Interiérové tienenie – spojenie dekoratívnosti a funkčnosti

22. 06. 2005
Zdieľať

Leto otvára svoje brány dokorán a my ho už netrpezlivo očakávame a tešíme sa na jeho horúce dni. Len čo lúče slnka intenzívnejšie preniknú do našich príbytkov a stanú sa doslova nepríjemnými, začneme sa pred nimi schovávať a hľadať rôzne spôsoby tienenia. So slnečnými lúčmi ide ruka v ruke i nadmerné vytváranie tepla a prehrievanie priestorov za oknami. Ako vyriešite zatienenie z interiéru, závisí len od vás. Vstupné informácie a inšpirácie vám však môžu poskytnúť nasledujúce riadky.

Slnečné žiarenie a teplo sprevádzajú náš život, prácu a bývanie. Ak svetlo vhodným spôsobom obsiahne náš životný priestor, cítime sa príjemne, plní života. Príliš veľa ostrého svetla a doslova lapanie tepla cez zasklenie okien zasa dokáže odobrať veľa síl a energie. Nechce sa nám pohnúť, rozmýšľať nad zložitejšími úlohami, sme doslova uštvaní teplom a naša aktivita je takmer nulová. V letnom období je preto vhodné uvažovať o tieniacej technike nielen z exteriéru, ale i z interiéru. Na mieste je teda otázka, či chceme mierne korigovať vstup slnečných lúčov do interiéru, regulovať množstvo prechádzajúceho svetla a tepla alebo chceme priestor úplne zatemniť.

Dekoratívne záclony a závesy ako jeden zo spôsobov zatienenia


Interiérové tienenie – spojenie dekoratívnosti a funkčnosti

27382

Prvou, najjednoduchšou a najrozšírenejšou alternatívou korekcie slnečných lúčov sú určite záclony spolu so závesmi. Okrem funkcie zatienenia sú vhodným dekoratívnym prostriedkom, ktorým docielite žiadaný vzhľad miestnosti. Závesy a záclony zaujmú predovšetkým pestrosťou farieb s nepreberným množstvom vzorov, materiálovou bázou, štruktúrou, spôsobom zavesenia, väčšou či menšou transparentnosťou. Umožňujú vertikálne zatieniť priestor, ale nedokážu regulovať intenzitu slnečných lúčov. Z tohto dôvodu sa často používajú v kombinácii s horizontálnym zatienením, teda roletami alebo žalúziami, pričom sa vytvoria lepšie podmienky na reguláciu množstva vstupujúcich slnečných lúčov a zníženie kumulácie tepla.

Stále obľúbené rolety

Na zatienenie v interiéroch budov a rodinných domov môžeme použiť i rolovacie rolety. Dnes ich je pomerne veľa typov – rolety na strešné okná, rolety klasické, samozrejme, s rôznym spôsobom ovládania – pružinovým mechanizmom, nekonečnou šnúrou či guľôčkovou retiazkou, prípadne elektrickým ovládaním – elektromotorom a pod. Vyrábajú sa v rôznych farebných odtieňoch a s rôznymi vzormi. Ponuka tkanín na ich vyhotovenie je taktiež veľmi široká. Väčšinou sa vyrábajú z klasických textílií, prípadne so špeciálnou úpravou. Ich materiál sa vyznačuje stálosťou farieb, stálosťou tvaru a antistatickou úpravou, ktorá je vhodná najmä pre alergikov. Rolovacie rolety, ako sme ich poznali z dávnejších čias, sa zmenili na nepoznanie. Preč sú časy, keď mala celá rodina čo robiť s jednou roletou, kým sa konečne navinula či stiahla a hlavne nespadla. Dnešné rolety už opticky a funkčne patria k oknu.


Interiérové tienenie – spojenie dekoratívnosti a funkčnosti

27387

Sťahovací systém roliet väčšinou využíva pevné primontovanie na rám okna. Roleta môže mať i vodiace lišty v jednej rovine s okenným krídlom. Tým sa stáva súčasťou okna a môže sa spolu s okenným krídlom otáčať i sklápať, pretože vodiace koľajnice ju spoľahlivo pridržia. I povrch profilov vodiacich líšt, prípadne kryt navíjacieho mechanizmu môže byť rozlične farebne riešený. Navíjací mechanizmus je tiež väčšinou umiestnený v kryte tak, že iba minimálne vystupuje z roviny rolety. Spojenie rolety s oknom je dôležité predovšetkým pre zabránenie prestupu tepla z oboch strán. Takéto riešenie vytvára účinnú ochranu pred prehriatím miestnosti a zároveň znamená i úsporu energie. Voľbou zodpovedajúcich materiálov sa môže tento efekt výrazne zvýšiť. Vždy sa však treba informovať o materiáli, z ktorého je roleta vytvorená. V súčasnosti sú na trhu v ponuke teplovzdorné rolety i rolety z nezvyčajného priesvitného materiálu, z dekoratívnej vzdušnej látky. V miestnosti s takýmito roletami je vidieť ako pri normálnom dennom svetle, ale poskytnú dokonalú nerušenosť súkromia, pretože zvonku nie je nič vidieť. V kancelárskych priestoroch zasa zamedzujú odrážaniu svetla z obrazovky počítača. Ich najdôležitejšou úlohou je však ochrana pred teplom zvonku a pred UV žiarením, ktoré je rozhodujúce pri zmene farebnosti zariadenia vyblednutím. Najčastejšie sa ovládajú pomocou guľôčkovej retiazky so zabudovanou automatickou brzdou.

