nadbytkom slnečného tepla, iné chrániť pred hlukom alebo pred vlámaním. To všetko sú dobré dôvody na starostlivé zváženie nielen veľkosti a orientácie okien, ale aj parametrov zasklenia.

Kúpeľňa so strešným oknom

Zdroj: VELUX

Súčasné okenné sklá dokážu omnoho viac, než len vpustiť dnu svetlo a zabrániť úniku tepla. Môžu napríklad obmedziť hluk, ktorý preniká z rušnej ulice, zabrániť prehrievaniu interiéru, zvýšiť bezpečnosť (proti vlámaniu alebo ak sa nechcete na rozbitom skle porezať), zamedziť rosenie či dokonca zjednodušiť život – ak si napríklad zvolíte samočistiace sklo. Pri výbere okien sa preto zamyslite, čo všetko od nich očakávate a aké vlastnosti skla sú pre vás dôležité. „Sklo môže mať množstvo rozličných vlastností, na ktoré sa pri výbere okien zabúda, čo je veľká chyba. Najčastejšie opomínaná je akustika, ktorá pritom dokáže ovplyvniť komfort bývania veľmi výrazne, a to nielen pri rušnej ceste,“ hovorí Michal Široký, marketingový manažér spoločnosti Saint-Gobain Building Glass. Sklo, ktoré lepšie izoluje tepelne, totiž nemusí byť automaticky aj lepšou bariérou proti hluku. „Zvuk sa správa inak ako teplo. Je to jednoducho iný fyzikálny jav,“ vysvetľuje Michal Široký.

Prečítajte si tiež
Ukrytý pred nechcenými pohľadmi: Aj presklený dom môže chrániť súkromie

Pri izolačnom dvojskle, resp. dnes už primárne používanom trojskle treba myslieť na riešenie problému tzv. kritických frekvencií, inak povedané, hluku z dopravy. Preto sa odporúča používať najmä laminované sklá s akustickou fóliou. Táto fólia sa nelepí na sklo zvonka, ale je umiestnená medzi sklenenými tabuľami, takže sa nedá doplniť dodatočne. Izolačné sklá, ktoré majú v skladbe aj takéto vrstvené sklo, môžu navyše slúžiť aj ako bezpečnostné – dokážu lepšie odolávať nárazom, takže chránia pred vlámaním alebo zranením.

Žena stojí pri veľkom presklení v dome

Protihlukové sklá ochránia interiér pred nežiaducim hlukom zvonka. Takéto sklá môžu mať aj ďalšie užitočné vlastnosti, napríklad termoizolačné. Môžu byť zároveň protislnečné či nízkoúdržbové. Zdroj: Saint-Gobain

Dôležitou vlastnosťou skla je prestup tepla, teda schopnosť zabezpečiť solárne zisky, ktorá súvisí aj s priepustnosťou svetla. Maximálny prestup svetla je teda spojený s vysokými solárnymi ziskmi. „Svetlo a teplo sú dve strany jednej mince a vhodný návrh závisí od očakávaní používateľa,“ hovorí Michal Široký. Denné svetlo je rozhodujúce pre naše zdravie a pohodu, slnečné teplo, ktoré sklo prepustí dnu, netreba vyrábať, a teda ani platiť, je preto zásadné pre energetickú úspornosť domu a aj pre jeho zaradenie do lepšej energetickej triedy.

Čo je však v zime príjemné a výhodné, to môže v lete spôsobovať problémy. Najmä na južnej a juhozápadnej strane domu tak môžu byť vhodnou voľbou protislnečné sklá – v lete bránia prehrievaniu interiéru a zároveň prepustia dnu dostatok svetla, v zime zas zabránia únikom tepla. Najvyššie modely protislnečných skiel dokážu odraziť až dve tretiny tepelnej energie zo slnka. Je to zásluhou pokovenia skla, teda potiahnutia vrstvou oxidu striebra na vnútornej strane krajnej sklenej tabule.

