Zdroj: istock.com

Ako na inovatívnu a nadčasovú fasádu

10. 02. 2022
Zdieľať

Okrem ochrany domu pred poveternostnými podmienkami, je fasáda hlavným prvkom, ktorý človek zaznamená pri pohľade na dom. Ak vás nudí biela omietka, ukážeme vám možnosti zaujímavého spracovania fasád.

Kompozitný obklad

Moderný obklad, ktorý vyzerá na nerozoznanie od dreva? Áno, dobre vidíte. Kompozitný obklad je reálna a prírodná imitácia dreva s množstvom výhod. Vďaka odolným vrstvám je v porovnaní s drevom odolný voči vode, poveternostným podmienkam a UV žiareniu.

Prečítajte si tiež
Útulná rodinná chata s nezvyčajnou drevenou fasádou

To mu zabezpečuje všetky estetické vlastnosti desiatky rokov bez akejkoľvek údržby. Medzi dôležité faktory patrí aj fakt, že tento obklad je vyrobený z recyklovaného materiálu a sám je 100% recyklovateľný.

Moderný dom s presklením

Zdroj: iStock

Trapézový plech

Najčastejšie je používaný v priemysle, ale pri správnom výbere dokáže ozvláštniť fasádu. Výhodou trapézového plechu je jeho vysoká odolnosť voči extrémnym podmienkam, akými sú sneh, ľad alebo horúčava. Ak vám ako prvé napadla korózia, nemusíte sa báť. Dnešné výrobky trapézových profilov obsahujú protikoróznu ochranu pozinkovaním alebo v podobe ochranných povlakov. Cena týchto plechov je nad očakávanie dobrá a máte možnosť si vybrať z množstva farebných prevedení, napríklad aj imitáciu dreva.

Schody za sklom

Zdroj: iStock

Corten

Každá fasáda z Corten ocele je jedinečná. Vplyvom poveternostných podmienok sa na jej povrchu vytvorí vrstva nazývaná patina. Tá ochraňuje samotné jadro obkladu a farebne sa mení, od hrdzavo-oranžovej až po tmavohnedú.

Prečítajte si tiež
Ako postupovať pri obnove fasády starého domu

Vďaka svojmu špeciálnemu zloženiu si Corten fasáda nevyžaduje žiadnu povrchovú úpravu a údržbu. Ako prevetrávaná fasáda zlepšuje teplotechnické vlastnosti domu. Tento materiál je ekologický a 100% recyklovateľný, čo je veľkým prínosom pre súčasnú klimatickú situáciu.

Moderná architektúra dom detail okná

Zdroj: iStock

Pohľadový betón

Dekoratívne betónové omietky sú skvelou voľbou. Dodajú vášmu domu moderný štýl a ich aplikácia vôbec nie je náročná. Okrem toho disponujú dlhou životnosťou a ochránia váš dom pred prasklinami, plesňami a riasami. Zabezpečujú dokonalú ochranu a sú dostupné v rôznych farebných prevedeniach.

Prečítajte si tiež
Trojpodlažný dom otvára a zatvára fasádu podľa nálady domácich

Titánzinkové plechy

Titánzinok je moderný materiál vyrobený prevažne zo zinku s prímesou titánu a medi. Typické vlastnosti zinku spôsobujú nezvyčajne dlhú životnosť materiálu.

Kovová stena detail

Zdroj: iStock

Tento prírodný plech je spočiatku lesklý, ale po čase sa na ňom vytvára patina (ochranná vrstva) šedej farby, ktorá celý pohľad zmatní. 100% recyklovateľný prírodný materiál je šetrný k životnému prostrediu, úplne bezúdržbový, nevyžaduje si protikorózne opatrenia a natieranie, je odolný voči poškriabaniu a dá sa ľahko formovať.

Nina Macáková

Foto: istock.com

Kategória: Steny a fasády
Tagy: corten fasády kompozitné materiály moderné bývanie pohľadový betón renovácia fasády titánzinok
Zdieľať článok

Diskusia