Päť moderných inšpirácií na fasádu domu
Zdroj: shutterstock.com

Päť moderných inšpirácií na fasádu domu

23. 09. 2021 Zdieľať

Konečne prišiel čas na výstavbu domu vašich snov, no vy trávite celé hodiny nad návrhom interiéru? Nepodceňujte riešenie fasády! Hovorí sa, že šaty robia človeka, v stavebníctve a architektúre však môžeme tvrdiť, že „fasáda robí dom“.

Mnoho ľudí sa obracia na architektov a stavebníkov s jedinečnými požiadavkami na dispozíciu a riešenie interiéru, pričom zovňajšok budovy neraz stojí na poslednej koľaji návrhu. Výsledkom sú častokrát nekonečné „záhony“ identicky vyzerajúcich domov, kde maximum dekoru tvorí umelý kameň v medziokennom priestore. Dobrá správa – dá sa to robiť aj inak.

Prinášame vám 5 typov materiálových riešení, ktoré vyniknú v dave!

Drevo

V našich končinách rustikálna klasika, ktorá zažila v posledných desaťročiach ústup po pretekoch s klasickými omietkami. Ak máte radi prírodný vzhľad s moderným dizajnom, stavte na obklad z dreva.

Možností je hneď niekoľko – obklad zo sibírskeho smrekovca bez ďalšieho ošetrovania dreva v priebehu rokov naberie prirodzene sivo-strieborný odtieň. V kombinácii s rovnými líniami vytvorí dokonalé spojenie minimalistického dizajnu s prírodnou textúrou. Ak máte radi experimenty, môžete sa pustiť do tzv. „Shou Sugi Ban“ fasády. Ide o tradičnú japonskú techniku konzervovania dreva jeho opaľovaním. Výsledkom je čierne drevo s výraznou štruktúrou, ktoré vydrží stovky rokov.

Moderná tehlová fasáda

Zdroj: shutterstock.com

Tehla

Možno si mnohí z vás pod týmto pojmom predstavia anglickú štvrť s ikonickými tehlovými radovými domčekmi. Ak ste, milovníci industriálneho šmrncu, môžete tehlu skombinovať s väčšími zasklenými plochami a antracitovou farbou – peknému výsledku sa nevyhnete. Pre niektorých overená klasika, no tehla v súčasnosti ponúka oveľa širšie spektrum využitia.

Stačí sa pri návrhu pohrať s jednoduchým vzorom alebo vysunutím tehál a vznikne vám osviežujúca moderná fasáda.

Ďalšie inšpirácie nájdete v článku na webe www.vdobrom.sk.

Kategória: Steny a fasády
Tagy: corten drevené fasády tehlové fasády
Zdieľať článok