Denné svetlo tam, kde doteraz nebolo

Denné svetlo tam, kde doteraz nebolo

29. 06. 2018 Zdieľať

Denné svetlo je kľúčovým faktorom v živote každého z nás, i keď si to často neuvedomujeme. Spolu s viacerými faktormi, ako je pravidelné vetranie, tepelný komfort, či pestrá strava s obsahom zeleniny a ovocia, ovplyvňuje kvalitu prostredia, v ktorom žijeme.

Dostatok denného svetla významne ovplyvňuje naše biologické hodiny. Človek sa s ním stotožňuje a vďaka nemu telo funguje a reaguje vyrovnanejšie. Pre väčší komfort a zvýšenie kvality vnútorného prostredia postačí, ak do interiéru pozveme prírodu a dovolíme jej, aby udávala rytmus. Práve preto by v každej miestnosti malo byť okno, ktoré život ľudí automaticky prepája s vonkajším prostredím. V prípade priestorov pod strechou existuje riešenie aj pre miestnosti, kam okno, či už fasádne alebo strešné, umiestniť nemožno. Ním je svetlovod.

Umelé svetlo verzus prirodzené svetlo

Neodškriepiteľným faktom je, že umelé svetlo nikdy nenahradí prirodzené. Každý deň treba plne využiť potenciál denného svetla, ktoré do interiéru prichádza a je zadarmo. Jeho dostatok veľmi pozitívne vplýva na psychiku človeka. Veď si len predstavte – však vás ráno teší, keď vidíte, že svieti slnko? Rovnako si ho treba užívať a využívať ho, či už sme v práci, na prechádzke, alebo si doma čítame knihu a varíme. Ak neustále počas dňa zapíname svietidlá a dosvetľujeme miestnosti, niekde je problém – ten vie v prípade rodinných domov jednoducho a efektívne vyriešiť svetlovod. 


Umelé svetlo nikdy nenahradí prirodzené.

2206591
VELUX SLOVENSKO spol. s r. o.


Umelé svetlo nikdy nenahradí prirodzené.

Denné svetlo tam, kde doteraz nebolo

V každom dome sa nachádzajú priestory, ktorých hodnota býva niekedy podceňovaná – chodba, predsieň, šatník alebo kúpeľňa – a zvyčajne sú lokalizované uprostred dispozície. Z tohto dôvodu do nich nemožno denné svetlo dostať len tak. Svetlovody sú riešením, ktoré ho cez strechu dokáže priviesť do interiéru. Zároveň ním presvetlí tieto miestnosti až do takej miery, aby počas dní a jasných nocí dokázali fungovať bez využívania umelých zdrojov svetla. Tento spôsob presvetlenia, ktorý spája dizajn s funkčnosťou, možno využiť aj v prípade veľkých obytných miestností, keďže denné svetlo prichádzajúce cez fasádu je schopné dosiahnuť najďalej 3,5 metra od okna. Správne umiestnený svetlovod je zaujímavým doplnkom aj tmavších častí obytných miestností, napríklad obývačky. 

TIP: Ako zistíte, že svetelné podmienky vo vašom dome sú nevyhovujúce?

Prvým jasným znakom, že by ste doma potrebovali viac denného svetla, je pravidelné využívanie umelého svetla počas dňa. Keď chcete jeho množstvo zmerať postačí, ak si stiahnete aplikáciu určenú pre smartfóny a tablety LUXMETER. Keď ju nainštalujete a spustíte, prejdite sa jednotlivými miestnosťami – aplikácia okamžite zmeria intenzitu osvetlenia. Telefón vtedy treba držať displejom nahor. Aplikácia ukáže, pre aký priestor sa dané presvetlenie hodí a aké sú odporúčané hodnoty pre konkrétnu miestnosť. Aktuálne nameraný výsledok možno na obrazovke zastaviť pomocou tlačidla „pause“, ďalšie meranie sa spustí pri stlačení „play“. Aplikácia meria a zobrazuje orientačné hodnoty intenzity osvetlenia v luxoch. Aplikácia je k dispozícii v Google Play a v App Store.

Aplikácia je k dispozícii v Google Play a v App Store. Video, ktoré názorne ukazuje jej fungovanie: https://youtu.be/ZqauuFShQo0 


Prostredníctvom aplikácie LUXMETER zistíte, či máte doma dostatok denného svetla.

2206595
VELUX SLOVENSKO spol. s r. o.


Prostredníctvom aplikácie LUXMETER zistíte, či máte doma dostatok denného svetla.

www.velux.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. 

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: denné svetlo svetlovody
Zdieľať článok