Zdroj: istock.com

V čom tkvie čaro korkovej podlahy a aké sú jej najväčšie negatíva?

30. 12. 2021
Zdieľať

Korkové podlahy si získavajú čoraz väčšiu pozornosť. Sú štýlové, udržateľné a pomôžu vám ušetriť peniaze za kúrenie. Hoci sú na trhu už nejaký čas, v posledných rokoch sa ich popularita zvýšila, pretože sa čoraz častejšie spomínajú výhody korkovej podlahy. Je pod nohami teplá, je prirodzeným izolantom a môže byť inštalovaná aj na nerovných povrchoch. Veľký význam má aj udržateľnosť tohto materiálu.

Podlahové trendy smerujú k ekologickosti a stále viac užívateľov znovu objavuje neoceniteľné výhody prírodných materiálov. Prirodzenosť korku vidno už na prvý pohľad – má mierne nepravidelnú textúru a farebné variácie, vďaka čomu je jedinečný. Korok je ekologický, jeho ťažba má malý vplyv na životné prostredie, na rozdiel od tvrdého dreva, ktoré znamená rúbanie stromov. A ďalší bonus: je to veľmi všestranný typ podlahy, ktorý možno použiť v rôznych oblastiach domácnosti.

Najdôležitejšie vlastnosti podlahy z korku

Nižšie účty za energiu

Korok má prirodzené tepelné vlastnosti, je skvelý ako tepelná izolácia a je lacnejšou alternatívou k podlahovému vykurovaniu. Výsledok? Zníženie spotreby energie, a tým aj účtov za energie.

Prečítajte si tiež
Prečo má vinylkorková podlaha taký úspech?

Široká škála vzorov a farebných odtieňov, ale aj spôsobov montáže

Klasický vzor korku sa líši v závislosti od veľkosti zrna a spôsobu manipulácie pri výrobe. Rôzne spôsoby výroby sa odrážajú v cene podlahy. Čím väčšie zrno, tým vyššia cena. Korkové podlahy sú dostupné aj v bledom a v bielom prevedení alebo v žiarivej terakotovej červenej.

Vzorky korkovej podlahy

Zdroj: istock.com

Ak si vyberiete dlaždice zo surového korku, bývajú lakované vo vybranom odtieni alebo voskované, aby vyhovovali akémukoľvek vkusu a dizajnu. Existujú aj surové nelakované korkové dlaždice, zvyčajne s hrúbkou okolo 4 mm, ktoré sa lepia na podklad.

Najjednoduchšie sa inštalujú plávajúce korkové dlaždice s povrchovou úpravou aplikovanou vo výrobe. Sú použiteľné ihneď po inštalácii – netreba čakať na schnutie lepidla.

Niektoré korkové dlaždice majú zaklápací mechanizmus, vtedy sa do konštrukcie pridáva doska HDF. Táto doska je však náchylná na poškodenie vlhkosťou, preto tento typ dlažby nie je vhodný ako podlaha do kúpeľne či do iných vlhkých miestností. Tam sú vhodnejšie lepené korkové dlaždice.

Pokladanie korkovej podlahy

Zdroj: istock.com

Korková podlaha je antibakteriálna (hygienická)

Hygiena a údržba podlahy je dnes veľmi dôležitým faktorom. Korok je zdravý podlahový materiál, ktorý odoláva hmyzu a plesniam. Je to tiež skvelá voľba pre alergikov, pretože sa ľahko čistí – pozametáte metlou alebo kefou s mäkkými štetinami.

Prečítajte si tiež
Bývanie z dreva, slamy a korku? Udržateľný dom s mimoriadne jednoduchou architektúrou

Je vhodná pre deti, pretože je prirodzene odpružená

Na tvrdej drevenej podlahe sa deti ľahko pošmyknú a môžu sa zraniť pri páde. Koberec je tiež problematický, pretože často nedrží dobre na mieste a nepomáha pri prvých neistých krôčikoch detí. Korková podlaha je dostatočne mäkká na to, aby pôsobila preventívne pred zraneniami pri páde a jej pružnosť odľahčuje kĺby. Chodí sa po nej pohodlne a nemáte problém ani dlhšie stáť. Korok na podlahách často používajú jogové a meditačné štúdiá, pretože je ekologický a dobrý pre zdravie nôh a kĺbov.

Korková podlaha v detskej izbe

Zdroj: istock.com

Korková podlaha pomáha odhlučniť miestnosť

Korkové podlahy výrazne zlepšujú akustiku priestoru. Korok má zvukovo-izolačné schopnosti vďaka malým vzduchovým vreckám v materiáli. To znamená, že korkové podlahy sú obzvlášť užitočné v miestnostiach, kde potrebujete pokoj a ticho, ako sú spálne, domáce kancelárie, ale aj detské izby.

Čo je vlastne korok?

Korok je kôra z korkového dubu, ktorý sa pestuje väčšinou v Portugalsku. Je to obnoviteľný prírodný materiál so životnosťou 200 rokov a možno ho zbierať každých deväť rokov. Je nevyhnutné, aby sa zber robil ručne, nie strojom. Vtedy sa strom ochráni a je možné pokračovať v zbere jeho kôry.

Korková kôra po zbere

Korková kôra po zbere Zdroj: istock.com

Ako sa korková dlažba udržiava?

Korkové podlahy sa v porovnaní s mnohými podlahami z tvrdého dreva relatívne ľahko udržiavajú. Jednoduché zametanie každých pár dní metlou s mäkkými štetinami udrží korkovú podlahu v dobrom stave. Ak sa vám niečo rozleje, je potrebné ihneď vyčistiť tekutinu, pretože korok je porézny materiál. To znamená, že tekutinu rýchlo absorbuje. Raz za mesiac je vhodné vyčistiť korkové podlahy jemným čistiacim prostriedkom a vlhkým mopom.

Korková podlaha v byte

Korková podlaha v byte Zdroj: istock.com

Nevýhody korkovej podlahy

Korková podlaha má okrem absorbovania tekutín aj iné negatíva . Najväčšou nevýhodou korkovej podlahy je, že na priamom slnku môže vyblednúť. To sa stáva aj pri UV lampách, ktoré sa používajú v záhradníctve alebo pri kozmetických procedúrach. Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť akémukoľvek zafarbeniu korkovej podlahy, je použiť závesy alebo žalúzie na ochranu podlahy pred ostrým slnečným žiarením alebo sa vyhnúť inštalácii korkovej podlahy v miestnostiach, ktoré sú známe ako slnečné pasce.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: korkové podlahy korok podlahy
Zdieľať článok

Diskusia