Zdroj: iStock

Kamenné podlahy sú stále veľmi populárne! Inšpirujte sa, ako ich môžete využiť v interiéri

18. 03. 2022
Zdieľať

Popularita kamenných podláh nikdy neskončí. Po stáročia patria ku klasike a i dnes sú jedným z najžiadanejších typov podláh. Často sa vyskytujú v dobových domoch, v rustikálnych farmách, ale opäť ich vidíme aj v moderných rodinných domoch či v bytoch. Vnášajú do miestností teplo a textúru, dodajú šarm a charakter každému štýlu.

Podlaha z kameňa je prírodná, a preto vždy originálna. Každý kus má určitý charakter a štruktúru. Dlažba z kameňa obsahuje prirodzené žilky, vlnky a rôzne vzory – od mramorových po pavučiny či kryštáliky. Nejde však len o efekt. Organický povrch prírodného kameňa je prirodzene odolný voči prachu a choroboplodným zárodkom. Na výber máte od drsného povrchu po hladký, od porézneho po hustý.

Prečítajte si tiež
Ako si vybrať podlahu do kuchyne

Ako použiť kamennú dlažbu v modernej domácnosti?

Kamenné podlahy sú dostupné v rôznych farbách – žltá, modrá, zelená, ružová, čierna, biela, antracitová – podľa obsahu minerálov. Ak máte radi prírodný vzhľad, vyberte si kamenné podlahy, ktoré majú zrná a žilkovanie. Ak to nie je pre vás to pravé, zvoľte si kamenné podlahy vo vysokom lesku, v matnom alebo vo zvetranom efekte.

Bledá lesklá podlaha v prázdnom veľkom priestore

Zdroj: iStock

Aktuálne sú najpopulárnejšie teplejšie béžové a tmavohnedé odtiene kameňa, hoci sivá zostáva tiež stále obľúbená. Hladký, „brúsený“ kameň pôsobí čisto a moderne, kamene s výraznejšou textúrou a vo zvetranom efekte sú ideálne na vytvorenie autentickejšieho prírodnejšieho dojmu.

Kamenná podlaha do kuchyne a chodby

Kamenná dlažba sa najčastejšie používa ako kuchynská podlaha, ale aj do chodieb a vonkajších priestorov. Je dostupná v šiestich základných kategóriách: travertín, terakota, bridlica, vápenec, kremeň a terazzo. Dlaždice z kameňa veľmi dobre fungujú v miestach s vysokou návštevnosťou. Sú odolné, pevné, ekologické a vydržia celé generácie. Na trhu nájdete rôzne farby a vzory, mnohé z nich dajú priestoru okamžitý luxus.

Veľká kuchyňa s ostrovčekom

Zdroj: iStock

Kombinácia štýlu s odolnosťou

Prírodný kameň je hustejší ako iné materiály, a preto aj odolnejší. Avšak kameň je porézny, takže si vyžaduje pravidelné ošetrenie, ktoré ho ochráni pred baktériami, kyselinami a prachom. Pieskovec, vápenec a mramor potrebujú takéto ošetrenie každých pár mesiacov, žula a kremeň raz ročne. Na poréznych povrchoch sa bežne vyskytujú plesne, ktoré mnohí radi riešia octom.

Prečítajte si tiež
Ako zmeniť či vylepšiť starú podlahu za víkend

Avšak prírodného kameňa by sa nemalo dotknúť nič kyslé, pretože je zásaditý. Dobrý domácim čistiacim roztokom je jeden diel bielidla na štyri diely vody. Môžete si tiež kúpiť pH neutrálny čistič na dezinfekciu podlahy. Ďalším pozitívom kamennej dlažby je fakt, že kameň je skvelý vodič tepla. Ak teda uvažujete o podlahovom kúrení, kamenná dlažba je kandidátom číslo jeden.

Od veľkoformátových až po maloformátové

V ideálnom prípade sú obklady z prírodného kameňa dostupné v štandardnom rozmere 600 x 400 mm, pričom väčšie formáty sú k dispozícii v závislosti od možností lomu. Ak máte štvorcové dlaždice, dbajte na to, aby ste ich rozložili v lineárnom vzore usporiadanom v líniách. S obdĺžnikovými dlaždicami sa môžete pohrať viac a uložiť ich napríklad aj v dizajne „tehlovej väzby“. Veľkoformátová kamenná dlažba je ideálna na vytvorenie pocitu väčšieho priestoru. Na veľkých formátoch tiež omnoho lepšie vyniknú žilkovanie a mramorové stuhy.

Moderná tmavosivá kúpeľňa

Zdroj: iStock

Terakotové dlaždice

Terakotové dlaždice sú vyrobené z miestne dostupnej červenej alebo hnedej hliny, ktorá je stlačená do tvarov dlaždíc. Tie sa následne sušia a vypaľujú pri vysokých teplotách v peci. Majú neodmysliteľné kúzlo, dodávajú starosvetský nádych, ale zároveň aj krásne teplé farby. Sú vysoko odolné, odolné voči poškriabaniu a pri správnej údržbe vydržia desaťročia. Keďže terakotové dlaždice sú ručne tvarované, žiadne dve z nich nie sú rovnaké – vaša podlaha bude jedinečná.

Štýlový apartmán s hnedou podlahou a trámami

Zdroj: iStock

Mramorové dlaždice

Mramor je jedným z najodolnejších a najúčinnejších prírodných materiálov, ktoré sú k dispozícii na vytvorenie mimoriadneho dizajnu. Je to metamorfovaná hornina, ktorá sa leskne a mení vzhľad každej miestnosti. Je dostupný v množstve farieb (biela, zelená, béžová, hnedá, ružová, červená a čierna). Nie nadarmo je symbolom luxusu a elegancie.

Prečítajte si tiež
V čom tkvie čaro korkovej podlahy a aké sú jej najväčšie negatíva?

Experimentujte, kombinujte

Ak chcete vytvoriť priestor, ktorý očarí na prvý pohľad a ozvláštni malé priestory, vyskúšajte kombináciu dlaždíc z rôznych druhov prírodného kameňa a iných materiálov. Vyberte si dlaždice dostupné v pastelových farbách, mozaiku, lakované sklo, prírodné kamene a malý priestor opticky rozšírite.

Rôzne druhy kameňa v predajni na sebe

Zdroj: iStock

Elegantný vzhľad s bridlicou

Bridlica má štrbinový, pruhovaný efekt, ktorý priťahuje pohľad. Tento materiál je nenáročný na údržbu a ľahko sa čistí, je odolný voči vode, čo z neho robí skvelú voľbu pre centrálne miestnosti domu. Bridlica je mimoriadne odolná, preto je vhodná najmä na podlahy v kuchyniach a v chodbách.

Moderná kúpeľňa vo farebnom terrazzo prevedení

Zdroj: iStock

Trendová terazzo podlaha

Terazzo podlaha je zmesou kameniva z mramoru alebo žuly. Je brúsená a leštená, aby vznikol hladký povrch. Výrazné, udržateľné a mimoriadne odolné terazzo nie je len skvelým podlahovým materiálom, ale je ideálne aj na obklady stien. Je pružnejšie ako betón a tak zriedkavejšie praská. Ďalšou výhodou podlahy z terazza je, že nemá žiadne škárovacie línie.

Sabína Zavarská

Foto: istock

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: interiérové trendy kamenná dlažba podlahový systém
Zdieľať článok

Diskusia