Zdroj: istock.com

Podlahové inšpirácie pre všetkých, ktorí chcú skrášliť svoje bývanie

25. 05. 2020
Zdieľať

Nie je dôležité len to, kam kráčame, ale aj to, po čom kráčame.

Podlaha je jedným zo základných prvkov interiéru, o ktorých sa rozhodujeme už v ranej fáze stavby alebo rekonštrukcie. Väčšina ľudí siaha po neutrálnej podlahe, ak už od začiatku nemá do detailov premyslené, ako bude interiér vyzerať. Keďže podlaha tvorí podstatnú časť plochy, dokáže ktorejkoľvek miestnosti vdýchnuť osobitý charakter. Či už uvažujete o celkom novej podlahe, alebo zvažujete, ako tú starú vylepšiť, pozrite sa s nami na zaujímavé tipy, úpravy a trendy.

podlahové krytiny

shutterstock

Pekná a funkčná zároveň

Dlhodobým trendom v bývaní je používanie prírodných materiálov a výnimkou nie sú ani podlahové krytiny. Medzi obľúbené prírodné podlahy patria u nás predovšetkým keramické a kamenné dlažby zo žuly, mramoru či travertínu. Okrem zvoleného kameňa má však veľký vplyv na estetickú a funkčnú stránku podlahy aj jej povrchová úprava. Do viac namáhaných miestností, ako je napríklad kuchyňa, zvoľte skôr nenasiakavé podlahy odolné proti znečisteniu a jednoduché na údržbu.

biela podlaha

Paul Messey

Sivá a biela

Drevo, to nie sú len rôzne odtiene hnedej. Veľkým trendom v oblasti drevených podláh sú sivá a biela. Tieto farby zvoľte, ak chcete, aby váš interiér pôsobil pokojne, sviežo a nadčasovo. Sivá podlaha pekne vynikne predovšetkým v kombinácii s teplými farbami. Vďaka bielej drevenej podlahe zasa vytvoríte vo svojom domove atmosféru plážového domčeka s boho nádychom. Najčastejšie sa tieto odtiene dosahujú bielením, v prípade, že vaša podlaha je bledá, ale chcete ešte svetlejší odtieň, vyskúšajte farby na podlahu. Olejovú farbu Woca na drevenú podlahu v sivom odtieni kúpite na bionebe.cz.

dlažba v kuchyni

Haris Kenjar

Grafické vzory

Pri dlažbe si vyberá väčšina ľudí tú klasickú jednofarebnú veľkoformátovú. Vzhľadom na veľký výber a ešte väčší efekt, ktorý dokáže výrazná dlažba vytvoriť, je to však obrovská škoda. Zaujímavé sú dlaždice s výraznou kresbou a geometriou. Vzor vyberajte podľa toho, aký výsledný dojem od nej očakávate – väčší vzor miestnosť opticky zväčší, menšie dlaždice zasa miestnosť zútulnia a dlaždice s rozličnými či náhodne usporiadanými tvarmi a vzormi priestor síce opticky zmenšia, ale dodajú mu šmrnc.

parkety

Riga Parket

Kreatívne parkety

Aj keď to tak na prvý pohľad nemusí vyzerať, parkety ponúkajú nekonečné množstvo variácií, ako pomocou podlahy upútať všetky pohľady. Okrem netypickej farby to docielite napríklad aj rôznymi šírkami jednotlivých parkiet či uložením do zaujímavého vzoru. Mozaikové a zámocké parkety sú charakteristické zaujímavými vzormi a tvarmi, ktoré pripomínajú napríklad kríž, hviezdu či kvet. Vhodné sú do minimalistických interiérov, kde naplno vyniknú, alebo do interiérov, z ktorých dýcha história.

TOP TIP

Na ošetrenie drevenej podlahy používajte olej alebo vosk, ktoré sú na rozdiel od syntetických lakov priedušné.

Maľované dlaždice

Nicolette Tabram

Maľované dlaždice

V prípade, že vás vaša stará podlaha omrzela, nemusíte ju hneď meniť za novú. Skúste ju miesto toho vylepšiť maľovaním. Ide o pomerne jednoduchý a finančne nie až taký náročný spôsob, ktorým sa okrem iného aj zabavíte. Stačí vám predloha so vzorom, ktorý priložíte k pôvodnej podlahe či dlaždici a aplikujete farbu. Pred samotným maľovaním nezabudnite dlážku vypieskovať a poriadne umyť, aby vám farba pekne chytila. Široký výber vzorov a rozmerov predlôh na maľovanie nájdete na etsy.com.

podlahové krytiny koberec

Apartment Therapy

Viac kobercov

Koberce sa v našich končinách stále nevyužívajú tak často, ako by sa mohli, a to napriek tomu, že nás príjemne zohrievajú od nôh a tlmia hluk v miestnosti. Ak sa vám celoplošný koberec nepozdáva, skúste vrstviť viac kobercov s odlišnými vzormi, farbami a materiálmi na menšej ploche. Aby vám však nevznikol nesúrodý mišmaš, ale naopak, žiadaný šik efekt, môžete ako podklad použiť väčší koberec z materiálov, ako sú juta alebo morská tráva, a položiť naň menší koberec vo veselých farbách či s etnickým vzorom. Široký výber nájdete na rugvista.cz.

