Zdroj: PRESBETON

Betónová dlažba, ktorá zaujme na prvý pohľad. Verili by ste, že toto možno urobiť z betónu?

28. 09. 2023 Zdieľať

Chcete si splniť sen o záhradnom bazéne, terase alebo praktickom vjazde do garáže a hľadáte tú najvhodnejšiu dlažbu? Načerpajte inšpiráciu vo svete betónu. Prekvapí vás jeho rôznorodosť i nízke nároky na údržbu.

Betón je najpoužívanejší stavebný materiál, a to z dobrého dôvodu. Je neuveriteľne flexibilný. Vďaka nespočetným formám, farbám a povrchovým úpravám prináša široké možnosti stvárnenia plôch. Betónové prvky sa najčastejšie používajú ako dlažba na chodníky a terasy, no svoje uplatnenie nájdu aj okolo bazénov alebo pri riešení záhradných stien.

Betónovú dlažbu oceníte pre jej vzhľad aj vlastnosti

Dlažby, betónové lemy a ďalšie betónové prvky sa vyznačujú predovšetkým pevnosťou, odolnosťou, dlhou životnosťou a skvelým pomerom ceny a kvality. Samozrejmosťou je aj mrazuvzdornosť a špeciálna povrchová úprava, ktorá zabráni znečisteniu a prenikaniu vody do dlažby.

1. Dlažba k bazénu a na terasu

Dlažba na terase a okolo bazéna by sa nemala šmýkať, mala by sa ľahko čistiť a byť odolná proti vode. Betónové dlažby majú štruktúrovaný povrch, sú tak na oko prirodzené a z pohľadu bezpečnosti ideálne.

Vybrať si môžete z niekoľkých variantov – od prírodného betónu s rôznou povrchovou úpravou až po verné imitácie prírodných materiálov. Obľúbili ste si vzhľad dreva či kameňa, ale odrádzajú vás ich vlastnosti a potrebná starostlivosť? Presvedčte sa o tom, že vytúžený vzhľad možno docieliť práve vďaka betónu.

VERTO – luxusný vzhľad travertínu

Natural dlažby VERTO sú kvalitné dizajnové prvky imitujúce jedinečný reliéf travertínu. V spojení s bazénovými lemami a ukončujúcimi prvkami tvoria komplexné riešenie nielen pre plochy ohraničujúce bazény. Novinkou je guľatý bazénový lem.

Viac o dlažbe VERTO

Svetlá dlažba pri bazéne, vľavo fotka, na ktorej sedí žena v plavkách chrbtom pri bazéne, na druhej dlažba a v pozadí ležadlo.

Natural dlažba PRESBETON VERTO, povrch reliéfny, farba slonovinová. Zdroj: PRESBETON

OAK – štruktúra dubových dosiek

Je to drevo? Nie je to drevo? Reliéfna dlažba OAK je novým prírastkom do radu natural dlažieb, ktoré verne napodobňujú prírodné materiály. OAK s povrchom masívnych dubových dosiek je na nerozoznanie od originálu.

Viac o dlažbe OAK 

Natural dlažba Presbeton Oak ako napodobenina dreva.

Natural dlažba PRESBETON OAK, povrch reliéfny, farba béžová/svetlohnedá. Zdroj: PRESBETON

SLATE reliéf štiepanej bridlice

Natural dlažba SLATE s prírodným reliéfom bridlice sa hodí k všetkým architektonickým štýlom. Je vhodná na terasy, chodníky alebo k záhradným altánkom. Svoje miesto nájde aj v parkoch. Súčasťou radu SLATE sú elegantné bazénové lemy.

Viac o dlažbe SLATE

Natural dlažba Slate pri bazéne.

Natural dlažba PRESBETON SLATE, povrch reliéfny, farba sivá Zdroj: PRESBETON

ALMA nadčasová štruktúra pohľadového betónu

Reliéfny povrch ALMY je zabezpečený ochranným systémom najvyššej kategórie Perfect Clean TOP (PCT). Veľmi ušľachtilý povrch dlažbu chráni pred škvrnami z vína, kávy alebo oleja. ALMA ponúka prvotriedne riešenie pre každý exteriér. Viac tvarov a farieb.

Viac o dlažbe ALMA

Dlažba Presbeton Alma v exteriéri, vľavo je na nej položená červená stolička, vpravo ju lemuje záhrada.

Plošná dlažba PRESBETON ALMA, vľavo farba sivá, vpravo biela. Zdroj: PRESBETON

BARK – na nerozoznanie od drevenej dosky

Betónové dlažobné dosky BARK imitujú svojím vzhľadom rôzne typy dreva, ako je kôra, doska, trám, peň či letokruh. Možno ich použiť ako nášľapné dosky alebo z nich možno poskladať celú plochu v okolí bazéna vrátane bazénového lemu.

Viac o dlažbe BARK

Natural dlažba Presbeton ako napodobenina dreva.

Natural dlažba PRESBETON BARK, doska, povrch reliéfny, farba hnedá/čierna Zdroj: PRESBETON

2. Vjazd do garáže

Medzi hlavné kritériá pre výber dlažby pred garáž patrí cena, sklon príjazdovej plochy a miera zaťaženia. Ak je vjazd v prudkom svahu, keď je potrebné plochu riešiť lomením povrchu, je vhodné použiť menšie formáty dlažby. Tie tiež lepšie znášajú vyššie zaťaženie. Vo všeobecnosti možno pre bežné zaťaženie osobnými automobilmi použiť dlažbu s minimálnou hrúbkou 60 mm. Dajte pozor na najčastejšiu chybu stavebníkov, ktorí poddimenzujú podkladové vrstvy alebo ich zrealizujú nekvalitne, bez správneho postupu hutnenia.