Trojsklo detail

Trojskolo s tzv. teplým rámikom z kompozitného plastu sa v dnešných oknách stáva štandardom. Zdroj: Saint-Gobain

Aké je teda ideálne riešenie? Ak chcete v interiéri zabezpečiť čo najviac svetla, jeho priepustnosť by mala byť maximálna, čo však zároveň znamená vysoké solárne zisky. Na slnečnej strane by ste preto mali k oknám doplniť vonkajšie tienenie, aby sa vnútorný priestor v lete neprehrieval. Pri južnej orientácii môžete zvoliť aj sklo s nižšou svetelnou priepustnosťou, ale s protislnečnými vlastnosťami. Teda podobné typy skla, aké sa používajú v administratívnych budovách. Pretože práve v nich je často nemožné použiť vonkajšie tienenie a zároveň je nutné chrániť ľudí pred prehrievaním interiéru. Rovnako je dobré použiť protislnečné sklá pre tzv. francúzske okná pri východe na terasy.

Technológiou budúcnosti sú tzv. dynamické či elektrochromatické sklá (napr. SageGlass®). Podľa potreby ich možno elektronicky stmaviť či zosvetliť – buď automaticky, alebo cez používateľské rozhranie, čím sa reguluje množstvo prechádzajúceho denného svetla a slnečného tepla.

Veľké posuvné okno v dome

Najžiadanejším riešením vstupu na terasu sú HS portály, teda zdvižno-posuvné systémy. Sú totiž komfortné, ľahko sa ovládajú a dvere sa dajú aretovať v každej polohe. Navyše ich možno vyrobiť vo veľkých rozmeroch, a to nielen z hliníka. Značka Rehau ponúka špičkové HS portály GENEO vyrobené z kompozitného materiálu, pri nižšom rozpočte je alternatívou vyhotovenie SYNEGO s výrazne priaznivejšou cenou, no v menších rozmeroch. www.rehau.sk Zdroj: REHAU

Čo je vlastne U-čko?

Takzvané U-čko je asi jediným parametrom okien, o ktorom už zrejme počul každý. Ide o súčiniteľ prestupu tepla Uw, ktorý hovorí o tom, ako dobre dokáže okno zabrániť únikom tepla – čím je hodnota Uw nižšia, tým menej tepla bude cez okno z interiéru odchádzať. Uw (w znamená window, teda okno) sa pritom skladá z dvoch častí – Ug (g ako glass, teda sklo) je schopnosť skla a Uf (f ako frame, teda rám) je schopnosť rámu zabrániť úniku tepla. Ug je väčšinou nižšie ako Uf. Okrem toho do rovnice vstupuje aj lineárny stratový súčiniteľ prechodu tepla dištančného rámika (ψ), čo v ľudskej reči znamená, že by ste mali zabudnúť na staré hliníkové rámčeky a trvať na kompozitných, ktoré prispievajú k lepším tepelnotechnickým vlastnostiam izolačného skla a redukujú vnútorné rosenie okien.

Prečítajte si tiež
Dom, pri ktorom zabudnete dýchať! S fasádou ako priezračný diamant napodobňuje živý organizmus

Súčasná legislatíva vyžaduje pre domy v energetickej triede A0 hodnotu súčiniteľa prestupu tepla celým oknom Uw ≤ 0,85 W/(m2 . K). Ug závisí najmä od skladby izolačného skla – pri dvojskle môže byť okolo 1 – 1,2 W/(m2 . K), pri trojskle 0,5 – 0,7 W/(m2 . K). Uf súvisí s plochou, materiálom a konštrukciou rámu. Dnešné špičkové hodnoty Uw okien sa pohybujú okolo 0,8 W/(m2 . K). Norma určuje aj minimálne hodnoty pri parametroch okien v šikmej streche novostavby. Pri bežnom sklone medzi 40° a 60° by mali mať strešné okná súčiniteľ prestupu tepla Uw ≤ 1,0 W/(m2 . K).

Hliníkový profil

Hliníkové profily Schüco ponúkajú elegantný dizajn s úzkymi pohľadovými šírkami spolu s výbornými tepelnoizolačnými parametrami. Zdroj: Schüco

Aké sú ďalšie dôležité písmená?