Tip redakcie

Ak chcete zachovať dlažbu v perfektnom stave, používajte parné čističe, ktoré vďaka kombinácii pary, tlaku a vysokej teploty odstránia každú nečistotu.

vinylová podlaha

schachermayer.com

Chameleón vinyl

Túžite po drevenej, keramickej alebo mramorovej podlahe, ale máte obmedzený rozpočet? Siahnite po vinyle, ktorý kúpite prakticky s akýmkoľvek vzorom za priaznivú cenu. Vrstva so vzorom by mala mať vysoké rozlíšenie, aby mala podlaha skutočne realistický vzhľad. Vinylová podlaha TILO Eleganto, dekor mramor Carrara, 50 €/m2, schachermayer.com.

Drevená masívna podlaha

Kährs

Prečítajte si tiež
Prečo má vinylkorková podlaha taký úspech?

Dokonalá nedokonalosť

Drevená masívna podlaha zamestnáva takmer všetky zmysly – je krásna na pohľad, vonia ako les, po čase mierne vŕzga. Aby ste jej dodali ďalší rozmer, skúste ju vybrúsiť do nedokonalosti, a to doslovne. Použite techniku kefovania, počas ktorej sa odstránia mäkké časti dreva. Vďaka tomu sa zvýraznia štruktúry vlákien a podlaha bude imitovať staré drevo, ktorého vzhľad je veľmi žiadaný najmä v rustikálne a vidiecky ladených interiéroch. Takéto „driapanie dreva“ môžete vyskúšať sami pomocou oceľovej kefy, ktorá sa dá bežne kúpiť v železiarstve. Drevená podlaha Kährs z kolekcie Craftsman, materiál dub Kronoberg 2,72 m2 za 90 €, sukuppodlahy.cz.

korková podlaha

Hornbach

Udržateľné možnosti

Aj v oblasti podlahových krytín sa začalo viac prihliadať na životné prostredie. Medzi udržateľné varianty podlahových krytín patrí najmä bambus a korok. Bambusová podlaha je tvrdá a veľmi odolná, zároveň však pružná a nenáročná na údržbu. Korková podlaha je zasa na dotyk mäkká, teplá, navyše tlmí hluk. Oba typy je potrebné pravidelne ošetrovať olejom alebo voskom, čo však vyváži dobrý pocit z pomoci našej planéte. Korkové dlaždice NATURAL, 30 × 30 cm, 1 balenie za 14 €, hornbach.sk

Dobré rady

Drevená masívna podlaha (v podobe dosiek alebo parkiet) je odolný a pevný typ podlahovej krytiny s dlhou životnosťou. Medzi výhody patrí aj schopnosť tlmiť zvuky a možnosť renovácie. Naopak, nevýhodou je vyššia cena a neodporúča sa pod ňu inštalovať podlahové kúrenie. Drevo časom pracuje, mierne mení svoj tvar a farbu, čo však prispieva k jeho
originalite. Aby však podlaha nepracovala nežiaducim spôsobom a nedošlo k jej poškodeniu, mali by ste v miestnostiach, kde je, udržiavať stálu vlhkosť medzi 50 a 60 %.

Laminátová podlaha sa skladá z niekoľkých vrstiev. Tú dekoračnú tvorí papier, ktorý možno potlačiť rôznymi vzormi, vďaka čomu existuje naozaj široký výber laminátových podláh. Na tejto vrstve je uložená fólia s teplom vytvrdenou živicou, ktorá podlahu chráni pred poškodením. Nosná doska je zvyčajne z drevotriesky. Výhodou laminátovej podlahy je práve odolnosť proti mechanickému poškodeniu, jednoduché ukladanie a údržba a tiež nižšia cena. Nevýhodou sú horšie zvukovoizolačné schopnosti, pomerne tvrdý a chladný povrch aj zložitejšia oprava.

Vinylová podlaha sa vyrába z polyvinylchloridu (PVC) a je tiež zložená z niekoľkých vrstiev. Vďaka nižšej obstarávacej cene a širokému výberu vzorov je pomerne obľúbená. Dokáže imitovať v podstate akýkoľvek materiál. Je nenáročná na údržbu, príjemná na dotyk pri chôdzi, odolná proti poškriabaniu a vlhkosti, a teda vhodná naozaj kamkoľvek. Nevýhodou sú nižšie izolačné schopnosti a možnosť vzniku škár v prípade, že sú v miestnosti veľké teplotné výkyvy.

Dlažba je v podstate univerzálna podlahová krytina, pretože je vhodná do interiéru rovnako ako do exteriéru – rozdiel je len v záťaži, ktorú unesie. Najčastejšie sa stretávame s keramickou dlažbou, ktorá je veľmi odolná a trvanlivá a v interiéri vám vydrží bez problémov aj desiatky rokov. Ľahko sa udržuje čistá a jej cena je priaznivá. Nevýhodou je možnosť pošmyknutia, preto pri kúpe sledujte aj protišmykovosť. Druhou nevýhodou je, že bez podlahového kúrenia je na dotyk chladná.

Text: Lucia Blažiová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: drevené podlahy koberce podlahové krytiny vinylové podlahy
Zdieľať článok

Diskusia