Nielen deťom prospieva denné svetlo

18. 10. 2019 Zdieľať

Jeseň tradične prináša nielen ochladenie, ale aj návrat povinností. Deti opäť čaká učenie a domáce úlohy. K lepšiemu sústredeniu sa pomôže dostatok čerstvého vzduchu a prirodzeného denného svetla.

Podľa výskumu inštitútu Fraunhofer IBP sú detské izby miestnosti s najviac znečisteným vzduchom v dome. „Existuje len jedno skutočne účinné a dlhodobé riešenie, ako sa postaviť dôsledkom zlého vnútorného prostredia – vyvetrať zatuchnutý vzduch čerstvým. Aj napriek tomu takmer šesť z desiatich domácností dostatočne nevetrá,“ skonštatovala hlavná architektka spoločnosti VELUX Klára Bukolská.


strešné okno

strešné okno
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Pravidelné vetranie by malo byť samozrejmosťou nielen v škole, ale aj doma. Zlá kvalita vnútorného vzduchu môže viesť ku krátkodobým symptómom, ako je podráždenie očí, nosa a hrdla, bolesti hlavy, závraty a únava. Práve v detských izbách býva kvalita vzduchu najhoršia. Udržať zdravie a koncentráciu pomôže vetrací rituál. Okno v detskej izbe otvorte vždy ráno po zobudení a večer pred spaním. Vhodné je vetrať aj podľa potreby, niekoľkokrát do dňa. Vzduch sa v miestnosti vymení efektívnejšie, keď otvoríte naplno okná a necháte ich otvorené približne desať až pätnásť minút.


strešné okno

strešné okno
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Nechajte okno, nech sa stará 

Napriek tomu, že si to málokto prizná, na vetranie často zabúdame. Riešením pre zaneprázdnených ľudí sú moderné technológie, ktoré sa o zdravé vnútorné prostredie postarajú za vás. VELUX ACTIVE uľahčí a spríjemní život užívateľom strešných okien. Ide o cenovo dostupný inteligentný systém ovládania strešných okien, roliet a žalúzií VELUX. Využíva najnovšie technológie pre inteligentné senzory a vďaka tomu premýšľa a následne aj koná za obyvateľov domácnosti.

Učenia a domáce úlohy pôjdu deťom ľahšie, ak budú mať v miestnosti aj dostatok prirodzeného denného svetla. To dokazuje aj Paneurópska štúdia SINPHONIE z roku 2014, ktorá skúmala 114 škôl v 23 krajinách a zistila, že zvýšené množstvo denného svetla v triedach zlepšilo výsledky žiakov v matematike a logike až o 15 %. Denné svetlo je stimulant, ktorý dokáže okamžite pôsobiť na mozog, a tak prirodzene ovplyvňuje aj jeho výkonnosť.


strešné okno

strešné okno
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Dostatok denného svetla aj v bungalove

Najmä mladé rodiny sa stále častejšie uchyľujú ku kúpe bungalovu. Práve tento typ stavby ale neposkytuje ani zďaleka toľko denného svetla, koľko človek potrebuje. Presvetlením bungalovu strešnými oknami VELUX pritom môžu majitelia domu získať okrem dostatku denného svetla tiež množstvo výhod. Po otvorení obytnej časti domu do krovu a umiestnení strešných okien do strechy vzniknú atraktívne, vzdušné a presvetlené priestory k bývaniu. Strešné okná poskytujú za rovnakých podmienok najmenej dvakrát viac svetla než fasádne okná rovnakých rozmerov a dokonca až trikrát viac svetla než rovnako veľké vikiere. Dôvodom, prečo si strešné okná do bungalovu zaobstarať, môže byť pre mnohých tiež úspora elektrickej energie. Ak totiž docielime optimálne presvetlenie celého domu na úrovni doporučených hodnôt, je zníženie energie na svietenie v rodinnom dome okolo 30 %.

www.velux.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Kategória: Okná
Tagy: bungalov denné svetlo detská izba
Zdieľať článok