Okrem Ug sú aj ďalšie dôležité písmená, teda parametre, ktoré charakterizujú vlastnosti skla:

TL = svetelná priepustnosť. Hovorí, koľko viditeľného svetla (v %) prejde cez sklo do interiéru. Závisí od hrúbky a zloženia sklenených tabúl, ako aj od povrchových vrstiev. Čím vyššia je hodnota TL, tým viac denného svetla cez sklo prejde.
g = solárny faktor. Hovorí o tom, koľko tepla zo slnečného žiarenia (v %) prejde do interiéru. Čím vyššie g, tým viac bude slnko vnútorný priestor ohrievať.

Rle = vonkajšia reflexia. Hovorí o tom, ako veľmi (v %) sa sklo „zrkadlí“.

Rw = index nepriezvučnosti (alebo aj vzduchová nepriezvučnosť). Hovorí o schopnosti skla utlmiť zvuk zvonka (v dB). Čím je vyššie, tým menej hluku sa dostane zvonka do miestnosti.

Vždy pritom treba hľadať optimálny kompromis medzi jednotlivými parametrami. Lepšie Ug totiž obvykle znamená zároveň horšie g a TL, teda horšiu priepustnosť svetla a nižšie solárne zisky.

Sklo okrem ochrany pred únikom tepla dokáže omnoho viac. Preto je dôležité premyslieť si, čo od okna očakávate, už pri prvej cenovej ponuke. Už v projekčnej fáze sa totiž dajú riešiť aj najčastejšie problémy – hluk a prehrievanie interiéru.

Michal Široký, Saint Gobain Building Glass

Môže sa aj trojsklo rosiť?

Odpovedá Michal Široký, Saint Gobain Building Glass

Áno, môže. Aj keď sú týmto nepríjemným javom známe najmä staršie zle izolujúce okná, rosenie môže mať rôzne príčiny. Podstata je pritom vždy rovnaká: sklo sa zarosí vtedy, keď sa teplý vzduch stretne s chladným povrchom, následkom čoho sa ochladí. Keďže teplý vzduch môže obsahovať viac vodných pár než studený, vlhkosť, ktorá sa už do chladnejšieho vzduchu „nezmestí“ (dosiahne sa stupeň nasýtenia), skondenzuje na studenom povrchu na vodu. A takáto kondenzácia (skvapalnenie vlhkosti) môže časom narobiť poriadnu neplechu.

Orosené sklo

Zdroj: Saint-Gobain

Sklo sa môže rosiť na troch rôznych miestach

Zvnútra

Dôvodom je vysoká vlhkosť v interiéri a chladné sklo. Príčinou chladného skla môže byť zastaraný typ rámika (najčastejšie hliníkového), ktorý sa používal pri starších oknách s dvojsklom. Riešením je výmena skla za nové, s tzv. teplým rámikom z kompozitného plastu (napr. SWISSPACER).

Zvonka

Nejde o chybu, ale o dôkaz toho, že okno dobre izoluje. Takáto kondenzácia vzniká najmä pri trojskle, aj to len v určitých podmienkach – obvykle ráno, keď je vonku vysoká vlhkosť a zároveň je teplota vzduchu vyššia než teplota vonkajšieho skla, ktoré sa v priebehu noci ochladilo. Po veľmi chladnej noci môže kondenzát na skle dokonca namrznúť, hoci je vnútorný povrch trojskla teplý. Riešením je použitie skla so špeciálnym antikondenzačným povlakom (napr. VIEWCLEAR), treba však dať pozor, aby tento povlak neznižoval iné vlastnosti skla, napr. priepustnosť svetla a tepla.

V priestore medzi sklami

Je známkou poruchy a pravdepodobným dôvodom je netesnosť.
Riešením je výmena izolačného skla.

Protihlukové sklá ochránia interiér pred nežiaducim hlukom zvonka. Takéto sklá môžu mať aj ďalšie užitočné vlastnosti, napríklad termoizolačné. Môžu byť zároveň protislnečné či nízkoúdržbové.

Pripravila: Erika Kuhnová

Foto: ISIFA, Shutterstock, VELUX, Saint Gobain, Rehau, Schüco, 

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Okná
Tagy: drevo-hliníkové okná hliníkové okná okenné profily plastové okná posuvný systém tepelno-izolačné sklo
Zdieľať článok

Diskusia