14. 07. 2005
Zdieľať

Okrem roliet môžeme v interiéri využiť i zatienenie žalúziami. Podľa spôsobu alebo smeru uchytenia lamiel rozoznávame vertikálne a horizontálne žalúzie.

Často sa v domácnostiach využívajú horizontálne žalúzie z hliníka, menej z dreva, ktoré sa vyrábajú priamo na mieru okien, na ktoré alebo do ktorých sa inštalujú. Drevené žalúzie môžu byť v najrôznejších odtieňoch, farebne lakované podľa potreby tak, aby zjednotili interiér. Sú vhodné najmä tam, kde by hliníkové alebo textilné vertikálne žalúzie pôsobili nevhodne, teda do interiérov, kde je použité väčšie množstvo dreva. Pri ich inštalácii je nutný väčší priestor, aby ich užívateľ mohol vytiahnuť nad okno. Pôsobia príjemne svojou atmosférou a majú vyššie tepelnoizolačné vlastnosti. Lamely drevených žalúzií sa najčastejšie umiestňujú v rebríčku na širšom látkovom páse, čo však nemusí byť pravidlom.


Horizontálne a vertikálne žalúzie

27389

Na ich výrobu sa najčastejšie využíva napríklad drevo z americkej lipy alebo trendový bambus. Vráťme sa ešte späť k hliníkovým horizontálnym žalúziám. Klasické vodorovné hliníkové žalúzie s bohatou škálou farieb a odtieňov môžu byť umiestnené i medzi dve sklá. Ich prednosťou je dlhá životnosť. Môžu byť umiestnené i pred okná do interiéru, ale ich účinnosť je tým slabšia, pretože platí, čím je žalúzia umiestnená viac do interiéru, tým menej svetla a tepla odoberá. V súčasnosti sa stretneme najčastejšie s ich ovládaním pomocou jednej guľôčkovej retiazky, ktorá nahrádza lanko na vyťahovanie a sťahovanie a otáčacie lanko. Na zabezpečenie polohy vytiahnutia žalúzie súži zabudovaná automatická brzda. Ovládací mechanizmus s jednoduchým ovládaním je zabudovaný vo vrchnej schránke. Umožňujú horizontálnu reguláciu priepustnosti svetla, zatemnenie i zatienenie. Odrážajú prebytočnú tepelnú energiu a tým zlepšujú interiérovú klímu v lete i v zime. Sú dokonalou ochranou súkromia pred nežiaducimi pohľadmi zvonka. Na trhu sú v pestrej palete farieb lamiel. Sú vhodné na otváracie aj sklopné okná i do zimných záhrad. Najčastejšie sa zhotovujú z veľmi flexibilnej hliníkovej zliatiny so špeciálnou povrchovou úpravou – špeciálnym vypaľovaným svetlostálym lakom odolným proti mechanickému poškodeniu. Odrážajú svetlo a teplo, ľahko sa obsluhujú a udržiavajú.

Vertikálne žalúzie sa najčastejšie uplatňujú v kancelárskych priestoroch a vo verejných interiéroch, ale v poslednom čase sa s nimi stretávame i v interiéroch rodinných domov. Pri správne zvolenej farebnosti a kvalite materiálu môžu byť dokonalou náhradou závesov, záclon či rôznych deliacich prvkov. Navyše pri roztiahnutí alebo pootočení vertikálnych pásov lamiel môžeme podľa potreby korigovať intenzitu svetla. Podstatné pri tomto type žalúzií sú vodiace lišty, ktoré môžu spolu s usporiadaním lamiel kopírovať tvar okna alebo inej zasklenej plochy. Môžu byť typicky rovné, teda s rovnou lištou, alebo atypické – oblúkovité s takto tvarovanou lištou.


Horizontálne a vertikálne žalúzie

27393

Spektrum materiálov na ich výrobu je široké. V interiéroch sa najčastejšie používajú textilné lamely, ktoré by mali mať akustickú úpravu a maximálne izolovať hluk. Výrobcovia mysleli i na zákazníkov, ktorí trpia alergiami na prach, preto zhotovujú aj lamely z materiálov zo sklených vlákien, ktoré odpudzujú prach a zároveň vytvárajú dojem klasického textilu. Vertikálne žalúzie sa takisto ponúkajú v rozličných farbách. Ich použitie sa často riadi polohou zatieňovanej miestnosti. Vhodné je, ak sa v interiéroch orientovaných na sever používajú lamely z tenšieho materiálu a vo svetlejších farebných odtieňoch, aby neuberali svetlo, a na južnej strane hrubšie lamely, aby zabraňovali oslneniu a prílišnému prehrievaniu. Popri sklených vláknach sa využívajú na ich výrobu i ďalšie materiály, predovšetkým polyester, bavlna, sklené vlákno, PVC, screen a pod. Textílie vertikálnych pásov lamiel sú stálofarebné, antistatické a niektoré z nich i ťažko horľavé. Do miestností, kde pracujeme s počítačmi, sú určené špeciálne materiály žalúzií, ktoré zabraňujú reflexii svetla. Sú perforované tisíckami maličkých dierok, ktoré umožňujú prepúšťanie potrebného množstva svetla.

Vertikálne žalúzie sú zaujímavé pre rozličné možnosti vyhotovenia. Hodia sa na väčšie plochy, preto sa často využívajú i na predeľovanie priestorov. Všetky látkové a plastové lamely vertikálnych žalúzií prach nezachytávajú ani nevytvárajú, preto si nevyžadujú ani špeciálnu údržbu. Sú umývateľné alebo sa čistia pomocou ultrazvuku. Ovládanie vertikálnych žalúzií je jednoduché. Lamely sa dajú zhrňovať, natáčať mechanicky – jednostranne, obojstranne, motoricky – tlačidlom, diaľkovým ovládaním, senzorovo, centrálne, programovateľnou automatikou. Stretnúť sa môžete i s drevenými vertikálnymi žalúziami, pri ktorých je pás vertikálnej lamely tvorený previazaním malých horizontálnych drevených profilov. Ich povrch taktiež poskytuje veľa možností na rôznofarebnú povrchovú úpravu.

Kategória: Doplnky Navrhovanie interiéru Okná
Tagy: interiér tienenie žalúzie
Zdieľať článok

Diskusia