PIANETA kombinuje rozmerovo rôzne kamene a farby

Zámková dlažba PIANETA v hladkom alebo reliéfnom vyhotovení je tvorená štyrmi rozmerovo odlišnými kameňmi s možnosťou skladby rôznorodých zostáv. Atraktívne colormixy kombinujú žiadané farby – čiernu, sivú, červenú, oranžovú a bielu. Vďaka voliteľnej povrchovej úprave sa hodia tak na príjazdové plochy, ako aj na terasy a ostatné plochy v okolí domu.

Viac o dlažbe PIANETA

Zámková dlažba Presbeton Pianeta, vľavo je na nej záhradný nábytok, vpravo ju lemuje záhradka.

Zámková dlažba PRESBETON PIANETA, farba FUMO, povrch vľavo hladký, vpravo reliéfny. Zdroj: PRESBETON

ALTERNO jednoduchá údržba a odolnosť

Zámková dlažba ALTERNO kombinuje rozmerovo rôzne kamene. Dlažba sa hodí k modernej architektúre a pri väčších plochách zanechá pôsobivý dojem. Dlažba je mrazuvzdorná a zabezpečená impregnáciou proti znečisteniu a prenikaniu vody.

Viac o dlažbe ALTERNO

Zámková dlažba Presbeton Alterno, vľavo pri tráve a terase, vpravo detail.

Zámková dlažba PRESBETON ALTERNO, povrch hladký, farba piano. Zdroj: PRESBETON

MONUME XL veľkoformátová dlažba pre jedinečné projekty

Túžite po vjazde vo veľkom štýle? Zvoľte veľkoformátovú dlažbu. V modernej architektúre sa veľkoformátová dlažba MONUME XL hojne využíva vo verejnom sektore, ale je skvelou voľbou aj pre súkromné stavby, kde sa stáva neprehliadnuteľnou. Dlažba má perfektné protišmykové vlastnosti a pri hrúbke až 160 mm hravo zvláda prejazdy nákladnými automobilmi.

Viac o dlažbe MONUME XL

Veľkoformátová dlažba Presbeton Monume XLvľavo pred budovou, vpravo pod schodami v exteriéri.

Veľkoformátová dlažba PRESBETON MONUME XL, povrch tryskaný-kartáčovaný, farba sivá/čierna/biela. Zdroj: PRESBETON

3. Terénne nerovnosti v záhrade

Stavebník sa často stretáva s potrebou vyriešiť okolo domu rôzne výšky terénu. Ak sa neuspokojíte s klasickým strateným debnením, ktoré je síce lacné, ale nie veľmi originálne, siahnite po betónových palisádach alebo záhradných stenách. PRESBETON ponúka niekoľko systémových riešení, vďaka ktorým zjednotíte prvky v záhrade s betónovou dlažbou. Celkový dojem z vašej stavby tým povýšite na celkom inú úroveň.

ZAHRADNÉ STENY STANDARD opierka z pohľadového betónu

Terén možno vyrovnať opornou stenou, na väčšie terénne rozdiely je praktické zvoliť kaskádovito usporiadané terasy. Tie môžu slúžiť na sedenie alebo do nich možno vysadiť rastliny. Záhradné steny STANDARD sa vyrábajú vo vyhotovení hladkého pohľadového betónu a sú vybavené ochranným systémom proti znečisteniu a prenikaniu vody.

Viac o záhradných stenách STANDARD

Záhradná stena Presbeton Standard, vľavo je na nej položený záhradný nábytok, vpravo detail na terasovité záhony.

Záhradná stena PRESBETON STANDARD v hladkom vyhotovení a natural dlažba PRESBETON WOODY v imitácii podlahových dosiek. Zdroj: PRESBETON

VERTO dlažba ako obklad

Pôsobivý efekt docielite využitím dlažby ako obkladu, keď na klasické tvarovky zo strateného debnenia nalepíte pohľadovú dlažbu. Zjednotením vodorovných a zvislých plôch dosiahnete perfektný estetický dojem. Bazénové lemy slúžia ako elegantný záklop a zároveň sa dajú využiť na sedenie.

Viac o dlažbe VERTO

Natural dlažba Presbeton Verto, vľavo detail na dlažbu pri bazéne, vpravo vpravo i vľavo detail na dlažbu pri bazéne.

Natural dlažba PRESBETON VERTO, povrch reliéfny, farba slonovinová. Zdroj: PRESBETON

Viac betónových prvkov na www.presbeton.cz

Zdroj: PR článok PRESBETON Nova, s.r.o.

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: betónová dlažba dlažba k bazénu vonkajšia dlažba
Zdieľať článok
Zostalo vám pár kusov nevyužitých plotových tvárnic a betónovej dlažby? Vyrobte si z nich šikovné ohnisko so sedenímUrob si sám

Zostalo vám pár kusov nevyužitých plotových tvárnic a betónovej dlažby? Vyrobte si z nich šikovné ohnisko so sedením

Radový dom s tehlovou fasádou vdýchol lokalite nový životDom z tehly

Radový dom s tehlovou fasádou vdýchol lokalite nový život

Martin Čurda odpovedá: Dá sa vytvoriť vyvýšený záhon na slnečnom mieste s ílovitou pôdou?Záhrada

Martin Čurda odpovedá: Dá sa vytvoriť vyvýšený záhon na slnečnom mieste s ílovitou pôdou?

Izolácia základov domu a spodnej stavbyDom z tehly

Izolácia základov domu a spodnej stavby