Ako na údržbu kompozitnej terasy? 6 tipov, ako si poradiť s bežnými aj odolnými škvrnami
Na údržbu kompozitnej terasy vo väčšine prípadov postačí voda. Na odolnejšie škvrny sú určené špeciálne čistiace prípravky.
Kompozitný materiál (WPC) je ideálnou voľbou pre terasu. Nepodlieha vplyvom poveternostných podmienok a slnečného žiarenia a nemení výrazne svoju farbu. Zásadným faktorom, ktorý ovplyvňuje životnosť drevoplastovej terasy, je kvalita zvoleného materiálu, ktorá je určená pomerom dreva a plastu. Zároveň je však dôležité, aby bola namontovaná na kvalitný inštalačný systém. Vtedy možno na terasu poskytnúť dlhšiu záruku, dokonca až približne 25 rokov.
„Treba však rozlišovať, na čo výrobcovia záruku ponúkajú, a starostlivo si vybrať ten správny terasový systém. Niektorí výrobcovia dávajú dlhšiu záruku iba na odolnosť proti hubám. Iní sú zas schopní poskytnúť záruku aj na štiepenie materiálu,“ hovorí Petr Klaban, technický a produktový manažér pre stavebné systémy Twinson.
Životnosť kompozitnej terasy do veľkej miery závisí od kvality materiálu, z ktorého sú dosky vyrobené.
Starostlivosť o terasu po montáži
Ak si budete novú terasu budovať na jar, nezabudnite sa o ňu postarať hneď po jej montáži. Po realizácii drevoplastovej terasy sa odporúča vystriekať ju záhradnou hadicou alebo vysokotlakovým čističom. Odstránite z nej tak zvyšky, ktoré vznikli počas rezania dosiek.
Čistenie terasy dvakrát za rok
Údržba drevoplastovej terasy je časovo aj finančne menej náročná, ako je napríklad starostlivosť o drevenú terasu. WPC dosky sa nemusia lakovať, ošetrovať žiadnymi umelými konzervačnými prostriedkami či nátermi. Ak je terasa čiastočne zastrešená, môže na zakrytej časti dochádzať k usadzovaniu prachu a peľu, na nezakrytej zas k vzniku vodných škvŕn po daždi.
Okrem týchto prírodných vplyvov môžu na povrchu terasy vznikať nečistoty v podobe škvŕn od jedla, nápojov, olejov a pod. Odporúčame teda dopriať terase základné čistenie, a to najlepšie dvakrát za rok. Takto z nej odstránite rôzne typy nečistôt:
1. Bežné škvrny (peľ a prach, lístie v škárach, vodné mapy, krieda).
Na väčšinu nečistôt postačia obyčajné domáce prostriedky na upratovanie. Nečistoty možno odstrániť vodou zriedenou s prípravkom na podlahy, metlou alebo mopom, prípadne zvoľte vysokotlakový čistič.
„Pri vysokotlakovom čističi však venujte pozornosť jeho správnemu použitiu. Vzdialenosť dýzy od terasy by počas čistenia nemala byť menšia ako 30 cm. Terasu treba čistiť v smere drážok a tlak nesmie prekročiť 100 barov. V žiadnom prípade nepoužívajte vysokotlakové čistiace prostriedky s rotačnou dýzou,“ upozorňuje Petr Klaban.
2. Škvrny od kávy, červeného vína, kečupu
Ak sa na terase objavia škvrny od kávy, červeného vína, kečupu či ovocných štiav, teda od potravín, ktoré neobsahujú mastnotu ani olej, odporúčame ihneď nečistoty odstrániť prípravkom na kompozitné terasy. Stačí ho zriediť s vodou a pomocou mäkkej kefy škvrnu vyčistiť. Následne treba miesto opláchnuť čistou vodou či vystriekať vysokotlakovým čističom.
4. Odolné škvrny (oleje, tuky, majonéza, opaľovací krém)
Pozor na škvrny od rastlinných či živočíšnych tukov a olejov obsiahnutých napr. v masle, majonéze, ale aj na škvrny od opaľovacích krémov, vosku sviečok, motorového oleja a pod. V tomto prípade je nevyhnutné škvrnu čo najrýchlejšie vyčistiť špeciálnym prostriedkom.
5. Škvrny spôsobené chemickými prípravkami (acetón, rozpúšťadlo, riedidlo)
Škvrny spôsobené chemickými prípravkami treba vybrúsiť jemným brúsnym papierom. Dosky treba brúsiť v smere drážok.
6. Čo so škrabancami?
Ak na terase objavíte škrabance, odstránite ich tak, že povrch najprv navlhčíte, čím sa zamedzí zosvetleniu opracovávaného miesta. Následne použite jemný brúsny papier alebo oceľovú vlnu. Brúste v smere drážok. Potom odstráňte prach a nečistoty a miesto opláchnite vodou.
Na čistenie terasy z WPC dosiek nepoužívajte čističe s obsahom riedidla, ktoré by mohlo dosky poškodiť.
Kontrola pevnosti dosiek
Než sa začne sezóna na terase, skontrolujte aj pevnosť uchytenia drevoplastových dosiek, lemovanie a povolené skrutky. Ak objavíte prasknutú alebo vážne poškodenú dosku, treba ju vymeniť. Náročnosť výmeny dosky závisí od systému jej uchytenia.
Redakčná úprava: Andrea Dingová
Foto: Deceuninck