Strešné krytiny (1. časť)

Strešné krytiny (1. časť)

01. 03. 2006
Zdieľať

Strecha chráni dom pred poveternostnými vplyvmi, je nárazovou plochou na všetko, čo padá z oblohy či letí vzduchom, je preto pochopiteľné, že musí byť odolná. Ak sa chystáte pokryť vašu novú strechu krytinou a uvažujete nad tou pravou, prípadne stará už doslúžila, možno vám pomôže náš prehľad.

Kvalitu krytiny ovplyvňujú typ, vlastnosti a kvalita surovín použitých na jej výrobu, poveternostné podmienky (dážď, sneh, vietor…), riešenie detailov strechy, ale aj sklon strechy a umiestnenie stavby. Nie všetky tieto činitele možno objektívne posúdiť či ovplyvniť ich. Dôležité však je sústrediť sa na to, čo sa ovplyvniť dá. Výber krytiny, vyhovujúce riešenie a dôsledné, bezchybné zhotovenie detailov strechy sú najlepšie predpoklady, že vás vaša nová strecha nesklame.

Delenie krytín


Strešné krytiny (1. časť)

47208

Krytiny možno deliť z viacerých hľadísk, z praktického hľadiska je dôležité delenie na ťažkú a ľahkú krytinu, ktorá môže byť veľkoformátová a maloformátová, rovinná a profilovaná. Ťažkou krytinou je keramická, betónová a bridlicová škridla. Je drahšia, ale aj trvanlivejšia (jej životnosť sa často rovná životnosti celého domu), odolná proti ohňu, zaťaženiu, vetru a pod. Ľahkou je plechová, bitúmenová, vláknitocementová a transparentná krytina, fólia, drevené šindle a slama. Je lacnejšia, ale aj menej trvanlivá. Špeciálnymi prípadmi sú pokrytie strechy monolitickou krytinou (to znamená, že sa na strechu nanáša v tekutom stave a až potom tvrdne) a vegetačná strecha.

Keramická škridla


Strešné krytiny (1. časť)

47216

Keramická škridla má dlhú tradíciu a až dodnes je jednou z najpoužívanejších krytín v strednej Európe. Surovinou na výrobu keramickej škridly je hlina. Výrobný proces je zaujímavý, najmä keď si uvedomíme, že do hliny sa často okrem vody nič nepridáva a výsledkom je napriek tomu odolná krytina s dlhou životnosťou. Z vyťaženej, odležanej a „vymiesenej“ hliny sa škridly vytvárajú razením alebo ťahaním. Podobnosť možno nájsť v kuchyni – pás cesta s požadovaným prierezom sa reže na kusy (ťahané škridly) alebo sa z „placky“ cesta formičkou vyrazí žiadaný tvar (razené škridly). Potom sa škridly sušia a vypaľujú pri teplote až 1 200°. Tak získavajú svoje konečné vlastnosti – malú pórovitosť, nízku nasiakavosť, farebnú stálosť a mrazuvzdornosť.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Strešné krytiny (1. časť)

47215

Prirodzenou farbou keramickej škridly je červená. Farbu však možno ovplyvniť. Bez zmeny vlastností povrchu farbí škridlu engoba. Odtieň závisí od množstva oxidov. Jej výhodou je stálofarebnosť a odolnosť proti UV-žiareniu. Redukčnými činidlami pridávanými do ohňa sa mení prirodzená červená farba črepu na šivomodrú. Úplne odlišným je glazovanie škridiel. Glazúra vytvára na škridle sklovitý povrch, ktorý zabraňuje usádzaniu nečistôt, machov, rias a pod.

Betónová škridla


Strešné krytiny (1. časť)

47205

Vzhľadovo i vlastnosťami podobnou keramickej je jej veľký konkurent – betónová škridla. Vyrába sa z portlandského cementu, piesku, vody a prímesí. Rovnako ako keramická, aj betónová škridla sa môže zhotoviť razením alebo ťahaním. Mäkká škridla po úprave povrchu tvrdne vo vytvrdzovacej komore a vzápätí na vzduchu, kde po niekoľkých dňoch získa konečnú pevnosť.

Povrch betónovej škridly môže byť hladký alebo granulovaný, líšiť sa môže aj farbou. Najčastejšie sa farbí na červenú, hnedú, tmavošivú, aj keď dnes získavajú na obľube aj netypické farby – modrá, zelená a pod. Výhodami betónovej krytiny sú jej dlhá životnosť, vysoká pevnosť a minimálna potreba.


Strešné krytiny (1. časť)

47206

Z hľadiska tvaru má keramická aj betónová krytina mnoho možností. Osvedčenou a veľmi rozšírenou je tzv. bobrovka. Svojimi malými rozmermi je vhodná na prekrytie aj komplikovanejších striech a zakrivení. Medzi inak tvarované patrí napríklad krytina z vlnoviek, z korýtok, jednodrážková a dvojdrážková škridla. Niektoré spoločnosti ponúkajú aj veľkoformátovú škridlu, ktorej hlavnou výhodou je nižšia hmotnosť v porovnaní s bežnými ťažkými škridlami.

Výrobcovia ponúkajú okrem klasickej škridly aj originálne príslušenstvo (stúpaciu plošinu, škridlu antény, odvetrávaciu škridlu, polovičnú i koncovú škridlu, hrebenáč…), vďaka ktorému je strecha dokonale chránená pred poveternostnými vplyvmi a klampiarske práce možno obmedziť na minimum.

Pálená aj betónová krytina sa zväčša vešia na latovanie, pod ktorým je upevnená poistná hydroizolácia. Vodonepriepustnosť krytiny zabezpečuje systém drážok, ktoré do seba po uložení zapadajú. Škridlu možno obvykle použiť na šikmé a strmé strechy so sklonom 35 až 60°, ale pri istých podmienkach sa môže použiť už pri sklone 15°.

Bridlicová (kamenná) krytina


Strešné krytiny (1. časť)

47207

Posledným zástupcom ťažkých strešných krytín je bridlicová krytina. Má svoju históriu, ale dnes sa už používa iba výnimočne. Môže byť z prírodného alebo umelého kameňa, jej výhodou je zaujímavý vzhľad strechy a používa sa najmä na architektonické riešenie. Oproti ostatným ťažkým krytinám je drahšia.

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: strecha strešná krytina
Zdieľať článok

Diskusia