Vyberte si pozemok podľa vašich predstáv

Vyberte si pozemok podľa vašich predstáv

29. 02. 2008
Zdieľať

Určite mnohí z vás snívajú o bývaní v novom, vlastnom dome. Samotná cesta k získaniu novej nehnuteľnosti zväčša nepatrí k jednoduchým životným etapám. Hovorí sa, že stavba rodinného domu dôkladne preverí partnerské vzťahy rodiny, keďže si málokto vie pred začiatkom stavby predstaviť, aké nepríjemnosti bude musieť riešiť. Problémom, ktoré vznikajú z nedostatočnej a nekvalitnej realizácie stavebných i technických prác, sa dá predísť kvalitným stavebným dozorom. Mnohým ďalším sa však ani s tým najlepším dozorom nevyhnete. Chybné rozhodnutia, ktoré sa môžu týkať napríklad výberu vhodného pozemku, si potom môžete vyčítať dlhé roky.

Aby bolo všade blízko


Vyberte si pozemok podľa vašich predstáv

134810

Keď sa rozhodnete stavať a oznámite tento zámer svojmu okoliu, dostanete pravdepodobne otázku: „A máte pozemok?“ Získať dobrý a kvalitný pozemok je naozaj namáhavé. Najskôr si musíte ujasniť, kde sa bude dom nachádzať – na vidieku alebo v meste. Dôležitým faktorom je v tomto prípade vzdialenosť od pracoviska, občianskej vybavenosti a ostatných verejných i súkromných zariadení, ktoré jednotliví členovia rodiny navštevujú. Veď aj ten najkrajší pozemok s úžasným domom sa stane časom príťažou, ak strávite väčšinu dňa na ceste. Aj v prípade, že ste plne motorizovaná rodina, zistite si najbližšiu zástavku mestskej alebo prímestskej dopravy. Určite niekedy nastane situácia, keď sa ocitnete bez auta, a stráviť hodinu chôdzou k najbližšej zástavke nie je nič príjemné.

Ak už máte približnú lokalitu vášho pozemku vybratú, je čas porozmýšľať o veľkosti tak domu, ako aj pozemku. V súčasnosti hrajú pri výbere pozemku najväčšiu úlohu peniaze, a tak ľudia často kupujú pozemky minimálnych rozmerov. Treba sa však zamyslieť, či sa bývanie v rodinnom domčeku, okolo ktorého je asi tak metrový pás zelenej plochy, zhoduje s vašimi predstavami o samostatnom, ničím a nikým nerušenom bývaní. Stačí, ak sa prejdete po novovzniknutých satelitných štvrtiach na okrajoch väčších miest, a hneď budete vedieť, o čom je reč.


Vyberte si pozemok podľa vašich predstáv

134812

Slnko, voda, vietor

Poďme však ďalej. Máte lokalitu a viete približnú veľkosť pozemku. Je čas zamerať sa na charakter a vlastnosti parcely. Takže rovinatý alebo svahovitý? Každý typ má svoje výhody i nevýhody. Rovinatý pozemok je vhodnejší pre rodiny s deťmi a seniorov, ktorí túžia po prízemnom bungalove. Svahovitý terén vyžaduje pomerne drahý individuálny projekt od kvalitného architekta. Na druhej strane však poskytuje ideálny priestor na podpivničenie stavby, ako aj zaujímavú architektúru objektu.

Veľmi dôležitými črtami pozemku je orientácia na svetové strany a smer prevládajúcich vetrov. Medzi výhodné orientácie patria južné a juhozápadné parcely v prostredí bez veľkých nárazových studených vetrov, prípadne aj na miernom svahu. Takáto výhodná orientácia spolu s kvalitnou dispozíciou domu vám môže ušetriť množstvo nákladov na vykurovanie a prevádzku domu. Navyše, ak si zistíte prevládajúci smer vetrov, neprekvapí vás ani nepríjemný zápach z neďalekej továrne.

A čo pôda? Aj keď sa to na prvý pohľad nebude zdať, zloženie základovej pôdy a prítomnosť, respektíve neprítomnosť podzemnej vody vám taktiež ovplyvnia financie vložené do stavby a komfort pri bývaní. Nedostatočne únosná pôda, navyše s vysokou hladinou podzemnej vody vám náklady na dom podstatne zvýši, pretože budete potrebovať špeciálne založenie. Ak chcete zistiť, na čom ste, nemusíte hneď organizovať geologický prieskum. Na začiatok stačí, ak sa prejdete po okolí a porozprávate sa s majiteľmi susedných pozemkov. Ak nemali problémy so zakladaním, je pravdepodobné, že ich nebudete mať ani vy.

Vpredu, v strede alebo vzadu


Vyberte si pozemok podľa vašich predstáv

134815

Už pri výbere parcely na výstavbu rodinného domu treba venovať pozornosť vhodnému umiestneniu domu na pozemku a zároveň aj využitiu pozemku okolo domu. Dobrá poloha objektu, vzdialenosti a funkčné prepojenia medzi domom a vedľajšími objektmi i zariadeniami zabezpečí bezproblémové optické a praktické začlenenie stavby do okolitého prostredia aj efektívne využitie pozemku. Aj v prípade, že váš pozemok nezodpovedá ideálnym predstavám, pomôžete si správnym umiestnením domu, garáže alebo záhradného domčeka, ktoré môžu slúžiť ako určitá bariéra alebo filter proti nežiaducim vplyvom.

Z hľadiska prístupu do domu je vhodnejšie, aby bol dom situovaný čo najbližšie k ulici. Ak je ulica frekventovaná, je lepšie osadiť dom do odľahlejšej časti pozemku a vybudovať k nemu prístupovú komunikáciu. V istých prípadoch uličnú čiaru i maximálnu výšku nového objektu stanovuje územný plán, ktorý treba rešpektovať. Na úzke a menšie pozemky je vhodná radová zástavba.


Vyberte si pozemok podľa vašich predstáv

134811

Susedov si nevyberiete

Výber vašich nových susedov asi neovplyvníte. Pozor si však dávajte na plánovanú výstavbu v blízkosti vášho pozemku. Je dobré, ak ešte pred kúpou navštívite miestny úrad a vypýtate si informácie o plánovaných stavebných aktivitách, aby sa vám nestalo, že do piatich rokov budete mať pod oknami diaľnicu. Ak však chcete mať dobré susedské vzťahy, berte ohľad na vašich susedov už počas plánovania a výstavby vášho rodinného domu. Zamyslite sa nad tým, čo by vám prekážalo, keby ste boli na ich mieste, a nesnažte sa presadzovať vaše požiadavky stoj čo stoj. Veď dobre vychádzať so susedmi je na nezaplatenie.

Kategória: Legislatíva a financovanie Stavba a rekonštrukcia
Tagy: plánovanie ppp stavebný pozemok
Zdieľať článok

Diskusia