Zdroj: Bramac

Čo očakáva zákazník od strechy? Nech v nej nekondenzuje vlhkosť!

09. 08. 2022 Zdieľať

Najmä v prípade zobytnených podkroví sa v interiéri tvorí veľa vlhkosti. Táto vlhkosť musí byť cez strechu odvetraná, inak kondenzuje a vracia sa ako „zatečenie" naspäť dovnútra.

Vetrací pás je strešným doplnkom na hrebeni a nárožiach strechy, ktorý zabezpečuje odvetranie vnútorného nadmerného tepla a vlhkosti mimo strechy. Zároveň však musí chrániť strechu pred prienikom vonkajšej vlhkosti (dažďa, snehu) do strechy. Na trhu sú dostupné rôzne úrovne kvality vetracích pásov. Nasledujúci test poukáže na rozdiel v ich funkčnosti. Na hermeticky uzavretej strešnej makete s krytinou Bramac sme na jej hrebene nainštalovali vedľa seba dva vetracie pásy – v ľavej časti originálny Bramac Figaroll Plus, v pravej časti neznačkový výrobok. V makete je umiestnený „dymostroj“, vďaka ktorému je možné vidieť prúdenie simulovanej „vlhkosti” cez strechu.

Test s odvetraním Bramac

Test s odvetraním. Zdroj: Bramac

Aký je výsledok? Originálny vetrací pás Bramac v ľavej časti zabezpečí vďaka systému prestupových kanálikov bezproblémové odvetranie, neznačkový výrobok v pravej časti pre svoju jednoduchú stavbu a materiál nedokáže vlhkosť vôbec odvetrať. Tá sa potom v reálnom prípade vyzráža na vnútornej strane a zateká ako voda naspäť do interiéru. Použitie originálneho vetracieho pásu má okrem jeho schopnosti odvetrávania aj ďalšie výhody:

  • vynikajúcu lepivosť na krytinu
  • vysokú rozťažnosť a tým tvarovateľnosť aj na vysoké vlny škridiel
  • ochranu pred zatečením vody z vonkajšieho prostredia
  • možnosť získania dodatočnej záruky na funkčnosť strechy ako celku
Milan Rigo, Strechy Rigo, s. r. o.

Milan Rigo, Strechy Rigo, s. r. o. Zdroj: Bramac

Originálne doplnky priamo od kvalitného výrobcu dokážu odvetrať strechu tak, aby nehrozilo žiadne riziko kondenzácie

Milan Rigo, Strechy Rigo, s. r. o.

Zdroj: PR článok BMI Slovensko, s. r. o.

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: izolácia strtechy strešný systém vetrací systém
Zdieľať článok