Pre tento jav praskajú okná i bez zjavnej príčiny. Čo robiť, aby sa to nestalo aj vám?
Nič sa nedeje len tak pre nič za nič. Aj prasknutie skla na okne bez zjavnej príčiny má svoj dôvod. Môže ním byť napríklad aj termálny šok okien. Zistite, čo ho spôsobuje, a ako predchádzať situáciám, ktoré k tomuto javu vedú.
Čo je termálny šok okien?
Ak sa vám na okne zrazu objaví prasklina a nie je za ňou náraz ani iné viditeľné poškodenie, môže ísť o tzv. termálny, resp. tepelný šok. Vzniká vtedy, keď má okenná tabuľa v rôznych častiach rôznu teplotu s veľkým rozdielom stupňov.
Pri zahrievaní sa totiž sklo rozpína, a pokiaľ na neho pôsobí zdroj tepla rovnomerne, rozťahuje sa rovnako na všetkých miestach. Ak je však jedna časť horúca a druhá o dosť chladnejšia, sklo sa začne rozpínať nerovnomerne. Vzniká preto napätie, ktoré môže nakoniec spôsobiť prasklinu. Týka sa to hlavne bežného (floatového) skla, ktoré znesie rozdiel teplôt približne do 30 °C a je na tento jav náchylnejšie. Tvrdené sklo je v tomto smere omnoho odolnejšie.
Ako rozoznať prasklinu z termálneho šoku?
Prasklinu sklenenej výplne okna, ktorá vznikla z termálneho šoku, môžete identifikovať vcelku presne. Začína sa vždy na hrane skla a je kolmá na hranu a dve roviny. Prasklina môže byť jednoduchá, rozvetvená, či dokonca aj vejárovitá. Tvar lomu je chaotický a nepravidelný.
Kedy hrozí prasknutie skla najčastejšie?
- Ohrozené sú okná na východnej, západnej a južnej strane, na ktoré vo zvýšenej miere dopadajú slnečné lúče.
- Nebezpečné sú aj zdroje tepla či chladu umiestnené v tesnej blízkosti okna – pozor napríklad na radiátory či vyústenia klimatizácie. Prasknúť vám môže aj sklenená kuchynská zástena pri sporáku alebo okno s parapetom, na ktorom je umiestnená rýchlovarná kanvica.
- Riziko nerovnomerného zahrievania skla sa zvyšuje aj vtedy, ak sú okná čiastočne polepené ochrannými fóliami, reklamnými polepmi (napr. výklady obchodov) či majú na sebe nejakú farebnú vrstvu alebo potlač.
- Nevhodné je tiež skladovanie stavebného materiálu hneď za oknami. Riziková je najmä tepelná izolácia (polystyrény, sklená vata, hydroizolačné fólie).
- Pri stavbe či rekonštrukcii si dajte pozor aj na skladovanie ešte neosadených okien. Pokiaľ by boli prekryté plachtami či fóliami len čiastočne, na slnku, by sa mohli nerovnomerne prehrievať.
- Teplotné rozdiely na skle môžu vznikať aj v dôsledku nerovnomerného umelého zatienenia exteriérovými žalúziami, markízami, balkónmi a inými tieniacimi prvkami.
- Aj stromy či kríky, ktoré v lete zatieňujú iba časť okna, môžu byť pôvodcom tepelného šoku, ktorý vedie až k prasknutiu skla.
Aká je prevencia termálneho šoku?
- V blízkosti skla neumiestňujte žiadne predmety, ktoré by mohli absorbovať teplo a spätne ho vyžarovať.
- Zdroje tepla a chladu umiestnite do bezpečnej vzdialenosti od okien a sklenených dverí.
- Neskladujte sklo rôznych tvarov a rozmerov pohromade na jednom stojane.
- Okná a sklenené tabule skladujte mimo zdrojov tepla a chladu.
- Ak potrebujete použiť ochrannú fóliu, siahnite po priehľadnej, nie tmavej, a nenechávajte ju nalepenú dlhšie, než je potrebné.
- V prípade sklenených zásten za sporákom stavte na tepelne tvrdené, prípadne tepelne spevnené sklo, nie chladené.
- Aj pri výbere okien a dverí môžete uprednostniť tepelne tvrdené, prípadne tepelne spevnené sklo.