VELOX – správny plášť pre vašu stavbu

02. 05. 2012 Zdieľať

Nielen kvalitné okná, strecha, vhodný spôsob vykurovania, ale tiež výber obvodového plášťa patria medzi najdôležitejšie rozhodnutia investora a projektanta v projekčnej fáze. Nezáleží pritom, či ide o projekt výstavby rodinného domu na dedine, alebo o dvadsaťpodlažný polyfunkčný objekt v centre mesta. Sú to rozhodnutia, ktorými jej tvorcovia stavbe vdýchnu ducha, vnútorné zmysluplné usporiadanie a poriadok. Kvalita týchto rozhodnutí potom stavbu ovplyvňuje a sprevádza nielen počas výstavby, ale najmä pri jej užívaní.

— Advertorial spoločnosti VELOX-WERK s.r.o. —

Stavebný systém strateného debnenia na báze štiepkocementovej dosky VELOX uplatňuje svoje prednosti pri výstavbe rodinných a bytových domov, hotelov, administratívnych, obchodných a športových centier. Možno ho použiť aj na odhlučnenie výrobných hál a tiež ako protihlukové bariéry.

My sa však teraz pozrieme predovšetkým na jeho využitie pri stavbe rodinného domu. Prečo je stavebný systém VELOX jedinečný a taký obľúbený v zahraničí, napríklad v Rakúsku a Česku? A prečo si cestu k nemu nachádza stále viac investorov, projektantov a stavebných firiem aj na Slovensku?


VELOX – správny plášť pre vašu stavbu

1098572
VELOX-WERK s.r.o

Domy z VELOX-u sa aj bez dodatočných tepelných izolácií zaraďujú medzi nízkoenergetické. Dôležitým plusom tejto masívnej a stabilnej stavby je, že prináša dokonalé spojenie tepelnoizolačných vlastností (bez tepelných mostov) a tepelnoakumulačných parametrov betónového jadra. V praxi to znamená, že zásluhou vysokého tepelného odporu tepelnoizolačnej časti steny a tepelnej akumulácie betónového jadra zostáva v miestnosti počas celého leta príjemný chládok a v zime, naopak, potrebné teplo. Vďaka tejto zaujímavej vlastnosti majiteľ domu zo systému VELOX môže šetriť hneď dvakrát. V prvom rade v zime na kúrení, lebo steny dobre akumulujú teplo a následne ho postupne uvoľňujú do miestností domu. A takisto v lete, keď masívne jadro domu zabraňuje jeho prehrievaniu. Preto v domoch z VELOX-u nie je potrebná klimatizácia. Zároveň treba dodať, že akumulácia tepla vytvára ďalší významný benefit, ktorým je príjemná klíma v dome a pocit tepelnej pohody. Pobyt v domoch z VELOX-u je veľmi príjemný, pretože sendvičové steny VELOX stabilne dosahujú povrchové teploty na vnútornej stene okolo 20  až 21 °C. Tepelný odpor stien sa v závislosti od zvolenej hrúbky zabudovaného tepelného izolantu od 50 do 200 mm pohybuje v rozpätí 3,40 až 6,96 m2 . K/W.


VELOX – správny plášť pre vašu stavbu

1098571
VELOX-WERK s.r.o

Stabilná monolitická konštrukcia umožňuje stavať domy z VELOX-u aj v oblastiach, kde je menej stabilné podložie alebo v inak náročných geologických podmienkach. Týchto príkladov môže byť viac. Na Slovensku sa v posledných rokoch čoraz častejšie vyskytujú oblasti s prívalovými dažďami. Prudké a dlhšie trvajúce lejaky dokážu oslabiť podložie domu a na domoch spôsobujú praskliny alebo až trhliny. Vtedy sa veľkou výhodou stáva jeho masívne monolitické jadro. Betónové jadro v systéme VELOX má dostatočnú pevnosť, aby takúto záťaž zniesol. Tento stavebný systém sa dobre uplatní aj v oblastiach so zvýšenou seizmicitou.

Ak človek plánuje stavať rodinný dom, spravidla tak uvažuje preto, aby mal čo najviac súkromia (svoj vlastný „hrad“). V každom prípade tu nemalú úlohu zohráva pocit, že dom majiteľovi poskytuje útočisko, v ktorom si vie takpovediac dobiť baterky a zrelaxovať. Preto by okrem tepelnoizolačných parametrov dôležitou vlastnosťou obalovej konštrukcie domu mala byť aj výborná zvuková izolácia. VELOX v porovnaní s ostatnými stavebnými materiálmi je aj v tomto ohľade výnimočný, a to vďaka betónovému jadru a absorpčným vlastnostiam štiepkocementových dosiek.


VELOX – správny plášť pre vašu stavbu

1098570
VELOX-WERK s.r.o

O systéme VELOX sme si povedali, že má vynikajúce tepelnoizolačné parametre, ktoré prinášajú užívateľom významné úspory pri prevádzke. Zároveň však poskytujú aj viac priestoru. Ako je to možné? Štíhle sendvičové steny VELOX so sebou prinášajú nárast štvorcových metrov úžitkovej plochy domu v porovnaní s tradičnými murovacími materiálmi, ktoré na dosiahnutie podobných parametrov potrebujú oveľa väčšiu hrúbku obvodových stien ako VELOX. Tak vzniká vnútri priestor, ktorý je v porovnaní s inými materiálmi väčší aj o niekoľko štvorcových metrov.

Stavba domu zo stavebného systému VELOX je jednoduchá, presná a rýchla. Použitie mechanizmov a nároky na zariadenie staveniska sú minimálne. Práve rýchlosť, spoľahlivosť a kvalita sú najdôležitejšie benefity pri hodnotení tohto systému vôbec. Platí to tak pre investora –budúceho majiteľa domu, ako aj pre realizátorov stavby. Preto sa v konečnom súčte jeho použitie skutočne vyplatí.  

www.velox-bausysteme.com

Kategória: Materiály Stavba a rekonštrukcia
Tagy: velox
Zdieľať článok