Ako zatienime s rímskymi roletkami


Interiérové tienenie – spojenie dekoratívnosti a funkčnosti

27384

Čoraz väčší záujem je o takzvané rímske roletky, ktoré sú veľmi dekoratívne. Vertikálny pás roletky je rozdelený na niekoľko pravidelných horizontálnych dielov. Nerolujú sa ako klasické rolety, ale ich výhodou je možnosť zhrňovať a sťahovať jednotlivé pásy nezávisle od seba. Podľa potreby ich možno stabilizovať vo viacerých výškových polohách. Materiálové vyhotovenie rímskych roletiek väčšinou umožňuje zatieniť, nie zatemniť priestor, preto v niektorých prípadoch je vhodné kombinovať ich so žalúziami a tým vo väčšej miere regulovať intenzitu osvetlenia. Rímske roletky zvolené v súlade s interiérom sú dokonalou náhradou i za klasické závesy so záclonami.

Keď použijeme plisé


Interiérové tienenie – spojenie dekoratívnosti a funkčnosti

27377

Čoraz častejšie sa v interiéroch začíname stretávame s takzvaným plisé tienením. Plisé je látkové skladané tienenie, ktoré je dokonalým a premysleným systémom. Niekedy sa stretneme s označením plisé žalúzie alebo plisé rolety. Plisé je však typ tienenia, ktoré sa neroluje, teda nenavíja ako roleta a ani sa ním nereguluje intenzita osvetlenia pomocou natáčania lamiel ako pri horizontálnych žalúziách. Jednoducho sa poskladá. Vyrábajú sa rôzne typy plisé – voľne visiace i na strešné okná. Uplatnenie nachádzajú pri atypických tvaroch zasklenia, pri šikmých uchyteniach, pretože to umožňuje vedenie po stranách. Často sa používajú i na vytvorenie podhľadu a pri zatienení zimných záhrad. Plisé sa vyrába v celom rade materiálov v rôznych odtieňoch a priesvitnosti. Väčšinou sa naň využíva stopercentná polyesterová tkanina. Niekedy sa jej povrch upravuje hliníkom. Textílie sa vyznačujú stálosťou farieb, uchovávaním tvaru, sú vodovzdorné a antistatické. Môžeme ich ovládať manuálne a elektricky, čo je výhodné v prípade horšej prístupnosti.

Baldachýny

Baldachýny sú originálnym systémom vyplnenia akéhokoľvek otvoru alebo pokrytia akejkoľvek sklenej plochy v ľubovoľnej polohe. Sú určené predovšetkým do zimných záhrad. Nosné časti konštrukcie, pojazdné lišty sú vytvorené zo zliatiny hliníka s bielou práškovou farbou a spojené teleskopickými tyčkami. Možno ich ohýbať do horizontálnych i vertikálnych oblúkov. Je to kvalitný systém s kvalitnými textíliami – napríklad Trevirou CS, ktorá je ťažko horľavá, odolná proti UV žiareniu a vlhkosti. Dá sa prať, je stálofarebná a má dobrú odrazivosť, pohltivosť a priestupnosť. Ďalším vhodným materiálom na zatienenie je i screen. Do priestoru prepúšťa iba svetlo, ale nie teplo. Textílie možno sťahovať do ľubovoľného miesta manuálne pomocou nekonečnej šnúry (retiazkou) cez zabudovanú prevodovku, prípadne kľukou či elektromotorom.

Inšpirácia japonskými panelovými stenami


Interiérové tienenie – spojenie dekoratívnosti a funkčnosti

27380

Japonské posuvné panelové steny sú originálnym riešením na oddelenie priestoru v byte. Ich jednoduchý systém zasúvania sa však dá použiť i na oknách. Takto „oblečené“ okno vyniká strohou jednoduchosťou. Japonské steny sa hodia predovšetkým do moderne zariadených interiérov. Najčastejšie sa používa textília screen prepúšťajúca dostatočné množstvo svetla, ale nie tepla. Pôsobia veľmi ľahko, vzdušne, môžu imitovať závesy i záclony. Posuvné časti steny sú zavesené v strope v dvoj- až päťdrážkovej koľajnici. Textília má závesný panel alebo lištu v hornej časti a v dolnej časti je zaťažená. Vzájomne sa môžu spájať pomocou suchého zipsu, ale nie je to pravidlom. Taktiež môžu byť v rôznych farebných vyhotoveniach, s rôznymi vzormi, štruktúrami a s vyrezávanými dekoračnými vzormi a pod.

Interiérové tienenie strešných okien

Strešné okná z interiérovej strany môžu byť tienené dekoratívnymi roletami z nešpinavejúceho stálofarebného polyesteru alebo zatemňujúcimi roletami, ktoré úplne zabraňujú prestupu svetla. Zatemňujúce rolety môžu mať termoreflexnú vrstvu, čím sa výrazne reguluje teplota v miestnosti nielen v letnom, ale i v zimnom období. Na interiérovej strane strešného okna možno využiť napríklad i žalúzie, ktoré sú vhodné z hľadiska regulácie svetla, pričom lamely žalúzií môžu mať z jednej strany termoreflexnú vrstvu, ktorá pôsobí ako energetická bariéra. Dekoratívny charakter nadobúda zasa plisované tienenie na zjemnenie prichádzajúceho svetla. Jeho látková štruktúra môže mať taktiež termoreflexnú vrstvu.

Kategória: Doplnky Navrhovanie interiéru Okná
Tagy: interiérové tienenie rolety žalúzie
Zdieľať článok

Diskusia