Zdroj: Saint-Gobain Construction Products

Podlaha, ktorá vás podrží

11. 02. 2021 Zdieľať

Prerábate podkrovný priestor alebo byt a potrebujete pevnú podlahu, ktorá nezaťaží existujúci strop? Alebo chcete vylúčiť mokré procesy kvôli neprípustnej vlhkosti či rýchlemu ukončeniu prác? Uvažujete nad osadením podlahového kúrenia? Máme pre vás riešenie, ktoré spĺňa všetky tieto požiadavky.

Dlhé roky bol za štandardný podlahový základ považovaný betónový poter. Práca s ním však ani náhodou nie je taká jednoduchá, ako by sa mohlo zdať. Navyše, jeho vysoká váha ho diskvalifikuje na použitie napríklad v podkrovných priestoroch.

Moderným riešením, ktoré je ľahšie, vynecháva mokré stavebné procesy a zjednodušuje osádzanie podlahového kúrenia, je sadrokartón. Jeho vlastnosti potešia nielen vás konečných užívateľov, ale aj zhotoviteľov. Suchá výstavba je totiž oveľa rýchlejšia a pohodlnejšia, ako práca s betónom. Rýchlosť suchej výstavby sa odvíja hlavne od faktu, že kým pri betóne treba čakať, kým vyschne, pri sadrokartóne môžete plynule pokračovať v práci bez akýchkoľvek prestojov.

Použitie sadrokartónu vo vašej domácnosti tiež ulahodí vášmu ekologickému cíteniu. Pri práci so sadrokartónovými doskami sa totiž spotrebuje oveľa menšie množstvo vody ako pri mokrých stavebných procesoch. 

Zdravá prírodná podlaha

Práve nízka váha je jednou z najväčších výhod sadrovláknitých dosiek Rigidur od divízie Rigips spoločnosti Saint-Gobain. Stavbu zaťažujú až 7-krát menej ako klasické betónové potery, a preto sú ako stvorené na použitie napríklad pri rekonštrukcii podkrovných priestorov. Ich nízka hmotnosť však ani náhodou neuberá z ich pevnosti či odolnosti.

Podlaha Rigidur

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips

Sú vyrobené z materiálu, kde je obsiahnutá sadra, papierové vlákna a minerálne prísady. Všetky tieto suroviny sú zmiešané a pod vysokým tlakom lisované. Táto technológia zaručí hladký, celistvý povrch dosiek, ktorý značnou mierou uľahčuje finálnu povrchovú úpravu. Pri výrobe sú dosky navyše hĺbkovo impregnované. Impregnácia zabezpečí odolnosť dosiek proti zvýšenej vlhkosti a zabráni vzniku a rozvoju plesní. Pokryť ich potom môžete všetkými podlahovými krytinami ako koberce, PVC, drevené alebo laminátové parkety či dlažba.

Jednoduchá inštalácia kúrenia

Podlahové kúrenia a podlahy z dosiek Rigidur kráčajú ruka v ruke. Sadra obsiahnutá v podlahových doskách má výborné tepelné vlastnosti, ktoré urýchľujú vykurovanie. Osadenie elektrických vykurovacích rohoží je možné priamo pod podlahové dosky. Stačí ich uložiť do prefabrikovaných doskových prvkov.

Obývačka s modernou podlahou

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products, divízia Rigips

Medzi vykurovacím vedením a podlahovými doskami odporúčame umiestniť tvarovky z tepelne vodivého plechu. Vzájomný rozostup vykurovacích rúrok by nemal prekročiť 150 mm. Teplota na povrchu tepelne vodivých plechov v styku s podlahovými dielcami nesmie prekročiť 45°C, preto je potrebné teplotu vykurovacieho média v prevádzke obmedziť na 45 – 50°C. Vykurovací systém musí byť výrobcom výslovne určený na použitie v kombinácii so suchou podlahou.

Zdroj: PR  článok Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., divízia Rigips

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: podlahové dosky sadrokartón suchá výstavba
Zdieľať článok