Prečo má vinylkorková podlaha taký úspech?

02. 03. 2020
Zdieľať

Čoraz viac moderných majiteľov bytov a domov oceňuje kvalitu nových typov podláh. Okrem liatej podlahy, ktorá vyrovnáva zároveň aj všetky nerovnosti, sa obľube teší korková a vinylová podlaha. Každá má svoje výhody. Počuli ste už o ich kombinácii – o vinylkorku?

Ešte skôr, ako utratíte tisíce za novú podlahu, dobre si zvážte jej pozitíva a nevýhody. Je totiž dôležité, aby vám slúžila celé roky, ideálne desaťročia. Najskôr si porovnajme niektoré vlastnosti vinylovej a korkovej podlahy. vinylkorková podlaha
iStock

Vinyl verzus korok

Vinylová podlaha má vysokú trvanlivosť. Poškodiť ju môže len veľmi ťažký nábytok alebo ostrý predmet. Korková podlaha je menej trvanlivá, pretože je mäkšia. Ľahšie sa poškodí, preto je vhodné použiť podložky pod nábytok.

Prečítajte si tiež:

Vinyl, PVC alebo linoleum? Spoznáte medzi nimi rozdiel?

Vinylová podlaha je vodotesná, korková nie – i keď je do istej miery vodeodolná. Oba druhy podláh treba čistiť jemnými čistiacimi prípravkami, ale pri korkovej pozor na veľmi mokrý mop, vhodnejší je mierne vlhký. Vinyl sa neošetruje voskom. Zvýraznenie lesku je možné dosiahnuť lakom bez obsahu vosku. Kým korok je ekologický materiál, vinyl sa vyrába z polyvinylchloridu. 

Náš tip: Máte domáce zvieratko? Korkovú podlahu poškodí omnoho ľahšie ako vinylovú. vinylkorková podlaha
iStock

Vinylkorok: Kombinácia oboch materiálov

Vinylovú podlahu nájdeme v rôznych vzoroch pripomínajúcich drevo či kameň. Neznalý problematiky si ju ľahko pomýli s lakovaným drevom. Avšak aj korkové podlahy majú veľa rôznych vzorov. Navyše sú dobrým tepelným a zvukovým izolantom, chôdza po nich je tichá a mäkká. Obe podlahy majú nielen svoje výhody, ale aj nedostatky, a preto vznikol ďalší podlahový materiál, ktorý kombinuje pozitívne vlastnosti oboch: vinylkorok.

Dve vrstvy korku, jedna vinylu

Vinylkorková podlaha má atraktívny luxusný vzhľad, ľahko sa udržiava a spája najdôležitejšie pozitíva korkovej a vinylovej podlahy. Plávajúca podlaha z tohto materiálu je vyrobená z dvojitej vrstvy korku a jednej vrstvy vinylu. Vinylová vrstva zvyčajne obsahuje veľkú časť recyklovaného plastu, nezaťažuje životné prostredie výrobou nových materiálov. vinylkorková podlaha
iStock

Výhodou spojenia oboch materiálov sú antiabrazíve a antibakteriálne vlastnosti. Korok vytvára tepelnú a zvukovú izoláciu, takže podlaha nepôsobí chladne a tvrdo, ako klasický vinylová, zároveň je aj vodeodolná. Aj pokiaľ ide o dizajn, tento materiál nájdete v rôznych dekóroch – od kamenných, drevených až po imitácie betónu a rôzne pestré farby. 

Nevýhody vinylkorku

Hlavnou nevýhodou vinylkorkovej podlahy je relatívne vysoká cena a ťažšia dostupnosť. Na niektoré vzory budete musieť čakať. Objavujú sa i kritiky voči samotnému vinylu. Narážajú na predpoklad, že takéto podlahy obsahujú škodliviny, ktoré sa z nich postupne uvoľňujú. Výrobcovia a predajcovia to popierajú. Myslite tiež na to, že nerovnú dlážku je vhodné pred uložením lamiel vyrovnať.

Sabína Zavarská
Zdroj: floorcritics.com 
Foto: istock

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: vinylové podlahy
Zdieľať článok
Izolácia základov domu a spodnej stavbyDom z tehly

Izolácia základov domu a spodnej stavby

10 otázok o pestovaní paradajok: Zlepšite svoje pestovateľské zručnosti s naším kvízomZáhrada

10 otázok o pestovaní paradajok: Zlepšite svoje pestovateľské zručnosti s naším kvízom

Varené víno novým spôsobom: Pripravte si ho vo forme želé a môžete ho vyjedať aj lyžičkouZáhrada

Varené víno novým spôsobom: Pripravte si ho vo forme želé a môžete ho vyjedať aj lyžičkou

Nemôžu cestovať, tak si na farme postavili letnú kuchyňu s barom a posedením v havajskom štýleUrob si sám

Nemôžu cestovať, tak si na farme postavili letnú kuchyňu s barom a posedením v havajskom štýle

Diskusia