Zdroj: iStock

Šesť najväčších chýb pri výbere novej podlahy, ktorým sa treba určite vyvarovať

24. 08. 2022
Zdieľať

S podlahou nie sú žarty. Vždy ľahšie napravíte chybu pri maľovaní stien, výbere nábytku či farieb. Ak urobíte vážnu chybu pri výbere podlahy, výsledok môže mať dosť blízko ku katastrofe. A to nielen preto, že nesprávne vybraná podlaha zničí estetický dojem interiéru. Zvyčajne s tým súvisia aj veľké výdavky. Preto pri výbere podlahy platí ešte dôslednejšie: dvakrát meraj a raz strihaj.

Existuje množstvo problémov, ktoré sa môžu pri inštalácii podlahy vyskytnúť. Nechcené škrabance, preliačiny, škvrny – to sú nepríjemnosti, ktoré zistíte až po položení dlažby. Existuje však niekoľko veľkých chýb, ktorých sa dopúšťame skôr, ako bude nainštalovaná. Jedným z najdôležitejších aspektov, ktorý treba mať na pamäti pri výbere podlahy je nerobiť kompromisy v kvalite materiálov. Hoci si na jednej strane si môžete myslieť, že ušetríte, neustála údržba, opravy a skorá výmena podlahy vás vyjdú podstatne drahšie. V prípade potreby sa poraďte s odborníkom a materiál prispôsobte funkciám miestnosti.

Prečítajte si tiež
Kamenné podlahy sú stále veľmi populárne! Inšpirujte sa, ako ich môžete využiť v interiéri

1. Výber podlahy bez ohľadu na funkciu miestnosti

Zásada číslo jeden znie: Nevyberajte si podlahu, ktorá je pre váš domov nepraktická. Aj keď je určite zábavné pre každú jednu miestnosť hľadať nové a nové kreatívne nápady, omnoho dôležitejšia je odolnosť, funkčnosť, trvanlivosť materiálu. Napríklad, kuchyňa potrebuje odolnú podlahu, ktorá sa ľahko udržiava. Mozaiková či sklená dlažba nie sú tou najlepšou voľbou, podobne ani drevené parkety či laminát.

Porušená laminátová podlaha

Zdroj: iStock

Kúpeľňa zase vyžaduje materiál, ktorý odoláva vysokej vlhkosti a je protišmykový. Skvelou voľbou pre tieto priestory sú prírodné materiály – sú praktické, udržateľné a zvyčajne aj originálne. Pre oblasti s častým pohybom, napríklad obývačka či denná zóna, je dobrým všestranným materiálom korok. Ľahko sa udržiava, je trvalý. Lak, ktorý sa nanáša ako vrchný náter, dodáva korkovej podlahe extra pevnosť, čo znamená, že vydrží dlhšie.

2. Nesprávna povrchová úprava dlaždíc

Povrchová úprava dlaždíc alebo rôzne efekty na povrchu dlaždíc môžu ovplyvniť ich použitie. Leštené dlaždice majú hladký a lesklý povrch, ktorý je ideálny na vytvorenie atmosféry luxusu. Avšak dlážky v kúpeľni, kde hrozí riziko pošmyknutia, by ste z nich asi nechceli. Naopak, na tieto miesta a do kuchyne sú vhodné honované dlaždice, ktoré majú hladký matný povrch s protišmykovou úpravou.

Prečítajte si tiež
Podlahové inšpirácie pre všetkých, ktorí chcú skrášliť svoje bývanie

3. Drevenú podlahu nenecháte aklimatizovať

Drevené parkety sú nádherným prvkom moderných i klasických interiérov, ale je dôležité uvedomiť si niektoré ich vlastnosti. O drevených podlahách je dôležité vedieť, že sa pri zmene teploty v domácnosti rozťahujú a zmršťujú. Preto pri pokladaní drevenej podlahy je treba nechať dosky vopred prispôsobiť sa podmienkam, aké sú vo vašej domácnosti, inak sa môžu pokriviť alebo vám medzi parketami zostanú medzery.

Poškriabaná drevená podlaha

Zdroj: iStock

4. Priveľké alebo primalé dlaždice

Veľkosť dlaždíc by mala byť primeraná k veľkosti vášho priestoru. Veľký otvorený podlahový priestor bude vyzerať dobre s veľkými dlaždicami, do strednej alebo malej miestnosti sa lepšie hodia menšie dlaždice alebo mozaiky. Veľké dlaždice s rozmermi najmenej 30 – 45 centimetrov môžu veľkú alebo stredne veľkú miestnosť ešte viac opticky zväčšiť. Drobné obkladačky a mozaiky dobre fungujú v kúpeľniach.

Prečítajte si tiež
Podlahy, zásteny a dosky: Aké povrchy vybrať do kuchyne?

Myslite však tiež na to, že malé dlaždice znamenajú viac škárovacích
línií – čo nie je úplne praktické. V malých priestoroch je ideálne zladiť farbu škáry s dlaždicami, aby podlaha vyzerala celistvo. Dlaždice s geometrickým tvarom sa dajú použiť na vytváranie jedinečných a zábavných vzorov, ktoré fungujú na zdôraznenie niektorých zón. Umiestnite ich len na jednu časť (napríklad ku kuchynskému ostrovčeku, či medzi jedálenský kút a kuchynskú časť), čo miestnosť obohatí o zaujímavý detail.

Ruka vyberá z dlaždíc

Zdroj: iStock

5. Neošetrené obklady z prírodného kameňa

Ak ste si vybrali na podlahu prírodný kameň, musí byť správne
ošetrený – utesnený. Je to preto, že kameň je porézny a počas svojej životnosti absorbuje rozliate tekutiny, odrobinky jedla a podobne. Ináč bude podlaha náchylná na poškodenie, čo zase povedie k rastu baktérií. Kameň neznesie ani žiadne drsné čistiace prostriedky, pretože môžu odstrániť tesniacu hmotu, ktorou je ošetrený.

Prečítajte si tiež
Prečo má vinylkorková podlaha taký úspech?

6. Používanie nesprávnych čistiacich roztokov

Každá podlaha je iná, rovnako ako podlahové materiály, povrchové úpravy a dokonca aj spôsob ich inštalácie. Pri čistení podlahy sa uistite, že používate správny čistiaci prípravok na daný materiál. Keď čistíte drevenú podlahu, obmedzte množstvo mydlovej vody na minimum a namiesto toho použite čistiaci prostriedok vyrobený na drevo.

Káva na podlahe

Zdroj: iStock

Čistiaci prostriedok na porcelánové alebo keramické dlaždice nebude fungovať na dlaždice z prírodného kameňa. Dobrým domácim prípravkom na čistenie podláh je roztok z jedného dielu bielidla a štyroch dielov vody.

Sabína Zavarská

Foto: istock.com

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: čistenie podlahy podlahové krytiny renovácia podlahy
Zdieľať článok

Diskusia