Zdroj: KATIE LEE

Útulný dom žiari vianočnou atmosférou v škandinávskom štýle

30. 11. 2020
Zdieľať

Aj kombináciou čiernej, bielej a dekorácií v severskom štýle vytvoríte nádhernú sviatočnú atmosféru. Inšpirovať sa môžete u tejto sympatickej dvojice.

Ako zdobíte svoj domov na Vianoce vy? Máte radi tradičnú výzdobu a každý rok siahate po klasických farbách Vianoc – červenej, zelenej a zlatej?

Alebo sa necháte zlákať čarom tohto obdobia, popustíte uzdu fantázii a anjeli, snehuliaci či soby sa v hojnom počte stávajú na niekoľko týždňov novými členmi vašej domácnosti? Každému sa, samozrejme, páči niečo iné. Náročnejšou úlohou však je zladenie interiéru s vianočnými dekoráciami tak, aby celok pôsobil štýlovo a harmonicky.

Prečítajte si tiež
Čo by ste mali vedieť pred kúpou živého vianočného stromčeka

Pre Jamesa a Maxa bol ich nový dom ideálnou príležitosťou, aby ukázali kreativitu a vniesli do svojho bývania vianočnú atmosféru v škandinávskom štýle – na Vianoce sa ich minimalistický, no útulný dom zaplní svetielkami, sviečkami a papierovými dekoráciami. Vytvorenie tohto pôsobivého interiéru však sprevádzali rôzne peripetie aj vtipné okamihy, s ktorými sa James a Max s nami podelili…

kuchyňa

„Vďaka bielym stenám a zasklenej stene na opačnej strane miestnosti, cez ktorú sem prúdi množstvo denného svetla, je kuchyňa skutočne svetlý priestor,“ hovorí James. Zdroj: KATIE LEE

Max necháva výber dekorácií väčšinou na mne, preto je takmer všetko, čo doma máme, funkčné a minimalistické.

James vraví…

Moja láska ku škandinávskemu štýlu začala v tomto dome. Keď sme sa nasťahovali, bol úplne prázdny a všetky steny boli namaľované nabielo. Veľmi som to chcel zmeniť, až kým som sa sám na svojej chybe nepresvedčil, aký dôležitý vplyv má farba v kombinácii s dopadajúcim svetlom na to, či priestor pôsobí vzdušne a presvetlene.

Až potom som sa začal trochu zaujímať o škandinávsky štýl a zameral som sa na kombináciu čiernej, bielej a sivej. Pokiaľ ide o dekorácie, trvalo mi veľmi dlho, kým som prišiel na to, čo sa mi páči. Max necháva výber väčšinou na mne, preto je takmer všetko, čo doma máme, minimalistické a funkčné, a všetky veci sa dajú jednoducho kombinovať.

Prečítajte si tiež
Tipy na vianočné dekorácie: Štýlové Vianoce vo vašej obývačke

Sťahovanie do novostavby bolo pre mňa veľkou zmenou, pretože mám rád tradičné viktoriánske domy. Cítil som však, že nastal ten správny čas. Býval som totiž v dome v mestečku Beamish a Max si prenajímal byt tu v Northallertone, takže presťahovať sa malo svoju logiku. Momentálne si tento dom prenajímame, no časom by sme ho mohli kúpiť, takže sa už teraz snažíme urobiť z neho skutočný domov.

doplnky v domácsnoti

Menej je viac – tohto hesla sa James a Max pri zariaďovaní držia. Siahajú najmä po osvedčených dizajnových značkách – tabuľa s písmenami a ďalšie dekorácie na poličke sú od dánskej značky Design Letters. Zdroj: KATIE LEE

Keď na niečom pracujeme spoločne s Maxom, celkom to funguje. Ja som veľmi tvrdohlavý, s ním sa, naopak, dá vždy dohodnúť a nájsť kompromis, takže sa pomerne dobre dopĺňame. Obaja máme v súvislosti so zariaďovaním nejakú činnosť, ktorú nemáme radi. Ja napríklad nemám veľmi v obľube maľovanie, pretože trvá celú večnosť, kým vidíte výsledok. Max zase neznáša skladanie a presúvanie nábytku. Keď sme sa sťahovali, pokúsil sa totiž preniesť obrovskú skriňu, pustil ju a pritom sa z nej kus odlomil, pri jej montáži zas odpadol kus stropu. Bola to úplná nočná mora.

Niekedy je zo mňa asi trochu frustrovaný. Raz som mu zavolal, že mám skvelý nápad, ako prerobiť našu pracovňu. Povedal mi, aby som s tým počkal aspoň do druhého dňa, aby sme sa o tom mohli porozprávať, no ja som sa do toho pustil hneď. Keď prišiel domov, pracovný stôl som už mal rozobratý.

Veľmi radi si pozývame priateľov – zdá sa, že to všetkých hostí ťahá do kuchyne, čo je aj môj obľúbený priestor, pretože je príjemne svetlá a vzdušná. Raz sa v nej stretlo asi 40 ľudí, a to máme obývačku hneď vedľa! Vianoce sú však o niečom inom – o vytvorení príjemnej atmosféry a miesta na rôzne zimné činnosti, ktoré majú radi asi všetci.

