Tienim, tieniš, tienime

Tienim, tieniš, tienime

21. 06. 2007
Zdieľať

Najúčinnejšou ochranou pred prehrievaním je zatienenie okien alebo ešte lepšie celej preslnenej fasády zvonka. Zariadenia, ktoré sa používajú na tienenie, môžu mať rozličné formy a okrem tienenia aj ďalšie funkcie – v rôznej miere dokážu napríklad chrániť pred pohľadmi a nevítanými návštevami zvonka, viac či menej môžu byť ochranou pred tepelnými stratami i hlukom, nehovoriac o tom, že svojím dizajnom ovplyvňujú aj vzhľad celého domu. Preto treba pri ich výbere brať do úvahy rôzne hľadiská a pamätať pritom na funkčnosť aj estetiku.Tienim, tieniš, tienime

97259


Tienim, tieniš, tienime

97249


Moderná podoba okeníc v zaujímavom a nápaditom materiálovom vyhotovení.


Potrebné tienenie – tentoraz z interiéru. Neovplyvňuje architektúru domu, je nenásilné a praktické.


Tienim, tieniš, tienime

97258


Tienim, tieniš, tienime

97260


Tieniace systémy môžu mať rozličné formy a okrem tienenia aj ďalšie funkcie. Ich dizajn tiež výrazne ovplyvňuje vzhľad celého domu.


Elegantným riešením je stabilná lamelová konštrukcia s možnosťou posunutia podľa potreby. V takomto prípadeje určite potešujúce elektrické ovládanie, aby sa nemuselo vždy vychádzať von.


Tienim, tieniš, tienime

97253


Tienim, tieniš, tienime

97255


Tu majiteľ možno dosiahne tieň vnútri, ale pohľad zvonka nepoteší.


K moderným tieniacim systémom patria vonkajšie lamelové rolety, nie každému sa však podarí ich vzhľad zladiť so štýlom domu.


Tienim, tieniš, tienime

97257


Tienim, tieniš, tienime

97252


Asi najznámejšie z tradičných spôsobov tienenia okien sú okenice, ktoré boli charakteristické pre architektúru mnohých oblastí Európy. Je však pravda, že v našich končinách (a severnejšie) nebolo tienenie prvoradou funkciou okeníc. Ich úlohou bolo najmä chrániť dom pred zlodejmi a nepriazňou počasia, preto boli väčšinou plné.


Okenice patria ku klasike na oknách. Plné však lepšie ochránia pred zlodejmi a lamelové zatienia, ale nezatemnia. Dodávajú domu romantický charakter. Fasáda tohto domu by potborevala určite nový šat, ale okenice to celé zachraňujú.


Tienim, tieniš, tienime

97254


Tienim, tieniš, tienime

97251


Tieniaca technika, ktorá vytvára fasádny systém, umožňuje veľkorysé prepojenie interiéru s exteriéru. Ak nemáte chuť na pohľady zvonka a slnečné lúče, jednoducho roztiahnete fasádne tieniace panely.


Na rozdiel od roliet možno lamely vonkajších žalúzií naklápať a vpustiť tak do interiéru práve toľko svetla, koľko je potrebné. Navyše, napríklad drevené lamely tvoria zaujímavý prvok fasády domu.


Tienim, tieniš, tienime

97248


Tienim, tieniš, tienime

97247


Gánky, podstienky a arkády ochránia v lete steny aj interiér domu pred prehrievaním a vytvoria príjemný chládok aj pred domom. Rôzne variácie na tento klasický typ protislnečnej ochrany možno nájsť aj v modernej architektúre. Škoda len, že zatiaľ väčšinou iba v zahraničí, veď na Slovensku to bol v minulosti obľúbený prvok ľudovej architektúry. Bolo by dobré poobzerať sa aj okolo seba.


Predložená lamelová konštrukcia zatieni fasádu domu, a tak zabráni prehrievaniu obvodového muriva aj prehrievaniu interiéru domu cez okná. Okrem toho je výrazným architektonickým prvkom, ktorý ovplyvňuje vzhľad domu. Zväčša pozitívne.


Tienim, tieniš, tienime

97427


Príjemnou aj praktickou slnečnou clonou je zeleň – listy ochránia pred letnou páľavou, ale v zime, keď je každý slnečný deň vzácny, holé konáriky veľa nezatienia. Zeleň tiež prečistí vzduch a pomôže telu zbaviť sa denného stresu. Aj starší dom, ktorý by už potreboval údržbu, bude pôsobiť krajšie.


Exteriérové žalúzie sú populárnym a možno povedať, že aj efektným tieniacim prvkom súčasnej modernej architektúry.


Tienim, tieniš, tienime

97428

Kategória: Okná Stavba a rekonštrukcia
Tagy: tienenie
Zdieľať článok

Diskusia