Z čoho postaviť ten najlepší dom? (2.)

07. 04. 2011
Zdieľať

Aby sme vám trocha pomohli, ponúkame krátky kaleidoskop moderných stavebných konštrukcií pre rodinné domy so zreteľom na predpokladaný čas výstavby.

Stavebný systém strateného debnenia zo štiepkocementových dosiek VELOX. Východiskovou surovinou na ich výrobu je guľatina ihličnatého dreva, tzv. drevná štiepka, ktorá tvorí 89 % z celkového objemu dosky. Ďalším komponentom je cement, ktorý zabezpečuje jej pevnosť a súdržnosť. Roztok vodného skla zase stabilizuje dosku proti vlhkosti a zvyšuje jej odolnosť proti plesniam a hlodavcom. Poróznosť povrchu zabezpečuje spojenie s omietkou a betónom, tlmiace vlastnosti a pohlcovanie hluku. Stavebný systém ponúka pre obvodové plášte aj pasívnych domov štíhle konštrukcie, pri ktorom je napríklad celková hrúbka steny obvodového plášťa 42 cm, ktorá má v sebe zabudovanú 20 cm hrubú tepelnú izoláciu grafitom obohateného sivého polystyrénu. Montáž stavebného systému je jednoduchá a presná, manipulácia ľahká (iba 20 % celkovej hmotnosti stavby tvoria ručné práce), použitie mechanizmov minimálne. Stavbu je navyše možné realizovať i pri teplotách do –5 °C.

Harmonogram výstavby rodinného domu s využitým podkrovím
• 1. deň: Na hotovú základovú dosku sa postaví a zabetónuje prvý rad nosných obvodových a vnútorných stien.
• 1. týždeň: Kompletná montáž nosných stien a stropov prvého poschodia vrátane armovania a betonáže.
• 3. – 4. týždeň: Hotová hrubá stavba stavebným systémom VELOX a pokrytie strechy.
• 5. týždeň: Ďalšie stavebné práce na dokončení objektu, obdobné ako pri všetkých stavebných systémoch. (foto: Velox)

Rodinné domy z Durisolových tvaroviek sa dajú postaviť veľmi rýchlo. Pri dostatočnom počte pracovníkov sa jedno podlažie stredne veľkého domu dá postaviť za jeden deň. Výplňový betón  dômyselne previaže jednotlivé tvarovky a zároveň zaručuje výbornú statiku celej konštrukcie. V Durisolových tvarovkách je už integrovaný polystyrén, takže stavbu už nie je potrebné dodatočne zatepľovať. Vzhľadom na skutočnosť, že materiál je nenasiakavý, obvodové steny si uchovávajú výborný tepelný odpor počas celého roka. Preto tento stavebný systém optímálne spĺňa tepelnotechnické, zvukovoizoláčné a v neposlednom rade aj architektonické hľadisko. (foto: Durisol)
V domoch postavených zo štiepkocementových tvaroviek Durisol, ktorých základom  je prírodný materiál drevná štiepka, je vyvážený pomer medzi teplotou a vlhkosťou vzduchu, čo zabezpečuje veľmi zdravú vnútornú klímu. Pri výstavbe sa tvarovky ukladajú nasucho štyri rady na seba, potom nasleduje zalievanie betónom, čo možno pri stavbách rodinných domov robiť aj ručne. Vzhľadom na menšiu prácnosť a celý sortiment rohových, polovičných, osteňových a vencových tvaroviek na stavbe nevznikajú tepelné mosty. (foto: Durisol)

 

Kategória: Stavba a rekonštrukcia Technológie
Tagy: debnenie stavba domu system technológia
Zdieľať článok

Diskusia