Každý rok usporiadame filmový večer, zapálime sviečky, zažneme svetielka a užívame si pohodu. Naša obývačka je skvelým miestom na relax počas chladných zimných večerov.

domáca pracovňa

Pracovňu využíva dvojica nielen na štúdium. V tejto miestnosti je aj veľká šatníková skriňa, ktorá zaberá celú jednu stenu od podlahy až po strop. Zdroj: KATIE LEE

Všetky návštevy to akosi ťahá do kuchyne, ktorá je príjemne svetlá a vzdušná.

Max vraví…

Vianoce sú moje najobľúbenejšie obdobie. Keď som bol malý, náš dom bol vždy prezdobený – girlandy, ligotavé dekorácie, množstvo všetkého možného – a vždy sa mi to spájalo s detskou radosťou. Teraz je náš dom vyzdobený skôr minimalisticky. No tým najdôležitejším je vytvoriť útulnú atmosféru. Mám veľmi rád chladné večery, keď sa zababušíme do deky s horúcou čokoládou alebo vareným vínom v ruke a pozeráme vianočné filmy.

Prečítajte si tiež
Kúsok Škandinávie v mestskom byte v centre Bratislavy

Celý proces zariaďovania nášho domu sme si vlastne veľmi užívali, a to aj napriek tomu, že to bolo v podstate stresujúce obdobie. Chcete jednoducho všetko urobiť správne – máte nejakú predstavu a chcete hlavne vytvoriť priestor, kde si po celom dni budete môcť oddýchnuť. Mal som nejaké nápady, ktoré sme potom spolu preberali, no James je veľmi presvedčivý, a keď si niečo zaumieni, rozhodne sa ujme velenia. V konečnom dôsledku by však domov mal byť priestorom, v ktorom sa všetci cítia dobre a aj my sme vždy našli rozumný kompromis.

vstupná hala

„Mám rád minimalizmus a neznášam neporiadok, preto je aj vstupná hala jednoduchá a funkčná,“ hovorí James. Na stene má dvojica mapu mesta North Yorkshire, odkiaľ pochádza Max. „Maxovi príbuzní sú lokálni farmári a my ich prácu a prístup k prírode veľmi podporujeme.“ Zdroj: KATIE LEE

Keď si James niečo vymyslí, chce to zrealizovať hneď tu a teraz. Raz sme chceli na záhrade položiť kamennú dlažbu a môj otec, ktorý je stavbár, mohol prísť a pomôcť nám s tým až o týždeň. James na mňa trochu zatlačil a odrazu som sa len hrabal v zemi a snažil sa dlažbu položiť sám. Lenže som nemal lopatu, a tak som cement naberal rukami. Pamätám si, že som si pomyslel, čo to tu vlastne robím? Bol som doslova po lakte v blate.

Som pomerne kritický, takže kedykoľvek príde James s tým, že má nejaký nápad, mám isté pochybnosti. Vždy však vidno, že robí veci s nadšením a asi tak v 95 % prípadov má pravdu. Vytvoril priestor, ktorý je uvoľnený a nie je príliš preplnený vecami. Vzhľadom na to, že sa snažíme skĺbiť hektický študentský a pracovný život, je toto miesto pre nás perfektné.

spáľňa

V spálni chcela dvojica vytvoriť uvoľnenú, meditačne pôsobiacu atmosféru. „Tapeta s betónovým efektom bola spontánnym rozhodnutím,“ hovorí James. Zdroj: KATIE LEE

Tipy redakcie

  • Biela linka má farbu snehu, takže vďaka nej ľahko vytvoríte atmosféru inšpirovanú zimou. Doplňte ju niekoľkými vetvičkami a červenými akcentmi a máte vianočne a zároveň jednoducho a vkusne vyzdobenú
    kuchyňu.
  • Ak chcete, aby dekorácie na polici upútali pozornosť, nemalo by ich byť priveľa. Lepšie je zvoliť menší počet doplnkov, ktoré by mali byť zároveň premyslene vybrané tak, aby spolu ladili.
  • Ak máte schodisko, zaveste na zábradlie niekoľko pekných vianočných dekorácií. Vianočná atmosféra vás tak bude sprevádzať naozaj na každom kroku.
Prečítajte si tiež
Pozrite si výber tých najkrajších spální inšpirovaných Škandináviou
Obývacia izba

Na obloženie krbu použil James obyčajné drevené dosky, ktoré priskrutkoval k dreveným latám na stene. Vedľa sú jednoduché police, na ktorých môže dvojica meniť dekorácie podľa aktuálnej sezóny či sviatku.
Zdroj: KATIE LEE

Profil

Majitelia

James, študent biomedicíny, a jeho partner Max, študent práva, ktorí tu bývajú spolu s ich psom Roccom.

Nehnuteľnosť

Dvojpodlažný dom s dvoma spálňami v novej radovej zástavbe v mestečku Northallerton v anglickom grófstve Severný Yorkshire.

Náklady na interiér

10 500 €

Text: Ellen Finch
Preklad a úprava: Lucia Blažiová
Foto: Katie Lee
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: radová zástavba škandinávsky štýl Vianoce vianočné dekorácie
Zdieľať článok

Diskusia