Zdroj: Wienerberger

Strešné krytiny, ktoré zaujmú na prvý pohľad

29. 05. 2023 Zdieľať

Šikmé strechy majú dlhú tradíciu a už stáročia sú súčasťou rodinných domov. Obľúbené sú však aj dnes, a to najmä vďaka dlhej životnosti, výbornej odolnosti proti poveternostným vplyvom a širokým možnostiam spôsobu jej zastrešenia.

Aby ste strechu nemuseli vymeniť po pár sezónach, venujte výberu strešnej krytiny veľkú pozornosť. Pálené škridly Tondach ponúkajú nestarnúcu krásu, výhody energetickej účinnosti a bezkonkurenčnú trvanlivosť 100 % prírodného materiálu. Použiť ich môžete na novostavby i rekonštrukcie.

 Moderné farby a povrchové úpravy

Podľa čoho si vybrať dizajn, povrchovú úpravu či farbu škridiel? Závisí to od vašich konkrétnych požiadaviek a osobných preferencií. Aktuálne stoja v popredí najmä jednoduché tvary striech s nižším sklonom. Ak túžite po streche, ktorá zaujme na prvý pohľad, zvoľte si škridly s povrchovou úpravou engoba alebo glazúra. Tie  oživia každý príbytok.

Pálené škridly Tondach navyše nevyblednú ani po rokoch. Kvalitné prírodné pigmenty a náročná technika vypaľovania garantujú farebnú stálosť bez dodatočnej údržby. V prípade novostavieb sú trendom najmä škridly v tmavších odtieňoch, ktoré sa jednoducho kombinujú s inými farbami a dajú sa tak ľahko zladiť s fasádou či oknami. Pri rekonštrukciách stoja v popredí škridly v prírodnom červenom odtieni, ktoré podtrhujú dizajn rodinných domov klasického vzhľadu.

Bungalov so škridlou Tondach

Hlboké odvodňovacie drážky škridly Sensaton 11 umožňujú jej použitie aj na domy typu bungalov so sklonom strechy už od 10°. Zdroj: Wienerberger

 Trendy riešenia pre novostavby

Výber modelu strešnej krytiny závisí najmä od typu strechy, na ktorom bude použitá. Čo sa týka novostavieb, obľúbené sú predovšetkým strechy s nízkym sklonom, na ktorých vynikne krytina s jednoduchým tvarom a hladkým povrchom. Pre takéto strechy sú ideálne škridly s hlbokými bočnými a hlavovými drážkami, ktoré zabezpečia jej dokonalé odvodnenie. Výbornou voľbou sú napríklad pálené škridly Sensaton 11.

Ide o veľkoformátovú strešnú krytinu, ktorá je ideálna na strechy s nízkym sklonom od 22°, s doplnkovou hydroizolačnou vrstvou už od 10°. Táto škridla umožňuje posun až 25 mm, takže je vhodná aj pre rekonštrukcie. V ponuke je v siedmich farebných odtieňoch. Pre priaznivcov minimalizmu odporúčame modernú plochú škridlu Planoton 11 dostupnú v 5 farbách. Pri pokládke vytvára hladkú a rovnú štruktúru, ktorá ju odlišuje od ostatných typov škridiel. Čisté línie a jednoduchý dizajn sú zárukou perfektného vzhľadu strechy na všetkých typoch domov.

detail strechy s čiernou škridlou

Veľkoformátová posuvná škridla Planoton 11 má čisté a jednoduché tvary. V ponuke je v 5 farebných odtieňoch. Zdroj: Wienerberger

 Stará strecha v novom šate

Pri výbere krytiny pre rekonštruovanú strechu treba brať ohľad na jestvujúcu konštrukciu a jej nosnosť. Prvým krokom je zhodnotenie jej aktuálneho stavu. V prípade rekonštrukcie sa odporúčajú škridly s možnosťou dostatočného posuvu, vďaka čomu sa škridly prispôsobia latovaniu použitému na streche. Vhodnou voľbou sú škridly Contiton 9, ktoré umožňujú jednoduché a rýchle kladenie a vyžadujú menšiu spotrebu strešných lát.

škridla tondach na rodinnom dome

Veľký formát škridly Contiton 9 umožňuje jednoduchšie a rýchlejšie kladenie a vyžaduje nižšiu spotrebu strešných lát. Nízka hmotnosť škridly ju predurčuje na rekonštrukcie striech. Zdroj: Wienerberger

Táto krytina je oproti iným skladaným krytinám ľahšia až o 20 % a jej nízka hmotnosť je výhodou pri zachovaní pôvodného krovu rekonštruovanej strechy. V ponuke je v 4 farbách: terakota, engoba medenohnedá, engoba čierna a engoba hnedá.

detail škridly v klasickej červenej farbe

Pre rekonštruované strechy stoja v popredí škridly v prírodnom červenom odtieni, ktoré podčiarkujú dizajn rodinných domov klasického vzhľadu. Zdroj: Wienerberger

Ani v súčasnosti nestráca obľubu typický tvar škridly Steinbrück, ktorý sa na našich strechách objavuje už viac ako 200 rokov. Svojich predchodcov však prevyšuje kvalitou a presnosťou. Prednosťou týchto škridiel je možnosť ich kombinovania s pôvodnými škridlami bez potreby zmeny latovania. Rekonštrukcia strechy je tak finančne menej náročná a zákazník môže ušetriť.

Viac na www.wienerberger.sk/tondach

Zdroj: PR článok Wienerberger s.r.o.
Foto: Wienerberger

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: pálená škridla tondach Wienerberger
Zdieľať článok