Zdroj: Tamara Uribe, Carlos Quintal, Diego Lizama

Aj takto môže vyzerať tradičný vidiecky dom. Pohodlné bývanie v korunách stromov

11. 06. 2021
Zdieľať

Ak si myslíte, že v korunách stromov môžu byť ukryté len detské domčeky, riešenie mexických architektov určite vás prekvapí. Tento „treehouse“ ponúka pohodlie, aké nenájdete ani v mnohých bežných stavbách.

Oslovil nás prívetivým interiérom, ale fascinujúcejšie je aj využitie vonkajších priestorov pod domom a v jeho najbližšom okolí. „Život na strome“, ako projekt nazvali architekti Andrea Cecilia Alcocer Carrillo a Diego Andrés Lizama Azcorra, vyplynul zo snov dievčaťa, ktoré trávilo detstvo lezením po mohutných stromoch a konároch pri starom murovanom dome.

Prečítajte si tiež
Staršiemu kamennému domu chýbalo spojenie s pozemkom, pozrite sa na tú zmenu!

Roky plynuli, ale stromy a kamenné múry starého domu zostali ako svedkovia dávnych čias. Práve ony sú hlavnými hrdinami dnes už splneného sna z detstva. Nový „únikový“ dom je špeciálne navrhnutý presne na tom istom pozemku, kde bol kedysi starý rodinný dom – priamo nad ním. Oddych a pohodlie v korunách stromov má však úplne inú podobu ako kedysi.

Bazén pred vyvýšeným domom

Časť domu, ktorá stojí na betónovej doske je vsadená v korunách piatich starých stromov. Zdroj: Tamara Uribe, Carlos Quintal, Diego Lizama

Betónová doska nad starými múrmi

Zaujímavý dom v korunách stromov sa nachádza v srdci mesta Yaxkukul na polostrove Yucatán. Samotný projekt je koncipovaný ako tradičný vidiecky mayský dom. Jeho centrom je otvorené patio – kde sa stretávajú všetci obyvatelia domu. Do tohto otvoreného priestoru nenápadne zasahujú zvyšky starého domu, tiene starých stromov a pozostatok túžby malého dievčatka, ktoré je dnes dospelou ženou. Základom novostavby je betónová doska plávajúca vo výške nad zvyškami kamenných múrov pôvodného domu.

Šmykľavka z terasy

Pod betónovou základňou visia hojdačky, z hornej terasy s barom vedie šmykľavka a na každom kúsku uvidíte zavesené hojdacie siete, v ktorých môžete pohodlne relaxovať. Zdroj: Tamara Uribe, Carlos Quintal, Diego Lizama

Modrá dlažba ako spomienka, bazén, hojdačky aj šmykľavka

Samotný obytný priestor začína už vonku – pod betónovou doskou. Hlavné slovo tu má príroda a pozostatky starého domu. Schody do priestorov na betónovej doske začínajú na terase so svetlomodrou dlažbou. Je spomienkou na pôvodné podlahové dlaždice domu.

Prečítajte si tiež
Ako si architekt postavil vlastný nízkoenergetický dom z prírodných materiálov

V jednej časti ju obklopujú staré múry a vytvárajú intímny kútik na posedenie. Kúsok odtiaľ sa nachádza obdĺžnikový bazén, pod betónovou základňou visia hojdačky, z hornej terasy s barom vedie šmykľavka a na každom kúsku uvidíte zavesené hojdacie siete, v ktorých môžete pohodlne relaxovať.

Vyvýšený dom v noci

Drevené lišty kontrolujú priepustnosť svetla, ale taktiež zabezpečujú potrebné súkromie. Zdroj: Tamara Uribe, Carlos Quintal, Diego Lizama

Konáre a lišty ako ochrana pred silným slnkom

Časť domu, ktorá stojí na betónovej doske je vsadená v korunách piatich starých stromov. Sú to takzvané ramónske stromy, ramóny – tak sa hovorilo orechovým stromom Brosimum alicastrum v mayskom jazyku.

Bazén pred vyvýšeným domom

Zaujímavý dom v korunách stromov sa nachádza v srdci mesta Yaxkukul na polostrove Yucatán. Samotný projekt je koncipovaný ako tradičný vidiecky mayský dom. Zdroj: Tamara Uribe, Carlos Quintal, Diego Lizama

Drevené lišty kontrolujú priepustnosť svetla, ale taktiež zabezpečujú potrebné súkromie. Aj koruny stromov fungujú ako ochrana pred silnými slnečnými lúčmi, nehovoriac o tom, akú atmosféru vytvárajú v interiéri. Celým priestorom prechádza prirodzené vetranie.

Prečítajte si tiež
Videli ste niekedy krajší a zaujímavejší záhradný domček?

„Život na strome“

Architektonický ateliér: LAAR
Autori: Andrea Cecilia Alcocer Carrillo, Diego Andrés Lizama Azcorra
Lokalita: Mexiko
Plocha: 225 m2
Realizácia: 2019

Sabína Zavarská
Foto: Tamara Uribe, Carlos Quintal, Diego Lizama

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené fasády ekologické domy geometrické tvary pohyblivé zásteny
Zdieľať článok

Diskusia